Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Zülfikar Ali AYDIN / GAZETE HABERTÜRK

Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ve yaklaşık 30 generalin katıldığı düğün sürerken, bir grup askerin Boğaziçi Köprüsü’nü kapattığı haberi geldi. Orgeneral Ünal, bu haber üzerine tüm komutanları Moda Deniz Kulübü içindeki bir odaya topladı. Darbe girişimiyle karşı karşıya olduğunu gören Ünal, emrindeki komutanlara bütün hava araçlarının hareket etmesinin önlenmesi yönünde emir verdi ve komutanlara da “Hemen herkes birliklerinin başına geçsin, birliklerinize intikal edin” dedi.

Emri aldıktan sonra düğünden ilk ayrılan Hava Savunma Komutanı Nihat Gökmen oldu. Saat 23.00 sıralarında ise Moda Deniz Kulübü sahiline Cougar tipi helikopter indi. Helikopterde, 20 kişilik Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın Muharip Arama Kurtarma (MAK) timi vardı.

Darbeci MAK timinin başındaki çoğu astsubay olan birkaç asker, hemen komutanların toplantı halinde olduğu bölüme geçip, Ünal’a “Komutanım sizi emniyetli bir yere götürüyoruz” dedi. Ünal ile birlikte Muharip Hava Kuvvet Komutanı Mehmet Şanver helikopterle Ankara’daki Akıncılar Üssü’ne götürüldü. Darbecilerin komutanların toplantı halinde olduğu odayı bilmesinin nedeni de kısa sürede ortaya çıktı. Hava Kuvvetleri’nde general düzeyinde görev yapan bazı isimlerin emir astsubaylarının öğle saatlerinde düğünün yapıldığı Moda Deniz Kulübü’ne gelip hazırlıkları incelediği ve ardından baskına katıldıkları anlaşıldı.