Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

BTK Başkanı Tayfun Acarer, anonymous hacker grubunun, gerçekleştirdiği siber saldırı öncesinde kişilerin bilgisayarlarına bir program gönderdiğini belirterek, "Siz, bu programı indirdiğinizde bilgisayarınız zombileniyor. Ne demek zombi ya da köle bilgisayar? Bilgisayarınız, siz farkında olmadan farklı kişi ya da grupların kontrolüne geçiyor. Bu kişiler, bilgisayarınızdaki belgelerinizi alabilir ya da içeriğine bakabilir. Size ait bilgisayardan mailerinize bakabilir, mali bazı işlemler yapabilir" dedi.

Acarer, zombilenen bir bilgisayardan yapılacak yasa dışı işlemden doğacak bir hukuki sorumluluğun, IP adresine fatura edileceğine dikkat çekerek, "Diyelim, sizin bilgisayarınız zombilenmiş. Başka birinin kontrolüne geçmiş. Bu kişi sizin bilgisayarınızdan yasa dışı bazı iş ve işlemler yapmış. Hukuki olarak sorumluluk o bilgisayar ve IP numarası kime aitse ondadır" dedi.

ABONELER NE YAPMALI
Acarer, ‘zombi' ya da ‘köle' bilgisayarlardan kurtuluş reçetesini de üç altın öğütle açıkladı: -Bilmediğiniz programları kesinlikle indirmeyin. -Koruyucu, antivirüs programları mutlaka kullanın. –Bu programları sık sık güncelleyin, etkinleştirin.
Haber

SANAL DÜNYADA ZOMBİ KORKUSU
BTK Başkanı Tayfun Acarer, anonymous hacker grubunun siber saldırıları sonrasında bir kez daha gündeme gelen ‘zombi' ya da ‘köle' bilgisayarlardan kurtuluş için altın reçeteyi açıkladı: "Bilmediğiniz, internet üzerinden gelen programları kesinlikle indirmeyin. Koruyucu, antivirüs programlar kullanın. Koruyucu programları sık sık güncelleyin, etkinleştirin. Yoksa hukuki sorumluluk o bilgisayar ve IP numarası kime aitse ondadır."


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, anonymous hacker grubunun siber saldırıları sonrasında bir kez daha gündeme gelen ‘zombi' ya da ‘köle' bilgisayarlardan kurtuluş için altın reçeteyi açıkladı. "Bilmediğiniz, internet üzerinden gelen programları kesinlikle indirmeyin. Koruyucu, antivirüs programlar kullanın. Koruyucu programları sık sık güncelleyin, etkinleştirin."

Acarer, HABERTÜRK'e, anonymous hacker grubunun gerçekleştirdiği siber saldırı ve zombi bilgisayarlar hakkkında önemli açıklamalar yaptı. Acarer, hacker grubunun saldırı öncesinde kişilerin bilgisayarlarına bir program gönderdiğini söyledi. Bu programın, bir tür ‘truva atı' (virüs programı) olduğunu vurgulayan Acarer, "Siz, bu programı indirdiğinizde bilgisayarınız zombileniyor. Ne demek zombi ya da köle bilgisayar? Bilgisayarınız, siz farkında olmadan farklı kişi ya da grupların kontrolüne geçiyor. Bu kişiler, bilgisayarınızdaki belgelerinizi alabilir ya da içeriğine bakabilir. Size ait bilgisayardan mailerinize bakabilir, mali bazı işlemler yapabilir" dedi.

"IP ADRESİNİN SAHİBİ SORUMLUDUR"
Acarer, zombilenen bir bilgisayardan yapılacak yasa dışı işlemden doğacak bir hukuki sorumluluğun, IP (internet bağlantı) adresine fatura edileceğine dikkat çekerek, "Diyelim, sizin bilgisayarınız zombilenmiş. Başka birinin kontrolüne geçmiş. Bu kişi sizin bilgisayarınızdan bazı işlemler yapmış. Hukuki olarak sorumluluk o bilgisayar ve IP numarası kime aitse ondadır" dedi.

ZOMBİ PROGRAMI NASIL ANLAŞILIR
Acarer, anonymous hacker grubunun gönderdiği programlarda, yapılacak saldırının belirtildiğine işaret ederek, "Kullanıcı, bunu bile bile programı indiriyorsa, hukuki sorumluluğunu da kabullenmiş oluyordur" dedi.
Acarer, bazı kullanıcıların da bilmeden bu tür programları bilgisayarına indirmesinin söz konusu olabileceğinin anımsatılması üzerine, kullanıcıları bilmedikleri programları indirmemeleri konusunda uyardı.
Acarer, "Dışardan internet üzerinden gelen programlara dikkat edilmeli. Kullanıcılar, bilmedikleri programları indirmemeli. Bilgisayarları zombileyecek programlara karşı da mutlaka koruyucu kullanmalı" dedi.


ABONELERE ÜÇ ALTIN ÖĞÜT?
Acarer ‘zombi' ya da ‘köle' bilgisayarlardan kurtuluş reçetesi konusunda üç altın öğütte bulundu:
-Bilmediğiniz programları kesinlikle indirmeyin.
-Koruyucu, antivirüs programları mutlaka kullanın.
–Bu programları sık sık güncelleyin, etkinleştirin. Kişisel veya kurumsal bilgisayarlarda güvenlik duvarlarını yüksek seviyeye getirin.

Olcay Aydilek /  HT Ekonomi