Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Magazin Eşref Kolçak'ın cenazesinde büyük ayıp! - Magain haberleri
    1

    AA'nın haberine göre; Bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Yeşilçam'ın usta oyuncularından Eşref Kolçak (92), son yolculuğuna uğurlandı.

    2

    Akciğerinde sıvı toplanması nedeniyle Gemlik Devlet Hastanesinde tedavi gören ve 26 Mayıs'ta vefat eden Kolçak için Gemlik ilçesinde tören düzenlendi.

    3


    Kolçak'ın cenazesi, Gemlik Asım Kocabıyık Camisi'nde ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından, eşi Özcan ve oğlu Harun Kolçak'ın mezarlarının bulunduğu Gemlik Belediye Mezarlığı'nda toprağa verildi.

    4

    Törene, Yeşilçam'ın emektar oyuncularından Hülya Koçyiğit ve Nuri Alço ile yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu, eski CHP Milletvekili Berhan Şimşek ile Kolçak'ın yakınları ve sevenleri katıldı.

    5

    Hülya Koçyiğit, yaptığı açıklamada, Eşref Kolçak'ın, Türk sinemasının "ulu çınarı" ve çok değerli bir büyüğü olduğunu belirtti.

    6

    Kolçak'ın, hayatını sinemaya adadığını vurgulayan Koçyiğit, "Bir ay önce beraberdik ve o zaman son sözleri şunlardı; 'Hülya, ben böyle iskemlelerde değil ayakta çalışırken ölmek istiyorum'. Son anına kadar sinemayı düşündü ve sinema için yaşadı. Allah onu sevdikleriyle buluşturmak için aramızdan aldı. Allah taksiratını affetsin, sevenlerine sabır versin. Gerçekten yeri doldurulmayacak müstesna bir sanatçı." diye konuştu

    7

    İHA'daki detaya göre; Kolçak’ın cenazesine çok sayıda ünlü ismin katılması, vatandaşların ünlülerle fotoğraf çektirmek istemesiyle garip bir hale dönüştü.

    8

    Fotoğraf çektirmek isteyen vatandaşlar cenaze aracının ilerlemesini zorlaştırdı. Tabutta selfie çekinen ve fotoğraf karesine girme yarışında olan vatandaşların yanı sıra, ünlü oyuncularla fotoğraf çektirmeye çalışan insanlar cenazede olduklarını unuttu. Görüntülerde, cenaze namazının hemen sonrası, Kolçak’ın cenazesi, cenaze aracına konulmuş, yolun açılması bekleniyor. Fakat yol kapalı, aracın ilerlemesi için ünlü sanatçı Hülya Koçyiğit ile fotoğraf çekinen ve selfie çeken insanlar bekleniyor.

    9

    Eşref Kolçak'ın oğlu Harun Kolçak'ın da cenazesinde bazı kişiler, diğer ünlü cenaze törenlerinde olduğu gibi tabut önünde fotoğraf çektitrme yarışına girmiş. Bu görüntüler büyük tepki toplamıştı.

    10

    Eşref Kolçak, 28 Ocak 1927'de Erzurum'un İspir ilçesinde doğdu. 1941 yılında İstanbul'a gelen Kolçak, Sultan Ahmet Erkek Sanat Enstitüsünü bitirdi. 1944 yılında Atilla Revü Operetinde tiyatroya başlayan Kolçak, 1945 yılında Ses Tiyatrosuna geçti. 1947'de figüranlıktan oyunculuğa geçtiği film Cahide Sonku ile beraber oynadığı "Fedakar Ana" filmi oldu.

    11

    1950'li ve 60'lı yıllarda, melodram ve kahramanlık filmlerinin jönü olarak öne çıkan Kolçak'ın, Bir Şoförün Gizli Defteri (Atıf Yılmaz), Namus Uğruna, Düşman Yolları Kesti (Osman Seden) önemli filmlerinden bazılarıdır.


    Eşref Kolçak'ın ödülleri ise şunlar:

    1961 - Türk Filmleri Yarışması, "En İyi Erkek Oyuncu" Ödülü, Namus Uğruna

    2000 - Antalya Altın Portakal Film Festivali, "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" Ödülü, Güle Güle

    2003 - Antalya Altın Portakal Film Festivali, Yıldırım Önal Anı Ödülü

    12

    Sanat hayatı boyunca 200'e yakın sinema filmi ve televizyon dizisinde rol alan Kolçak, ses sanatçısı Harun Kolçak'ın da babasıydı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ