Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Muharrem SARIKAYA / GAZETE HABERTÜRK

Tartışmalar, kavgalar ve mahkemelerin ardından dün gerçekleşen MHP Olağanüstü Kurultayı için söylenecek tek cümle var:

“Dip dalganın başarısı...”

Çünkü delege dün istediğini yaptırabilme gücünü gösterdi.

Ele geçirdiği bu yetkiyi kolaylıkla bırakmayacağını da kurultay salonunda sergilediği kararlılıkla gösterdi. Aydın ve Kırıkkale’den gelen delegelerle salondaki sohbetimizde de kayda geçirdikleri gibi, “bundan böyle 40 yaşına gelmiş delegeye çocuk muamelesi çekilmesi” kolay değil. Daha önemlisi, 10 Temmuz’da yapılacağı varsayılan seçimli olağanüstü kurultay da delegenin istediği gibi sonlanacak.

İKBAL İÇİN

Olağanüstü kurultay salonunda bunlara ilişkin göstergeler de fazlasıyla mevcuttu.

Örneğin, divan başkanlığı için iki liste yarışmak isteyince, “Tek liste” sloganı adayları vazgeçirdi; en fazla imza toplayanın etrafında kenetlenilmesini sağladı.

Genel merkez yönetiminin “kanunsuz” olduğu ve gidenler hakkında işlem yapılacağını söylemiş olması da onu yıldırmadı; kongre için gerekli salt çoğunluğun üzerinde hem de noter onaylı katılım gösterdi.

Yüksek katılımıyla da yaşanabilecek ayrışmanın önüne geçti.

Katılımcılar açısından da dikkat çeken görüntüler vardı.

Delege olmamasına ve ramazan ayı olmasına karşın binlerce kilometrelik yolu aşıp gelen başta eski bakan ve milletvekilleri olmak üzere çok sayıda isim vardı.

Bütün bunlar, MHP tabanının yıllardır öteki partiler aracılığıyla bulduğu ikbale bundan böyle evinde ulaşmak istediğini gösteriyor.

Ancak bir şey var ki MHP toplumsal tabanı bu konuda aynı beceriyi gösteremiyor; o da yeni bir seçim şarkısı.

Nitekim dün salonda çalan mehter marşları ve “Ölürüm Türkiye”, “Ben seni görmeden ölmem ölmem kızıl elmam...” parçaları da bunun yansıması. Parti kızıl elmacı milliyetçilik aşamasını çoktan aştı ama yenisi üretilmediği için şarkılarında yaşamaya devam ediyor.

10 TEMMUZ RİSKİ

Kurultay dün “yapılabilir” olduğunu gösterdi, bir yandan tüzüğü değiştirirken genel af ile adayların önündeki engelleri temizledi, 10 Temmuz seçimli olağanüstü kurultayını da oluşturduğu kongre heyetiyle garanti altına aldı.

Ancak bu noktada bitmeyecek.

Görünen o ki düne kadar muhaliflerin mahkeme yoluyla elde ettiğini bu kez genel merkez deneyecek.

Divan başkanlığı tarafından bir kopyası genel merkeze, diğeri de teslim edileceği Yargıtay Başsavcılığı tarafından MHP Tüzüğü’ne işlenirse veya Çankaya İlçe Seçim Kurulu, 10 Temmuz’daki kurultayı alınan karar doğrultusunda kabul ederse, Bahçeli ve arkadaşlarının konuyu mahkemeye taşıyacağı görülüyor.

Mahkeme kısa sürede kararını veremeyeceği için davanın tamamlanması beklenecek.

Bu da 10 Temmuz’da yapılacağı ilan edilen olağanüstü seçimli kurultayın riske girmesi anlamına gelecek.

Adli tatil dönemi de buna eklendiğinde seçimli kurultay uzayıp gidecek.

Bütün bunlara karşın anlaşılması gereken bir nokta var ki o da dün sergilenen dip dalganın sesi, delegenin iradesi...

İster mahkeme kararlarıyla gelinsin, ister “Aldığınız kararları tanımıyorum” denilsin; sonuçta bu dip dalganın önünde durmak olası değil.

Kurultay salonunda dün bulunan MHP delegesinin tadını aldığı, birlikte olmadıklarının da iştahını kabarttığı yeni döneme direnen kaybeder.