Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün İsrail’deydi.

İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi temsilcileriyle bir toplantı yapıldı.

Bu toplantıda Doğu Akdeniz'den çıkarılacak doğalgazın bir boru hattıyla Kıbrıs ve  Yunanistan üzerinden Avrupa’ya gönderilmesi konuşuldu.

Amerika bu projesi için İsrail’e tam destek verdiğini açıkladı toplantıda.

DEV ALANLAR

Bu arada Exxon şirketi Kıbrıs Rum Kesimi'nin sahiplendiği alanlarda en az İsrail ve Mısır’ın ki kadar potansiyeli olan bir doğalgaz rezervi keşfetti.

Kısa süre önce Mısır’da da böyle potansiyeli büyük olan bir rezerv bulunmuştu.

Amerika’nın Jeolojik Araştırma Birimi (United States Geological Survey) bu bölgelerden çıkarılacak gazın Avrupa'nın toplam gaz ihtiyacını onlarca yıl boyunca karşılamaya yetecek kadar zengin olduğunu açıkladı.

Şu anda üç dev gaz rezervi bulunuyor. Bunlar Mısır, İsrail ve Kıbrıs Rum Kesimi arasında paylaşılmış durumda.

TÜRKİYE'Yİ DIŞLAMA ÇABALARI

Projenin ilk başlarında doğalgazın Türkiye üzerinden geçecek boru hattıyla Avrupa'ya taşınması planlanıyordu. Ancak daha sonra çıkan bölgesel sorunlar ve İsrail ile yaşanan tıkanıklıklar sonrasında projeden Türkiye dışlandı ve devreye Kıbrıs Rum Kesimi ile Yunanistan üzerinden geçen boru hattı sokuldu.

Bu Türkiye’den geçebilecek boru hattı projesine göre çok daha pahalı ve riskli olmasına rağmen sadece Türkiye karşıtlığı nedeniyle bu projede karar kılındı. Şimdi Amerika da resmen buna destek verdiğini dün İsrail'de belli etti.

MISIR'DAKİ RAFİNERİLER

İsrail daha önce kendi çıkaracağı doğalgazı Mısır’daki rafinerilerde likit gaz haline dönüştürüp oradan gemilerle piyasalara göndermeyi planlıyordu. Boru hattı projesi sadece Türkiye’yi rahatsız etmek için söyleniyordu. Ancak şimdi Mısır da büyük gaz ihracatçısı olunca rafinerileri kendi ihracatına ancak yetiyor. Bu nedenle İsrail gazının Yunanistan üzerinden geçecek boru hattı ile Avrupa'ya gönderilmesi kaçınılmaz hale geldi.

Türkiye tabii ki kendi ve KKTC'nin hakları için mücadelesini Doğu Akdeniz'de sürdürmekte ama dünkü İsrail’de yapılan toplantı da gösterdi ki karşımıza hayli güçlü bir blok bulunmakta.  

 

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
  • gkaradagan 10 ay önce Rum Kesimi - Yunanistan rotasyonunu bilerek ön plana çıkartıyorlar. Doğalgazın maliyetini düşürebilmek için Türkiyeye ihtiyaçları var. Önümüzdeki günler de her iki tarafta adımlar atacaklardır. Hali hazır da Yunanistan Dış İşleri Bakanı Türkiye'nin dışlanmaması gerektiğiyle alakalı yorum yaptı.
    CEVAPLA