ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
16 Ocak 2017 Pazartesi, 01:14:53 Güncelleme:09:48:45

Seçim yaklaşırken

 

Şu anda ufukta bir seçim gözükmüyor. Ama ilerde mutlaka bir milletvekili seçimi olacaktır. En azından benim şimdilik umudum olacağı yönünde.

Eğer ilerde bir gün seçim olacaksa, partiler aday belirleme uğraşına girişecekler. AK Parti’nin iç işleyişini pek bilemiyorum ama CHP kendisini parti içi demokrasiye, örgütün sesine önem veren bir parti olarak sunuyor.

Eğer bu iddia doğruysa partinin milletvekili aday listelerinin bir önseçimle belirlenmesi gerekiyor.

Bu partiye önem veren bir insan olarak önerim, genel merkezin parti önseçim sürecine aday olabilecekleri belirlemek için bir anket düzenlemesidir. Bu ankete istenilen şekilde cevap verenlerin partinin adayı olarak gösterilmesi kuralı getirilmeli. Genel merkezdeki arkadaşlar fazla zorlanmasın diye ben onlara adayların belirlenmesinde kullanabilecekleri bir anket formu örneği hazırladım. Burada çoktan seçmeli cevapları bulunan sorulara en doğru cevabı veren kişiler gelecek seçimde partinin resmen adayları olmalı.

CHP özellikle kıyı bölgelerimizdeki seçmenin duyarlılıklarını da gözeterek hazırlamalı bu anketi. Adayın kültürüne, bilgisine, hayat tarzı kalitesine dair ipuçları da verebilecek bir anket olmalı bu:

SORU 1:

Aşağıda çeşitli yabancı filmlerden alınmış meşhur kelime ya da cümleler bulunmaktadır. Sizce bunlardan hangisi bir CHP milletvekili için en uygun olanıdır?

CEVAPLAR:

1- “Rosebud.” / Orson Welles’in Citizen Kane filminde ölürken söylediği son kelime.

2- “I am gonna make him an offer he can’t refuse.” / Marlon Brando’nun Godfather filmindeki repliği.

3- “Here is looking at you kid.” / Casabalanca filminde Humphrey Bogart’ın Ingrid Bergman’ın gözlerine bakarken söylediği cümle.

4- “Hasta la vista baby” / Terminator 2 filminde Arnold Schwarzenegger’in canlandırdığı karakterin düşmanlarına söylediği ürkütücü laf.

5- “Frankly my dear I don’t give a damn!” / Rüzgâr Gibi Geçti filminde Clark Gable’ın repliği.

(Seçilebilecek uygun adayların tespiti açısından bu sorunun doğru cevabı 4 olmalıdır.)

SORU 2:

Aşağıdaki kitaplardan hangisi sizce mutlaka okunması gereken kitaplar listesinde yer almalıdır?

CEVAPLAR:

1- Anna Karenina / Lev Tolstoy

2- Savaş Sanatında Ustalaşmak / Liu Ji

3- Suç ve Ceza / Fyodor Dostoyevski

4- Benim Adım Kırmızı / Orhan Pamuk

5- Tutunamayanlar / Oğuz Atay

(Seçilebilecek uygun adayların tespiti açısından bu sorunun doğru cevabı 2 olmalıdır.)

SORU 3:

Aşağıdaki sporlardan hangisi televizyonda keyif için seyretmeye uygundur?

CEVAPLAR:

1- Futbol

2- Basketbol

3- Amerikan güreşi

4- Golf

5- Körling

(Seçilebilecek uygun adayların tespiti açısından bu sorunun doğru cevabı 3 olmalıdır.)

SORU 4:

Hayat boyu başarı Oscar’ını almasından en fazla memnun olacağınız sanatçı aşağıdakilerden hangisidir?

CEVAPLAR:

1- Sean Connery

2- Al Pacino

3- Justin Timberlake

4- Bruce Lee

5- Jean-Claude van Damme

(Seçilebilecek uygun adayların tespiti açısından bu sorunun doğru cevabı 5 olmalıdır. Genel merkez bu soruya 4 diye vevap verebileceklerin de çıkabileceğinin farkındadır. Ancak Bruce Lee’nin savaş tekniği daha çok savunma felsefesine dayanır. Van Damme ise daha saldırgan, daha ölümcül savaş felsefesine sahiptir. Dolayısıyla CHP açısından seçilebilecek adayın 5. şıkkı işaretlemesi gerekir. İstenirse 4 diyenler de yedek listeye filan alınabilir.)

SORU 5:

Aşağıdaki fiziki tanımlardan size en uyanı hangisidir?

CEVAPLAR:

1- 1.65 boyunda 75 kilo ve ilkokuldaki beden dersinde bile sürekli zayıf almış bir insanım.

2- Çok kitap okumaktan dolayı gözlük takmak zorunda olan bir kişiyim. En çok da aşk filmlerini ve romantik komedi denilen türü severim. Favori sanatçım Hugh Grant’tir.

3- Hayat felsefem “Bazı insanlar kendini dövdürtür” şekilde özetlenebilir. Bu türler karşıma çıkarsa ve kendilerini dövdürtmek için illa da ısrarlı olurlarsa gerekeni yaparım. 1.90 boyundayım, 75 kiloyum, vücut yapım daima çok keyif alarak seyrettiğim Amerikan güreşi sporundaki Undertaker karakterinin vücuduna benzer.

4- Vladimir Nabokov’un yazdığı Lolita romanına takıntılıyım. Kitaptan uyarlanarak yapılmış olan tüm Lolita filmlerini seyrettim. Benim favorim Stanley Kubrick’in yönetmiş olduğudur. Romanı ilk okuduğumda ağladığımı bile hatırlıyorum; romandaki Dolores “Lolita” Haze karakterine âşık bile oldum sanıyorum.

5- Hayattaki en büyük keyfim, güzel bir romanı alıp, papatya çayımı da koyup kucağıma da kedimi aldıktan sonra keyif çatmaktır.

(Seçilebilecek uygun adayların tespiti açısından bu sorunun doğru cevabı 3 olmalıdır.)

 

HAVA DURUMU
Cuma15 MPH30°
Güneşli