Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Emlak Murat Kurum: Konut kredi faizleri % 1’in altına iner - Emlak Haberleri

    GAZETE HABERTÜRK

    Merkez Bankası’nın faiz koridorunun üst bandında yaptığı yarım puanlık indirim, iş dünyası tarafından az bulunsa da konut kredisi faizlerinin yüzde 1’in altına inmesi için kapıyı araladı. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Murat Kurum, yakın vadede konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına ineceğini düşündüğünü söyledi. Avrupa Konutları Başakşehir projesinin tanıtımına katılan Kurum, Murat Çetinkaya başkanlığında düzenlenen ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesinde düzenlenen toplantıda soruları yanıtladı.

    Kurum, PPK toplantısından faiz indirimi kararı çıkarsa konut kredisi faiz oranlarında ne gibi gelişmeler öngördüğüne ilişkin soruya beklentilerinin faiz indirimi yönünde olduğu yanıtını verdi. Kurum “Bu faiz indikten sonra da süreç içerisinde piyasa zaten faizi ortalama olarak 1’in altına çekecektir diye düşünüyoruz. İlerleyen süreçte bu daha da azalabilir veya artabilir” ifadesini kullandı.

    ‘BİZ ZATEN FAİZİ İNDİRDİK’

    İnsanları beklentiye sokmamak için hassas davranılması gerektiği uyarısında bulunan Kurum “Ancak ben yakın vadede konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına ineceğini düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı.

    “Emlak Konut GYO olarak bu faizleri indirdik aslına bakarsanız. Yani faizin inip inmemesi bizim açımızdan çok önemli değil” diyen Kurum, Türkiye’nin gelişmekte olan bir ülke olduğunu, büyümek için yatırımlara ihtiyaç duyduğunu hatırlattı. Kurum, yeni yatırımlar için faiz oranlarının düşük olması gerektiğini de vurguladı.

    ‘YATIRIMLARIN ÖNÜNÜ AÇMALIYIZ’

    Kurum “Yatırım yapabilmek için insanların borçlanması ve bu borçları ödeyebilmesi gerekiyor. Ödeme gücüne göre faizlerin de o oranda düşük olması gerekiyor. 2023 hedefini yakalamak için gelişmiş ülkelerden daha çok yatırım yapmalıyız. Bunu da yapabilmemiz için küçük ve orta ölçekli işletmeleri korumamız gerekiyor. Düşük faizlerle yatırımın önünü açmalıyız” diye konuştu.

    PSİKOLOJİK SINIR KONUT SATIŞLARINI ETKİLİYOR

    Türkiye’de konut kredisi faizleri bir süredir ortalama yüzde 1.20- 1.25 gibi son yıllara göre yüksek oranda seyrediyor. Yüksek faiz tüketicilerin konut alımını ötelemesine, satışların düşmesine neden oluyor. Gayrimenkul sektörü temsilcilerine göre konut kredilerinde yüzde 1 faiz psikolojik sınırı oluşturuyor. Faizlerin bu oranın altına düşmesi konut satışlarını artırıyor. Son dönemde markalı yeni konut projelerinde satışların hız kestiği dikkat çekiyor.

    EKONOMİ BAKANI MUSTAFA ELİTAŞ:

    Piyasa beklentisine yakın ama heyecanlandırıcı değil

    Merkez Bankası’nın faiz koridorunun üst bandında yaptığı yarım puanlık indirim Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’ı memnun etmedi. Bir dizi ziyaret için geldiği Kayseri’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Elitaş, “Piyasa beklentilerine herhalde yakın bir oran olarak gerçekleşti, ama ben heyecanlandırıcı bir indirim oranı olduğu kanaatinde değilim” dedi. Elitaş, faiz oranının biraz daha yatırımcının içindeki “yatırım yapma zevkini” tetikleyecek bir rakama doğru inmesi gerektiğini söyledi.

    İTO BAŞKANI İBRAHİM ÇAĞLAR:

    İndirim reel sektöre nefes oldu şimdi sıra bankalarda

    İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Merkez Bankası’nın faiz koridoru üst bandındaki 50 puanlık indirimle reel sektöre nefes verdiğini söyledi. Çağlar “Şimdi sıra bankalarda. Bu indirimin işletmelerin ve KOBİ’lerin banka kredi borçları ile yatırım ve ihtiyaç kredisi oranlarına yansımasını umuyoruz” diye konuştu. Çetinkaya başkanlığındaki ilk Para Politikası Kurulu’nda ortak aklın kazandığını belirten Çağlar, “Yeni başlangıçlar her zaman umut vericidir. Seri faiz indirimleriyle bu sürecin devam etmesini diliyoruz” diye konuştu.

    İŞ DÜNYASI FAİZ KARARINI NASIL YORUMLADI?

    -İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi: “Para Politikası Kurulu’nun faiz koridoru üst bandını 50 baz puan düşürmesi kararı beklentilerimizi karşılamadı. İhracatçılar olarak bizler üst bantta 100 baz puan gibi daha keskin bir indirim bekliyorduk”

    -Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir: “Konjonktür de müsait olduğu için Merkez Bankası piyasaları çok da rahatsız etmeyecek bir faiz kararı aldı.”

    -Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Şeref Fayat: Yarım puanlık indirim makul karşılandı ve pozitif bir algı yarattı.

    -Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Faizlerin biraz daha düşürülmesini bekliyorduk. Yeni Başkan olumlu sinyal verdi ama yeterli değil. Bankalar da kredi faizlerinde indirim yapmalı.”

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ