Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Facebook, terörizm başta olmak radikal akımların propagandasının yapıldığı içeriklerin platformda yer bulmasını ve yayılmasını önlemek amacıyla ekibini genişletme kararı aldı.

Yapılan açıklamaya göre içeriklerin denetimi için aralarında terörizm üzerine çalışmış akademisyenlerin, deneyimli hukukçuların ve emniyet görevlilerinin de olduğu daha fazla sayıda personel istihdam edecek. 

Facebook'un ilk etapta bu iş için görevlendirdiği 3000 kişilik ekibini 4500 civarına çekmesi bekleniyor. Dolayısıyla, sahibi oldukları Instagram ve online mesajlaşma platformu WhatsApp da hizmetleri de buna dahil. Aynı zamanda, reklamların yanında görünen içeriklerle ilgili markalara daha fazla kontrol imkânı verilmesi planlanıyor. 

 

MACRON VE MAY KARARLI

Geçtiğimiz aylarda benzeri radikal içeriklerde markalara ait reklamların bulunması ya da reklamların yanında bu tür istenmeyen içeriklerin gösterilmesi nedeniyle Youtube ciddi bir boykotla karşılaşmış ve firma ciddi zarar görmüştü. Bir takım garantiler verildikten sonra yeniden uzlaşma sağlanabilmişti.

Öte yandan, Fransa ve Büyük Britanya hükümetlerinin liderleri de terör ve benzeri aşırı görüşlere ait propaganda araçlarının ve içeriklerin kaldırılmasına ayak direyen firmalar için yürürlüğe girecek yeni kanunlar hazırlığında olduklarını belirtmişti. 

İngiltere Başbakanı Theresa May ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ortak bir açıklama yaparak internet üzerinde yayılan radikalleşme hareketlerine karşı yeterince müdahale etmeyen ve yardımcı olmayan servisler karşısında sert tavır takınacaklarını vurgulamıştı.

Facebook Küresel İletişim ve Kamu Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Elliot Schrage, siteden bir mesaj yayımlayarak terörist propaganda ile nasıl mücadele edileceğine dair yol haritasıyla ilgili ipuçları verdi. Direktörü Monica Bickert ve terörle mücadeleden sorumlu yönetici Brian Fisherman da detayları açıkladı.

TERÖRLE MÜCADELEDE YAPAY ZEKA VE GÖRSEL EŞLEŞTİRME 

Facebook başta yapay zeka teknolojileri olmak üzere insan deneyiminden ve yetkili kurumlarla işbirliğinden faydalanarak sitedeki terörist içeriklerin kökünü kazımak istiyor. Son iki konuda gelen geri bildirimlerin ve uzmanlarla çalışmanın önemine vurgu yapılan açıklamada, yapay zeka teknolojisinde de bazı gelişmiş algoritmalar kullanılacağı belirtildi.

Örneğin, DEAŞ ya da PKK kelimelerinin geçtiği bir post için hemen bir sinyal oluşturularak terörist içerikli olabileceğine dair işaretlenecek. Şu an metin bazlı dil içeriklerinin anlaşılması için özel bir algoritma üzerinde çalışıldığı resmen açıklandı. Sonrasında ise makine öğrenimine sahip başka bir algoritma sayesinde platform üzerindeki benzer mesajlar taranacak. Tekrar döngüsü arttıkça algoritma daha da issabetli hâle gelecek.

Görüntü eşleştirme de Facebook'un terörist propagandaya izin vermemek adına kullanacağı bir başka yöntem. Sisteme terörizm içerikli bir fotoğraf ya da video yüklenmeye çalışıldığında, Facebook bunu yasa dışı örgütlerin kullandığı teknik ve içeriklerle eşleştirecek ve benzerlik bulunduğu takdirde yayımlanmasını engelleyecek. Böylelikle propagandanın başlamadan durdurulması hedefleniyor.