Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

 

Washington’da Türkiye açısından ulusal güvenlik haberlerini izlemeye kilitlendiğimden New York ayağını uzun süredir ihmal ettim.

Oysa New York’ta tutuklu bulunan ve 30 Ekim’de hâkim karşısına çıkıp konuşacak olan Reza Zarrab davasında da ilginç gelişmeler oluyor.

Reza Zarrab’ın tutuklanmasına karar veren eski Manhattan Güney Bölgesi Savcısı Preet Bharara’ya yakın olan savcılık hukukçuları, Zarrab’ın istedikleri gibi konuşmasını sağlamak için üzerinde baskı uyguluyorlar.

Manhattan’da tutuklu bulunan Zarrab, Brooklyn’deki bir başka hapishaneye transfer edildi.

Savunmasını etkili yapması için gereken birçok dosyayı götüremediği de söyleniyor.

Zarrab ayrıca gönderildiği yeni hapishanede gerekçesi netleştirilmeden hücre hapsine konuldu.

Penceresi olmayan çok küçük bir hücrede tutulan Zarrab’ın psikolojik baskı altında tutularak Türkiye aleyhine konuşmasının sağlanmak istendiği belirtildi.

Bu tür işleri bilen bir kaynağım, ağır koşullardan kurtulup salıverilme şansını artırmak için Zarrab’ın kendisinden istenildiği gibi ifade vereceği hesabının yapıldığını söyledi.

Reza Zarrab’ın kaldığı hücre.

                                               *

Bu arada Trump tarafından savcılıktan atıldığından bu yana iyice meşhur ve aktif olan eski savcı Preet Bharara, Türkiye aleyhine faaliyet göstermeye devam ediyor.

Örneğin New York Times’ta Michael Flynn hakkında çıkan bir haber sonrasında, “Bu haber şu anda Amerika’daki en önemli haberdir” diye tweet de attı.

Öte yandan Trump yönetimi, Preet Bharara’nın yerine Geoffrey Berman’ı savcı adayı olarak gösterdi.

Bu önemli; çünkü Geoffrey Berman, Zarrab’ın avukatlığını üstlenen Rudolph Giuliani ile aynı avukatlık şirketinde, Greenberg Traurig LLP’de çalışıyor. Yani onun yakın arkadaşı.

Giuliani daha önce Türkiye’ye yaptığı ziyarette temaslarda bulunarak Zarrab davasını kendisinin çözebileceğini söylemişti. Yaşanan son gelişmenin bu şansı artırdığını söyleyenler çok.

Ancak bu yeni savcı adayının atanmasının Senato’nun onayına bağlı olduğu da unutulmamalı ve Senato soruşturmasında adayın Giuliani ile yakınlığının ve Türkiye bağlantılarının soruşturulacağı kesin gibi.

Konuyu takip eden kaynaklar, eski savcı Bharara’nın, Senato Demokrat Parti lideri Schumer’e yakın olduğunu ve bu nedenle soruşturma komisyonunun Demokrat üyelerinin işin bu yönünü deşeceklerini söylüyor.

                                                 *

Preet Bharara’nın tweet atmasına neden olan haberde, Başsavcı Robert Mueller’in, Michael Flynn’ın Türkiye bağlantılarını soruşturduğu yazıyordu.

Aynı kaynağım, Mueller’in asıl sorununun Türkiye olmadığını, asıl amacının bu konu üzerinden Flynn’a baskı yapıp Rusya bağlantılarını söyletmek olduğunu anlattı.

Başkan Trump’ın eski kampanya başkanı Paul Manafort’un bile evine FBI’ın baskın yapıp delil aradığını belirten bu kaynak, “FBI bu konularda çok sert davranarak New York’taki davada savcıların da aynı sertliği göstermesi için baskı oluşturduğunu unutma” dedi.

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!