Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

    İstanbullular için önemli bir gün; Kadıköy-Kartal metro hattı açılıyor. 16 istasyon. 900 milyon Euro'ya ihale edilen projeyi, Makyol-Gülermak-Astaldi'nin içinde yer aldığı "Avrasya Metro Grubu" konsorsiyumu gerçekleştirdi.

    Metronun devamı olacak...

    İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) ihaleye çıktığı Kadıköy-Kartal metro hattı, Kaynarca'ya uzanıyor. Hat ekim-kasım aylarında tamamlanacak. Böylece istasyon sayısı da 17'ye çıkacak.

    Astaldi Türkiye Temsilcisi Uğur Terzioğlu "Hukuki mevzuata göre; projeye tutarının yüzde 20'si kadar yeni bir ihaleye gerek duyulmaksızın eklemeler yapılabiliyor. O nedenle Kaynarca'ya kadar olan bölümü de biz yapıyoruz. Böylece aslında Kadıköy-Kartal olarak anılan hattı, "Kadıköy-Kaynarca" olarak düzeltmek gerekir. Metro aynı zamanda Ankara-İstanbul hızlı treniyle Kaynarca'da buluşacak" diyor.

    Peki bu hat, Sabiha Gökçen Havalimanı'na varmak üzere, Kurtköy'e kadar gidemez miydi diye soruyorum...

    Terzioğlu "4.5 kilometre için yeni ihaleye kimse girmez" yanıtını veriyor.

    Kaynarca'ya kadar gelen trenin havalimanına ulaşmaması garip bir durum. Nice ihale gördük, tek firma katılıp, alıyor. Bunda da benzer bir yöntem uygulansa kim itiraz edecek?

    GÜNDE 1 MİLYON YOLCU TAŞIYACAK

    Makyol Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Çebi, "İstanbul'un günde 1 milyon yolcu kapasitesi ile en fazla taşıma yapan hattı olacak. Ayrılık Çeşme istasyonu ise aktarma istasyonu olacak ve buradan Marmaray'a bağlanacak" diyor.

    Çebi projeyi "En kısa sürede bitirilen metro. 2008 Mart'ında sözleşmesi imzalandı, 2012 Nisan ayında fiziki olarak yatırım bitmişti" diyerek Ankara ve İzmir'deki projelerden farklılaştırıyor.

    Türkiye'nin ilk hızlı treni 245 kilometre yol giden Ankara-Eskişehir; ikincisi de 306 kilometre yol giden Ankara-Konya.

    Bu durumda Kadıköy metrosunun bitiş noktası için Konya da, Eskişehir de, Ankara da deseniz, uyar...

    Tren istasyonlarının tasarımı ile ilgili bir beklentimi bu vesile ile söylüyorum.

    Benzeri uygulamaları Londra, Paris, Moskova gibi metropollerde gördüğümüz "tasarım istasyonları" olmalıydı.

    Sanat, finans, turizm istasyonlarına uygulanacak özel tasarımlar mimariyle birlikte uygulanabilir.

    TREN İHALESİ İSPANYOLLARA DERS OLDU

    Bugünkü metro açılış törenleri vesilesiyle Başbakan Tayyip Erdoğan'ın İspanya'ya yaptığı bir resmi ziyarete katılanlardan öğrendiğim bir anekdotu burada paylaşayım.

    Eski İspanya Başbakanı (2004-2011) Jose Luis Radriques Zapatero, Erdoğan onuruna öğlen bir yemek veriyor.

    Yemeğin sponsoru ise Alarko ile birlikte Ankara-İstanbul hızlı tren projesini üstlenen İspanyol firması

    OHL...

    Henüz Kadıköy-Kartal ihalesi tamamlanmamış.

    Zapatero, Erdoğan'a dönüp "İhaleyi bizim OHL firmasına verirseniz, memnun olurum" anlamında bir cümle sarf ediyor.

    Erdoğan "Bizi Ankara-İstanbul hızlı tren ihalesinde çok üzdüler. İtalyan Astaldi 28 yıldır Türkiye'de olan bir firma. Türk firmalarıyla birlikte hareket ediyor; onlar da ilgileniyorlar" yanıtını veriyor.

    OHL-Alarko konsorsiyumu, 2006 yılında 345 kilometrelik hızlı tren ihalesini almış, 2009 yılında 245 kilometre dolarak projeyi teslim etmişti.

    Firmanın kullandığı teknolojinin eskiliği medyada da eleştiri konusu yapılmıştı.

    Çebi bu hikâyeye itiraz ediyor "Bizim fiyatımızla OHL arasındaki fark 2 milyon avro'ydu, neredeyse alacaklardı... Eğer böyle bir itiraz olsaydı, ihaleye girmezlerdi" diyor.

    ASTALDİ TÜRK FİRMALARI İLE İŞ YAPIYOR

    Bolu Tüneli ile Türkiye'de bilinirliği artan İtalyan firması Astaldi, Türkiye'de İçtaş ile 3'üncü Boğaz Köprüsü ve St. Petersburg'da Pulkovo Havaalanı; Polonya'da Gülermak'la 850 milyon Euro'luk Varşova Metrosu, Umman'da Özkar ile 324 milyon dolarlık otoyol projelerini yapıyor.

    Kadıköy-Kartal metrosundaki ortağı Makyol ile İzmir-İstanbul otoyol projesini de üstlendiklerini söyleyen Terzioğlu, "7 milyar dolarlık bir proje. Avrupa'da son iki yılda yapılan en büyük yatırım. 22 yıl 4 ay işletmesini üstlendik. Rakip konsorsiyumun teklifi 39 yıla çıkıyordu, bizim ihaleye gireceğimizi bilmiyorlardı" diyor.

    Nurol, Özaltın ve Yüksel'in de içinde olduğu İstanbul-İzmir otoyolunun içinde bir de Gebze-Yalova Köprüsü bulunuyor.

    Astaldi ayrıca Gülermak ile Haliç Köprü metro geçiş projesini de yapıyor.

    Diğer Yazılar