Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
Necdet Çalışkan

Kablosuz internetin çekmediği noktalarda ağ sorunlarını gidermek için özellikle dış mekanlarda ve noktadan noktaya (PTP) bağlantılar için kullanılan kablosuz sinyal aktarıcılarıyla ilgili olarak Türkiye’de yapılan denetimlerle, güvensiz ürünler tespit edildi.

Habertürk'ten Necdet Çalışkan'ın haberine göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yürütülen denetim çalışmaları kapsamında, güvensiz olduğu tespit edilen ürünlerin piyasaya arzının yasaklandı. Alınan karar uyarınca, güvensizlik tespit edilen ürünlerden piyasada bulunanlarının da toplatılmasına karar verildi.

BTK’dan konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle:

“Kurumumuz tarafından 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu, Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları Yönetmeliği ile Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanlarının Piyasa Gözetimi ve Denetimine Dair Yönetmelik ve ilgili mevzuat çerçevesinde yürütülen Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) faaliyetleri sonucunda; aşağıda yer alan listede sayılan üreticilere ait olan ve aynı listede türü/markası/modeli belirtilen ürünlerin güvensiz olduğu tespit edilmiştir. Güvensiz olduğu tespit edilen bu ürünlerin piyasaya arzı yasaklanmış olup, piyasada bulunan ürünlerin toplatılmasına karar verilmiştir.”

YASAKLANDI AMA HÂLÂ SATIYORLAR!

BTK'nın internet sitesinde 6 Nisan Pazartesi günü yayınlanan karara karşın, bugün itibariyle Türkiye'nin önde gelen e-ticaret ve pazaryeri platformlarında güvensiz olduğu tesit edilen ve satışı yasaklanan bu ürünlerin hâlâ satılmaya devam ettiği de gözlendi.

Açıklamaya göre güvensiz olduğu tespit edilen ve toplatılmasına karar verilen sözkonusu kablosuz sinyal aktarıcı cihazların üreticileri ve ürünlerin ayrıntıları ise şöyle:

ÜreticiCihaz türüCihazın markasıCihazın modeli
Poyraz Ağ EkipmanlarıAccess Point CihazıMIKROTIKRBDisc-5nD (DISC LITE5)
Poyraz Ağ EkipmanlarıAccess Point CihazıMIKROTIKRBSXTG-5HPnD SAr2 (SXT SA5)
Poyraz Ağ EkipmanlarıAccess Point CihazıMIKROTIKRBSXT-2nDr2 Lite2 (SXT Lite2)
Poyraz Ağ EkipmanlarıKablosuz Sinyal AktarıcıMİMOSAB5-LITE
Poyraz Ağ EkipmanlarıAccess Point CihazıMİMOSAB5c
Sis Bil TekAccess Point CihazıUBIQUITINanoBeam 5AC Gen2
Sis Bil TekAccess Point CihazıUBIQUITIPowerBeam PBE-5AC-ISO-Gen2

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri