Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM / Ajanslar

İngiliz Financial Times gazetesi Türkiye'de teknoloji şirketleri ve ekosisteminde övgüyle bahseden bir haber yayımladı. 'Türkiye nasıl Avrupa teknolojisinin yıldızı oldu?' başlıklı haberde son yıllarda önemli bir büyüme kaydeden ve milyar dolarlık değerlere ulaşan Türk teknoloji girişimlerine yer verildi.

Online perakendede bu yılın en sıcak fikrinin Silikon Vadisi’nden değil İstanbul’dan geldiği belirtilen haberde, ABD'de yatırımcıların online market teslimatına yönelik start-up´lara milyarlarca dolar akıtırken, 10 dakikada teslimatla bu sektörün öncülerinden olanGetir'in değerinin şu anda 7.5 milyar dolara ulaştığına dikkat çekildi.

Financial Times'ın haberi:

Haberde görüşlerine yer verilen Getir'in kurucu ortağı Nazım Salur, 2018 yılından hiçbir yatırım fonunun Türk start-up'larının aramalarına cevap vermediğini ifade etti. Bu yüzden Getir'in denizaşırı ülkelere açılmasının 3 yıl ertelendiği belirtilen haberde Salur'un "Doğru finansman orada değildi. (Yeni pazarlara) Güçlü olarak girmek ve kazanmak istedim. Bunun için de hem insan hem para kaynağına ihtiyaç var" sözlerine yer verildi.

Getir'in kaderindeki geçen yılki değişimin, Türkiye'nin teknoloji endüstrisindeki büyük değişimin de bir parçası olduğuna dikkat çekilen haberde şu ifadeler yer aldı:

"Geçen yazdan bu yana, Trendyol ve Hepsiburada gibi e-ticaret platformları ile oyun geliştiricileri Peak Games ve Dream Games'in de içinde olduğu Türk teknoloji şirketleri, değerlerinin, start-up başarısı için küresel bir kilometre taşı olarak görülen milyar doları aştığını gördü. Geçen ay Nasdaq'ta gerçekleştirilen ilk halka arzın ardından şu anda değeri 4.4 milyar dolar olan Hepsiburada'nın kurucusu Hanzade Doğan, "Türkiye e-ticaret pazarı bir dönüm noktasında" diyor."

Türkiye'deki e-ticaret yayılımının üç yıl önce yüzde 3.5'ten bugün yüzde 10'a yükseldiği tahmin edilidiği belirtilen habere göre, bunun arkasındaki en büyük nedenlerden biri olarak da pandeminin etkisiyle küresel çapta online perakendenin aşırı büyümesi gösteriliyor.

Haberde, Trendyol'un bu hafta SoftBank ile birlikte 1.5 milyar dolarlık fonlama turunu yöneten General Atlantic'in genel müdürü Melis Kahya Akar´ın, "Covid kademe atlattı. Türk şirketlerinin daha küresel düşünmeye başlaması için artık tüm parçalar yerine oturdu" ifadeleri yer aldı.

'10 YIL ÖNCE BAŞLADI'

Tim Bradshaw imzalı haberde son gelen yatırımların, İstanbul'u haritada Londra, Paris ve Berlin gibi diğer Avrupa teknoloji merkezlerinin yanına koyduğunu ancak bu başarının uzun yılların ürünü olduğu belirtildi.

Orta ve Doğu Avrupa'ya yatırımlar yapan özel bir fon olan Earlybird'ün teknoloji yatırımcısı Hendrik Brandis´in "Bu hareketlenme 10 yıl önce, ortaya bir şeylerin çıkacağı belli olduğu zaman başladı" sözlerine yer verildi.

Haberde, şu anda 16.5 milyar dolar değer biçilen ve çoğunluk hissesi Alibaba'ya ait olan Trendyol´un, gıda dağıtım sektörüne doğru genişlemeden ve dijital bir cüzdan çıkarmadan önce faaliyetlerine 2010 yılında çevrimiçi bir moda perakendecisi olarak başladığı anlatıldı. Doğan'ın, kimi zaman Türkiye'nin Amazon'a cevabı olarak görülen Hepsiburada'nın 2000 yılında kurulduğunu ve büyük ölçüde kendi kendini finanse ettiğini söylediği belirtildi.

Yerel online perakendecilerin büyümesinin kısmen Amazon eBay gibi küresel oyuncuların Türkiye'de yol almakta zorlanması sayesinde olduğu belirtilen haberde "Sonuç olarak, yerli şirketlerin geliştiği ve sonunda uluslararası ilgiyi çekecek kadar büyüdükleri belirtildi ve Hanzade Doğan´ın "Piyasayı olağan şüphelilerin eline bırakmadık" sözlerine yer verildi.

YÖNETİCİLER İKİ ŞİRKETTEN

Habere göre, Türkiye'de günümüzdeki teknoloji yöneticilerinin çoğu ilk deneyimlerini iki şirketten birinde yaşadı: 2011'de Türkiye'de kurulan ve bir yıl sonra aniden piyasadan çekilen Alman start-up inkübatörü Rocket Internet ve 2010 yılında kurulan ve geçen yıl Zynga tarafından 1.8 milyar dolara satın alınan mobil oyun geliştiricisi Peak Games.

Haberde, Rocket ve Peak tedrisatından geçmiş ve şimdi de Londra merkezli oyun şirketi Tripledot Studios´un kurucularından olan Akın Babayiğit´in "Rocket'te işe aldığımız bu çok zeki, aç, süper analitik insanların çoğu sonradan ya Trendyol'a ya da Peak'e katıldı" sözleriyle birlikte iki Türk şirketinin teknoloji alanındaki yetenekler için "üniversite" gibi olduğunu söylediği yer aldı.

Babayiğit´in, Peak'in başarısının özellikle Türkiye'nin start-up ekosistemi için "her şeyi değiştirdiğini" söylediği haberde "Peak Games, insanlara küresel düşünüp kazanmanın mümkün olduğunu gösterdi" ifadesine yer verildi.

Habere göre, 2017'deki ilk anlaşmasından bu yana, San Francisco merkezli Zynga, bölgedeki birkaç "hyper casual" (basit bir mekaniği olan, genelde ücretsiz ve asgari tasarıma sahip oyunlar) oyun geliştiricisinden biri olan Rollic Games de dahil olmak üzere Türkiye'deki operasyonları ile dört satın alma işlemine 2.3 milyar dolardan fazla yatırım yaptı.

Bu anlaşmaları yöneten Zynga yöneticisi Bernard Kim´in "Zynga'nın Türkiye'ye yatırım yapan herhangi bir yabancı şirket için köprübaşı olduğuna inanıyorum" dediği belirtildi.

'PARA TOPLAMAK KOLAYDI'

Haberde şu ifadeler yer aldı: "Rocket, Peak ve Trendyol start-up okullarının bir başka mezunu da 2019'da kurulan Dream Games'in kurucu ortaklarından Soner Aydemir. Yap-boz uygulaması Royal Match'in yapımcısı haziran ayında Türkiye'nin en yeni unicorn'u oldu. Aydemir, Peak'in rekor kıran hit oyunları Toy Blast ve Toon Blast'i yaratan ekibinin sayesinde "Para toplamak gerçekten kolaydı. Herkes bize yatırım yapmak istedi" diyor.

Candy Crush Saga geliştiricisi King'in eski operasyon şefi ve şimdi Dream'i destekleyen risk sermayesi şirketi Index Ventures'un ortağı olan Stephane Kurgan, "Türkiye'de şu anda dünya standartlarında bir oyun geliştirici topluluğunuz var" dedi..

Ancak Aydemir'in, ürün geliştirmedeki deneyim eksikliğinden bir işi hızla büyütmek için rol model eksikliğine kadar, Türkiye'nin teknoloji start-up´larına yönelik yetersizlikler konusunda hâlâ endişeleri olduğunu belirtildiği haberde, "Çok genç bir sektör. Getir dışında Türkiye'de organizasyonunu katlayarak geliştirmeyi başaran büyük bir şirket görmüyoruz" ifadeleri yer aldı.

KARMAŞIK VERGİ SİSTEMİ

Diğer girişimciler, yeni bir şirket kurmanın altı ay sürebileceği anlamına gelebilecek aşırı bürokrasiden ve Trendyol'u Amazon kadar sert bir şekilde vurabilecek yeni bir dijital hizmet vergisi de dahil olmak üzere karmaşık vergi sisteminden şikayetçi.