Apple'ın uygulama mağazasındaki 'Yerli Plaka'lar

19.11.2018 - 22:51 | Güncelleme:

App Store'da "Yerli Plaka" etiketiyle sunulan Türkiye'den çıkma akıllı telefon uygulamaları dikkat çekiyor. İşte o uygulamalar

 • 1 App Store'un yerli plakalı uygulamaları
  1 | 13

  Hayatımızı kolaylaştıran uygulamaların hangi ülkeden olduğuna genelde pek bakmıyoruz. Aslında Türk geliştiricilerin ve Türkiye yazılım ekosisteminin gelişmesi için belki de buna daha fazla dikkat etmemiz küçük bir adım gibi görünse de günün sonunda büyük bir etki yapabilir. App Store da Yerli Plaka adını verdiği yeni bir girişimle iPhone ve iPad kullanıcılarına Türkiye'den çıkan uygulamaların bir arada olduğu bir seçki sundu. İşte onlardan öne çıkan bazı uygulamalar. 

 • 2 App Store'un yerli plakalı uygulamaları
  2 | 13

  01 Adana: Bunny Golf Arcade

  20 yıldan uzun süredir dünyanın her yerinden müşterilere illüstrasyon, animasyon ve dijital oyun çalışmaları yapan Mehmet Saygın, kendine ait ürünler yapma niyetiyle önce “Super Lemon Games” yapısını kurmuş. Bunny Golf Arcade, Super Lemon Games’in iOS için geliştirdiği ilk oyun. Mehmet’in anlatımıyla "Bunny Golf Arcade etrafta zıplayıp duran, havuç yiyip yuvalarına ulaşmaya çalışan aşırı sevimli tavşanlarla dolu bir oyun.” 

  Mehmet Saygın: “ Türkiye’de merak eden bir geliştiricinin erişiminde sınırsız imkan ve bilgi var. Başarılı bir uygulama yaptığınızda bir yayıncıya ulaşmak bir e-posta, bir iletişim formu ile mümkün. Küçük ekiplerle çok büyük ticari potansiyele erişen Türk uygulama geliştiricileri var. Teknokent'lerde küçük odalarda harikalar yaratan genç insanlar var. Her hafta yeni yeni, Türk yapımı oyunların yayınlandığını, şirket haberlerini, iş ilanlarını görünce hem şaşırıyor hem çok mutlu oluyorum."

 • 3 App Store'un yerli plakalı uygulamaları
  3 | 13

  3 hafta süresince App Store’da Öne Çıkan Uygulama olduğunun altını çizen Mehmet, ilk oyun sonrası bu başarının gelmesinin yarattığı motivasyonun altını çiziyor ve ekliyor "Hem başarınızın tasdik edilmesi hem de kendi imkanlarınızla erişebileceğiniz kullanıcı sayısının binlerce kat fazlasına erişme imkanı paha biçilmez.” Ayrıca App Store’da uymak gereken oldukça net kuralların olmasının ve görselleri titizlikle hazırlamanın zor bir süreç olduğunu ancak uygulamanın mağazada öne çıkması, dikkat çekmesi için çok önemli olduğunu vurguluyor. Super Lemon Games ikinci oyununu yayınlamaya hazır hatta üçüncü için çalışmalara başlamış bile!

 • 4 App Store'un yerli plakalı uygulamaları
  4 | 13

  06 Ankara: Mobu 2

  2012 yılında Ankara'da ATOM (Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi)'da kurulan Panteon ilk başlarda tarayıcı tabanlı strateji oyunları geliştiren bir stüdyoyken, iPhone ile başlayan mobil devriminin üzerine 2013 yılında mobil oyunlar geliştirmeye niyetiyle ilk oyunları olanı ve MoBu oyun serisine başlamış. "MoBu Macera Başlıyor” kullanıcılar tarafından çok beğenilmiş ve kısa sürede dünyada bir çok ülkede uygulama listelerinde ilk 10'a yerleşmiş. Legendary Team isminde bir mobil RPG oyunundan sonra MoBu serisinin ikinci oyunu "MoBu 2 - Arkadaşlarınla Oyna" oyununu bu sene haziran ayında yayınladılar. Ufuk Şahin "gerçek zamanlı multiplayer ve çeşitli büyü kartlarıyla zenginleştirilmiş, görsel kalitesi bir üst seviyeye taşınmış güzel bir oyun” olarak tanımlıyor Mobu 2’yi ve geliştirmeye devam ettiklerinin oyun serisinin 3.sü üzerinde de çalışabileceklerinin sinyallerini veriyor.

 • 5 App Store'un yerli plakalı uygulamaları
  5 | 13

  Türkiye’de uygulama geliştirici olmak hakkında Ufuk Şahin: "Başka hiç bir sektörde dünyanın her yerinden insana ulaşmanın bu kadar kolay olduğunu düşünmüyorum. Ürününüzü dakikalar içerisinde Amerika'dan Tayvan'a kadar dünyanın her yerine ulaştırabiliyorsunuz. Feature süreçleri oyununuzun her gün binlerce oyunun katıldığı bu ekosistemde bir adım önde başlamasına yardımcı oluyor. Apple sadece AppStore'da değil hayatın bir çok noktasında oyununuzun tanıtılmasına yardımcı oluyor. Örneğin MoBu'nun bir demo versiyonu çok üzün süre 10'dan fazla ülkede Apple mağazalarındaki cihazlarda ziyaretçilerle buluştu” diyor.

 • 6 App Store'un yerli plakalı uygulamaları
  6 | 13

  16 Bursa: Ulak

  ULAK; motorlu kuryeye ihtiyacı olan kişilerle, güvenilir motorlu kuryeleri buluşturan yani hayatımızı kolaylaştırırken bize zaman kazandıran bir uygulama. Sabri Sami Toker ve Peakode işbirliğiyle 2015 yılında geliştirilmeye başlayan uygulama Türkiye’de 50’den fazla şehirde e-ticaret teslimatlarını gerçekleştiriyor. App Store da yayına çıktıktan sadece 3 gün sonra  “Yeni ve Dikkate Değer” kategorisinde öne çıkarılmış ve "Mart Ayının En İyileri” kategorisinde yer almış Ulak. 

 • 7 App Store'un yerli plakalı uygulamaları
  7 | 13

  20 yıldır girişimcilik faaliyetlerinde bulunan, ULAK Sürücü mobil uygulamasının kurucusu Sabri Sami Toker aynı zamanda kendini ExpoBox’ın mucidi, IceKarting’i Türkiye’ye getiren kişi olarak tanımlıyor. Toker, iOS kullanıcılarının alışveriş oranı ve kullanıcı profili nedeniyle ULAK uygulamasını sadece APP Store’da kullanıcılara sunuyor. Kullanıcı haklarının korunmasının da bu seçimde önemli olduğunu vurgulayan Toker, "ULAK yakın zamanda farklı sektörlere de çözüm üreten uygulamalar dizini ile App Store da yerini alacak” diyor.

 • 8 App Store'un yerli plakalı uygulamaları
  8 | 13

  26 Eskişehir: Oddmar

  Oddmar iskandinav mitolojisinden ilham alan öyküsüyle sürükleyici ve destansı bir oyun deneyimi sunuyor. Bilkent Üniversitesi’nde tanışan iki arkadaş Özgür Taşkın ve Ferhat Aydoğan tarafından kurulan Mobge’nin geliştirdiği Oddmar, bu sene Apple Tasarım Ödüllerinde “En İyi Oyunlar” kategorisinde ödül kazandı ve uluslararası bir başarıya imza attı. 

 • 9 App Store'un yerli plakalı uygulamaları
  9 | 13

  Üniversitede ilk iPhone’unu alınca uygulama geliştirmeye karar veren Taşkın ilk olarak App Store’da Editörün Seçimi oyunlar arasına girmeyi hedefleyerek, daha önce Apple Tasarım Ödülü alan Senri şirketinden de danışmanlık alarak Oddmar’ı 4 senede geliştirmişler. Apple Tasarım Ödülü aldıktan sonra yeni kapıların açıldığını ve uluslararası olarak duyurulduklarını söyleyen Taşkın, ilerleyen dönemde de geliştirecekleri oyunları App Store'da Editör seçimi ve 5 yıldızı hedefleyerek üretmeye devam edeceğinin de altını çiziyor.

 • 10 App Store'un yerli plakalı uygulamaları
  10 | 13

  35 İzmir: Bilgi Maratonu

  Bilgi Maratonu uygulamasının yaratıcılarından Gripati Digital Entertainment kurucu ortağı Emre Pehlevan uygulama geliştirme hikayesini “inişler ve çıkışlarla dolu 8 yıllık bir oyun girişimi macerası” olarak tanımlıyor. Bilgi Maratonu - Dünya Turu ile klasik bir bilgi yarışmasından çok üst hedefi olan bir oyun tasarlamayı hedefleyen Pehlevan "her doğru cevabın koşan bir çöp adamın aldığı mesafeyi beslemesi ve bu adamın koşarak yeni ülkelere ulaşması oyunu diğerlerinden ayıran artı bir özellik oldu” diyor ve ekliyor “her ulaştığı ülke hakkında verilen detaylı bilgiler ve ülke fotoğrafları da oyuncular için Dünya Ülkeleri Kataloğu gibi bir kaynağa dönüştü”.

 • 11 App Store'un yerli plakalı uygulamaları
  11 | 13

  Emre Pehlevan öncelikli olarak iOS platformunu tercih ettiğini belirtiyor, App Store dinamiklerinin oyun üzerinde pozitif oldugunu, feature oldukları zaman gelen kullanıcı sayılarının faydasının ve mekanizması ile hızlı duyulma sağladığının da altını çiziyor. Pehlevan şu an eğitinci olan babası ile geliştirdiği bir eğitim uygulaması üzerinde çalışmaya devam ediyor.

 • 12 App Store'un yerli plakalı uygulamaları
  12 | 13

  41 Kocaeli: Outdoor Turkiye

  Doğa yürüyüşü sırasında kaybolduktan sonra bu sporun tutkunlarını anlayan ve onlara yönelik bir uygulama olmadığını farkeden Darwin  Digital Strateji Atölyesi’nin geliştirdiği Outdoor Türkiye sadece yön bulmak değil aynı zamanda ülkemizdeki birbirinden güzel doğa sporları parkurlarına ait hiçbir ortak veri tabanı oluşturma gayretiyle doğmuş. Doğa bilincine çok önem veren kurucu ortak Bora Öztunç “ başımıza gelen bir talihsizlikte temelleri atılsa da, Outdoor Türkiye uygulaması ile süreç içerisinde doğanın onlara sürdürülebilirlikten geoturizme, iz bırakmanın önemine çok şey öğrettiğini vurguluyor. 

 • 13 App Store'un yerli plakalı uygulamaları
  13 | 13

  Cihaz çeşitliliği daha az olduğu için ve işletim sistemi daha stabil olduğu için iOS ekosisteminin yazılım geliştirmeyi ve tasarım sürecini kolaylaştırdığını belirten Öztun, iTunes Connect üzerinden çalışmak ve App Store’da uygulama yayımlamak deneyimini "bir geliştiricinin rüyası olan bir dokümantasyon, yol boyunca rehberimiz oldu” diye anlatıyor.  App Store’da farklı alanlarda editörün seçimi olmanın uygulama kullanıcı sayısını çok fazla arttırdığını belirten Öztunç, Outdoor Türkiye’nin yeni versiyon üzerinde çalıştıklarının müjdesini veriyor.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
300