Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Sabancı Holding'te görev değişimi. Sabancı Holding'te CEO Zafer Kurtul'un istifası Yönetim Kurul'nda kabul edildi. Yerine getirilen isim ise Mehmet Göçmen oldu.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Topluluğumuza 1998 yılında Akbank Genel Müdür Yardımcısı sonra Akbank Genel Müdürlük görevini üstlenen, 2010 yılından bugüne kadar da Sabancı Holding CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak başarılarımıza büyük katkı yapan Zafer Kurtul’a teşekkür ediyor ve başarılar diliyoruz.

Topluluğumuzda çeşitli kademelerde 14 yıldır üst düzey sorumluluklar üstlenen ve son olarak stratejik yatırımlarımızın kümelendiği enerji sektöründeki faaliyetlerimizi başarıyla yöneten Mehmet Göçmen 30 Mart 2017 itibariyle bayrağı devralıyor.

Bu atama Sabancı Holding’i farklılaştıran kurumsal yönetim kültürümüzün sürekliliğinin bir sonucudur. Bu çerçevede CEO olarak atanan Sayın Mehmet Göçmen’in, Türkiye’nin Sabancı’sını daha yüksek hedeflere taşıyacağına ve tüm paydaşlarımıza daha fazla değer yaratmaya liderlik edeceğine inanıyoruz. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyoruz “ dedi.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı: Bu atama Sabancı Holding’i farklılaştıran kurumsal yönetim kültürümüzün sürekliliğinin bir sonucudur

İşte Sabancı Holding tarafından KAP'a yapılan açıklama:
Şirketimiz Yönetim Kurulu'nun 20 Şubat 2017 tarihindeki toplantısında;
Zafer KURTUL'un H.Ö. Sabancı Holding A.Ş Chief Executive Officer'lık görevinden 30 Mart 2017 tarihi itibariyle kendi isteği doğrultusunda ayrılma talebinin kabulüne; aynı tarihten geçerli olmak üzere Mehmet GÖÇMEN'in H.Ö. Sabancı Holding A.Ş.'ye Chief Executive Officer olarak atanmasına karar verilmiştir.

SABANCI HOLDİNG ESKİ CEO'SU ZAFER KURTUL VE YENİ CEO'SU MEHMET GÖÇMENSABANCI HOLDİNG'İN YENİ CEO'SU MEHMET GÖÇMEN KİMDİR?
Sabancı Holding Chief Executive Officer'lığı görevine atanan Mehmet Göçmen, Galatasaray Lisesi ve 1981 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 1983 yılında Syracuse Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği bölümünde Yüksek Lisansını tamamlamıştır. 1983-1995 yılları arasında Çelik Halat ve Tel Sanayi'de, 1996-2003 yılları arasında Lafarge'da çeşitli üst düzey görevlerde bulunan ve 2003 yılında Akçansa'ya Genel Müdür olarak atanan Mehmet Göçmen, 01 Ağustos 2008 tarihinden bugüne Sabancı Holding'de İnsan Kaynakları Grup Başkanlığı, Çimento Grup Başkanlığı ve Enerji Grup Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.GÖREVİNDEN AYRILAN ESKİ CEO ZAFER KURTUL KİMDİR?
Zafer Kurtul, 1998 yılında Genel Müdür Yardımcısı olarak Akbank bünyesine katılmıy Zafer Kurtul, Kasım 2000-Haziran 2009 tarihleri arasında Genel Müdür olarak görev yapmış, Haziran 2009 tarihinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı görevine atanmıştı. Zafer Kurtul daha önce Citibank, BNP-Ak-Dresdner Bank ve Societe Generale'de yönetici olarak görev almıştı. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Zafer Kurtul, Wisconsin-Madison Üniversitesi'nden finans dalında yüksek lisans (MBA) derecesine sahip. 19 Temmuz 2010 tarihinden bugüne kadar ise Sabancı Holding'de CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktaydı.