Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Habertürk

Yapılan araştırmalar şirketlerin yüzde 65’inin 2015 yılında daha hızlı ‘sosyal’leşeceğini dile getiriyor.  Deloitte’un MIT ile yaptığı araştırmaya göre iş dünyası, Facebook’ta beğenilmek (like), Twitter’da takip edilmek için sosyal medyaya yoğunlaşacak. 100 binden fazla çalışanı olan büyük şirketler, işe çoktan başladı, orta boy şirketler ise hazırlık yapıyor

Deloitte ile MIT’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği ‘İş dünyasının sosyalleşmesi: Şirketler Gerçekte Neler Yapıyor?’ araştırması, şirketlerin sosyal iş kavramına bakış açılarını ortaya koyuyor. 115 ülkede, yöneticilerle yapılan araştırma, iş dünyasının sosyal medya, sosyal yazılım ve sosyal ağ aktivitelerine giderek önem verdiğini gösteriyor. Araştırmaya katılanların yüzde 18’i günümüzde iş dünyasının sosyalleşmesi gerektiğine inanırken, yüzde 65’i ancak önümüzdeki üç yıl içinde iş dünyasının sosyalleşebileceğini düşünüyor.

ŞİRKET BÜYÜDÜKÇE ÖNEM DE ARTIYOR
Araştırmada göze çarpan bir diğer nokta ise 100 bin ve üzeri çalışana sahip büyük şirketlerin 1000’den az çalışana sahip orta büyüklükteki şirketlere oranla, sosyal işleri daha çok önemsedikleri gerçeği. Araştırmada, orta ölçekteki şirketlerin de sosyal araçların avantajlarından ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde faydalanabileceklerini düşündükleri yer alıyor. Araştırma ayrıca, sosyal iş kavramını hayata geçirmek için girişimcilere ve yöneticilere birtakım önerilerde bulunuyor. Öncelikle, şirketlerin insan kaynaklarını ve finansmanını sosyal işe geçiş sürecine yönelttiği uzun vadeli bir vizyon belirlemesi gerekiyor. Deloitte’un, Massachusetts Institute of Technology (MIT) ile yaptığı araştırmaya göre, sosyal medya, sosyal ağ ve sosyal yazılımların önemi giderek artarken, iş dünyası 2015’e kadar sosyalleşecek.

Bu adımlara DİKKAT!
Diğer taraftan araştırmaya göre, sosyal iş kavramını süreçlerine dahil etmek isteyen şirketlerin aşağıdaki adımları takip etmesi gerekiyor:
1- Faaliyet gösterilen sektöre yönelik, etkili ve verimli sosyal iş kaynaklarının tespit edilmesi,
2- Bu kaynakların doğru yönlendirilmesi,
3- Kaynakları değerlendirme yetkilerini elinde bulunduran kişilerin iyi belirlenmesi.