Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, NTV-Star televizyonu ortak canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasının millet için büyük önem taşıdığını belirten Bahçeli, "Öncelikle bu ülkede yaşayan ve seçmen olarak sorumluluk taşıyan her insanımızın sandığa gitmesini görev olarak kabul etmesinde yarar vardır diye düşünüyorum. Milletimize sesleniyorum, pazar gününü mutlaka ve mutlaka sandığa giderek, milletimizin ve devletimizin geleceği için tercihini ortaya koymak suretiyle değerlendirmelerini istiyorum." diye konuştu.

"MHP HERHANGİ BİR PARTİNİN YEDEK LASTİĞİ DEĞİLDİR"

"Sizin bu kararı vermenizde MHP'nin iç çekişmeleri rol oynadı mı? Kurultay sürecinde hükümetten destek alındığı ve pazarlık yapıldığı iddiaları ortaya atıldı. Ne dersiniz?" sorusuna Bahçeli, şu yanıtı verdi:

"Bunu söyleyenler eğer MHP'li ise çok şerefsiz insanlardır. MHP'de pazarlık kavramı yoktur. MHP'de herhangi bir ferdin çıkarları dahil, parti çıkarlarını düşünerek herhangi bir düşünceyle bir siyaset geliştirme, bir proje üretme, bir planlama yapmak yoktur. Ama bunun dışındaki çevreler geçmişte kendilerinin yaptığı bazı pazarlıkların burada da yapılabileceğini düşünerek, MHP'yi suçluyor, toplumda itibarsızlaştırmak istiyorlarsa o zaman da bir siyasi ahlaksızlık içerisinde bulunuyorlar demektir."

"MHP YAMA BİR PARTİ DEĞİLDİR"

Bahçeli, "16 Nisan'da 'evet' çıkarsa ve başkan yardımcılığı teklifi gelirse kabul etmez misiniz?" sorusu üzerine, "Böyle bir teklif bize yapılamaz. MHP yama bir parti değildir. MHP'nin bazı makamları elde ederek siyaseti yönlendirme gibi bir ihtiyacı yoktur. MHP milletinden aldığı destek oranında ülke yönetiminde söz sahibi olmaya çalışır. MHP'ye sadece ve sadece AKP'nin önermiş olduğu bir anayasa değişikliğine inandığı çerçevede destek verdiği için başka bir amaçla istismara yöneliyorlarsa, buna kimsenin hakkı yoktur, haddi de değildir." yanıtını verdi.

DENGE-FREN MEKANİZMASI

HSYK üyelerinin atanmasıyla ilgili tartışmalara ilişkin de Bahçeli, bu konuyla ilgili metindeki uzlaşının sağlandığına işaret ederek, "Bu uzlaşı sağlanmışken 'Burada şu şöyle olur, bu böyle olur' demek doğru değildir." dedi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) üyelerinin atanmasına ilişkin bir soru üzerine Bahçeli, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bir cumhurbaşkanı AYM'ye bir üye atadı diye o yargıcın hiç mi şahsiyeti yok, hiç mi karakteri yok, hiç mi bağımsız yargı kavramı yok. Yargının ne olduğunu bilmeyen insanlar mıdır ki orada kulluk yapacaklar. Bu hakarettir. Hakim ve savcılara hakarettir. İsteyen istediğini atasın. Her atanan insan kendisini atayana kul kölelik yapacaksa yargıdan onu zaten kökten atın gitsin. Ne yapacaksınız öyle bir adamı. "

"Denge fren mekanizması nasıl işleyecek?" sorusuna ise Bahçeli, "Meclis'te." cevabını verdi.

"BANA TESİR EDEMEZLER"

MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Danışmanlardan Mehmet Uçum da 'halk gümbür gümbür devrim yapıyor, halk kendi devletini kurmak için adım atıyor' diyor. Bu ne demek, siz ne anladınız bu açıklamadan?" denilmesi üzerine, "Boş bir laf." karşılığını verdi.

Danışmanların söz konusu ifadelerininin ülkücülerin oyunu etkileyip etkilemeyeceği sorulan Bahçeli, "Etkilemez. Milliyetçi, ülkücü hareket karar vermişse bir bölümü, o kararında ısrar eder kimse de tesir edemez. Bana tesir edemezler mesela." değerlendirmesini yaptı.

"Buradan bir bölümünün hala karar vermediği anlamı mı çıkıyor?" sorusuna Bahçeli, "Hayır onu demiyorum. Zaten var bir bölüm. Muhalefet değil de partiyle ilişkisi kesilmiş olanlar var. Partiyle ilişkisi kesilmiş olanları her gün televizyona MHPnin bilmem nesi olarak takdim edip kanaat yürütüyorlar." karşılığını verdi.

"Tabanda az da olsa bir hayır beklentiniz var mı" sorusu üzerine Bahçeli, şu görüşlerini paylaştı:

"Bazıları var mesela, gerçekçi konuşmak lazım, herhangi bir davranışından, uygulamasından dolayı Cumhurbaşkanlığına kırgın, kızgın olan insan Recep Tayyip Erdoğanın tekrar cumhurbaşkanı olmaması için hayır oyu kullanacağım diyebilir. Bazıları da der ki Çok güzel hizmetler yapıldı bu hizmetleri karşısında dün ben başka bir partideydim, şimdi Adalet ve Kalkınma Partisini tasvip ediyorum diyebilir. 7 Haziran seçimlerinden iki milyona yakın milliyetçi, ülkücü hareket 1 Kasımda oraya gitti. Bu nasıl iştir?"

"TARİHİ HATA OLUR"

2019 yılında cumhurbaşkanlığı için aday olup olmayacağı sorulan Bahçeli, "Benim hiçbir erken düşüncem olmaz. Herhangi bir planlamam olmaz. Ben inanmış bir adamım, Cenab-ı Allahın takdiri neyi öngörüyorsa, ona rıza gösterenlerdeniz biz." ifadesini kullandı.

"2019da Erdoğan aday olsa destekler misiniz?" diye sorulması üzerine de Bahçeli, "Kim öle kim kala. Zaten kendisi de öyle söylüyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi başka şey şahıs olarak, Türkiyede fiili durum dayatmayı hukuki zemine çekerek bir hükümet istemini gözden geçirmek başka şey. Bu her zaman Recep Tayyip Erdoğanı destekleyeceğimiz anlamı taşımaz. MHP terörle mücadelede, ülkenin istikrarında, Suriye, Irakta, Türkiyenin tehditlere karşı duruşunda bugünkü siyasi iktidara ne pahasına olursa olsun kesin destek vermektedir." diye konuştu.

"Eğer evet çıkarsa HDP ile müzakerelerin yeniden başlayacağı ihtimalinde duruyor musunuz?" şeklindeki bir soruya da Bahçeli, "Bu onların bileceği iştir, tarihi hata olur." yanıtını verdi.

Irakın Kerkük kentindeki kamu binalarına Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının asılması ve Kerkük İl Meclisinin kentin IKBYye ilhakı için referanduma gidilmesi kararı konusunda Ankaranın tavrına yönelik soru üzerine Devlet Bahçeli, "Ankara bu konuda Sayın Cumhurbaşkanının ve Başbakanın son ifadeleriyle kesin tavırlar Bayrak insin diyor. Bu kararlılığı devam ettirmek lazım, bu kararlılığı devam ettiriyorsa, MHP olarak da destek veririz." değerlendirmesini yaptı.

"SİVİL AYAĞINI BULMAK LAZIM"

"Türkiyede yeni bir darbe, kalkışma ihtimali görüp görmediği" sorulan Bahçeli, "Şu an için yeni bir kalkışma hareketi, darbe teşebbüsü, adına ne derseniz deyin, kısa süre içerisinde, şu anki kararlılık devam ettiği takdirde herhangi bir risk olarak görmüyorum." diye konuştu.

Bahçeli, devletin 15 Temmuzdan sonraki süreçte her türlü tedbiri alarak terör örgütleri PKK/PYD, DHKP-C, FETÖ ile mücadelelerini sürdürdüğünü belirterek, "Ancak bu mücadelenin artık sonuna doğru gelinmesi lazım, yargı sürecini çalıştırmak lazım." ifadesini kullandı.

"Gerek iktidar kanadında gerek sizin partinizde bu isimler duruyor mu yoksa temizlendi mi?" sorusuna karşılık Bahçeli, 15 Temmuz gecesi "Yurtta Sulh Konseyi" imzalı bir bildirinin okunduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

"Bu bildiriyi dikkate aldığınız takdirde bu bir darbe teşebbüsün, kalkışmanın bildirisi olarak algılanmalıdır. Böyle bir bildiri yayımlamış olan Yurtta Sulh Konseyi sadece askerlerden teşekkül etmez, mutlaka onun bir sivil kanadı da vardır demektir. Sivil ayağını bulmak lazımdır. Bu sivil ayağı da yapılmış olan çalışmalarla, soruşturmalarla, yargı aşaması geldiği zaman oradaki sorgulamalarla zannediyorum bir sonuca doğru gidebilir."

"Siyasi ayağında AK Parti içinde kimseler olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusu yöneltilen Bahçeli, "Kimsede şu vardır demiyorum ama bizim içimizde birkaç tane olduğunu biliyorum." karşılığını verdi.

Partisindeki söz konusu kişileri bilip bilmediği sorulan Bahçeli, "Evet. Partiden ayrılanlar var, ayrılmayanlar var, başka türlü davrananlar var. Ama Fetullah Gülen hareketi ile ilişkili olanlar görülmektedir, bu da bilinmektedir." dedi.

"Partinizden ayrılmayan FETÖcüler mi var?" sorusu üzerine Devlet Bahçeli, "Olabilir diye düşünüyorum" yanıtını verdi.

FETÖnün aralarında eğitim ve emniyetin de bulunduğu sekiz ayak üzerine kurulduğunu belirten Bahçeli, "Birisini tutuklamış olsanız götüreceğiniz yer emniyettir. Emniyette FETÖcü var. Oradan savcılığa gönderseniz orada FETÖcü var. Bir başka yere aynı şekilde. Böyle Türkiye kuşatılmış. Bunun içerisinde siyasi ayağının olmaması mümkün değil." diye konuştu.

"BÖYLE BİR ŞEYİ NASIL DÜŞÜNEBİLİR?"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunun "Kontrollü darbe" söylemlerine ilişkin değerlendirmesi sorulan Bahçeli, şunları anlattı:

"Kontrollü darbe sözünü söyleyen kişi kontrolün kimden olduğunu da bilmesi lazım. Kontrollü darbe, darbe kontrolsüz olur mu? Bu kadar geniş alanda etkili olmuş, savcısıyla, hakimiyle, askeriyle, generaliyle bu kadar geniş bir alanda 15 Temmuz yaşanmışsa, 248 vatan evladı şehit edilmiş, 2 bin 193 kişi gazi olmuş, yaralanmışsa bu kadar büyük planlama kontrolsüzdür demek... Bu, serseriler yumağı değil, ileride nelerin olduğu görülecek. Bunun kontrolsüz olması mümkün müdür? Almanyadaki yayınlara bakınız, başka türlü, Türkiyedeki değerlendirmelere bakınız."

"Kılıçdaroğlunun kastı buradaki kontrolün hükümetin elinde olduğu yönünde bir imaydı" ifadeleri üzerine Devlet Bahçeli, "248 kişi şehit olduğu bir ortamda böyle bir şeyi kendisi nasıl düşünebilir? Böyle bir şey olabilir mi?" diye sordu.

Bahçeli, FETÖnün darbe girişimi sırasında yaşadıklarına değinerek, "Bunu kalkıp Kontrollü bir darbe diyerek başka türlü amaçlara doğru çekmek, yarın Sayın Kemal Kılıçdaroğlunun cevaplandırmada güçlük çekeceği konular hanesindedir, dikkat etmesi lazımdır." dedi.

"BİZDEN UZAK OLSUNLAR, ALLAH'A YAKIN OLSUNLAR"

Eski MHP Milletvekili Meral Akşenerin yüzde 61,5 "evet" çıkması durumunda siyaseti bırakacağına yönelik söylemlerine ilişkin değerlendirmesi sorulan Bahçeli, "Böyle bir kişiye verecek cevabımız yok. Allah yolunu açık etsin, bizden uzak dursunlar da Allah'a yakın olsunlar." diye konuştu.

Bahçeli, Saadet Partisinin de "hayır" oyu vereceğini buna saygı duyduğunu ancak "hayır"ın başka amaçlarla kullanılabileceğini ifade ederek, "Mesela FETÖnün kalıntıları bunu istismar ederse, o zaman buna müsaade etmemek lazım. Böyle bir durum Türkiyeyi nereye götürür?" değerlendirmesinde bulundu.

"Erken seçim olarak mı?" sorusuna Bahçeli, "Tabii kargaşadan çıkış noktası demokrasi içinde olması lazım." karşılığını verdi. "Danışmanlardan biri demişti ki Eğer hayır çıkarsa, revize ederiz bu değişiklikleri, sonrasında tekrar halkın önüne götürürüz. Böyle bir durumda siz, partiniz destek verir mi?" sorusu karşılığında Bahçeli, "Biz üç beş tane danışmanın oyuncağı olamayız. Bizim muhatabımız AK Partinin tüzel kişiliğidir, yani partidir." ifadesini kullandı.

"BENDEN İYİ YAPTIKLARINI SÖYLEYEBİLİRİM"

"Referandum sürecinde hem Binali Yıldırımın hem de Kemal Kılıçdaroğlunun sık sık bozkurt işareti yaptığını gördük. Acaba hangisi daha doğru yapıyor?" sorusuna karşılık, "Benden iyi yaptıklarını söyleyebilirim. Ellerine bozkurtun bu kadar yakıştığını görmekten de mutluyum." diye konuştu.

Klasik otomobil koleksiyonuna kattığı yeni bir otomobil olup olmadığının sorulması üzerine Bahçeli, "Hayır yok. Klasik arabalarla meşgul oluyoruz. Nazar değmesin ama sayısı 9u buldu." dedi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, yeni otomobillerin hangi markadan olursa olsun birbirine benzediğini, klasiklerin birbirinden farklı olduğunu, birbiriyle mukayese edilemeyeceğini belirtti.

"Eski siyasetçiler de böyledir, farklıdır mı demek istiyorsunuz?" sorusuna da Bahçeli, "Siyaset bir tecrübe ise o tecrübeyi kazananlar tabii ki bir farklılık taşırlar. Biz daha onun eşiğindeyiz." yanıtını verdi.

Yüzük merakı sorulan Bahçeli, bugün taktığı yüzüğün kıyafetine uygun olduğunu belirterek, üzerinde Türkçe ve Göktürkçe yazılar bulunduğunu anlattı.

"TÜRKİYE YÜRÜRKEN BİZ DE YÜRÜMEYE BAŞLARIZ"

"Son araba gezintiniz Neşet Ertaş türküsüyle olmuştu. Çok mu seviyorsunuz Neşet Ertaşı?" sorusuna Bahçeli, "Neşet Ertaşı sevmeyen yok. Ama o şarkının içinde bir sır var. O sır önemlidir." yanıtını verdi.

"Sır olduğu için paylaşmayacaksınız öyle mi?" sorusu karşılığında Bahçeli, "Kendisi de öyle söylüyor zaten." dedi.

Takip ettiği diziler olup olmadığı sorulan Bahçeli, "Eşkiya dünyaya hükümdar olmaz" dizisini izlediğini, oyuncularını başarılı bulduğunu, izlediği diğer dizinin de "Adı Efsane" olduğunu belirtti.

Dinlenmek için neler yaptığı da sorulan Bahçeli, "Hava şartlarına göre yürüyüş yapamıyoruz ama referandumdan sonra belki Türkiye yürürken biz de yürümeye başlarız." ifadesini kullandı.

Beşiktaş-Lyon maçında Beşiktaşa başarı dileyen Devlet Bahçeli, takımın çok iyi gittiğini kaydetti.

Beşiktaş Kulubü Başkanı Fikret Orman ve antrenör Şenol Güneşi tebrik ettiğini vurgulayan Bahçeli, "Şenol Beyi aradım başarısından dolayı. Ona, Başka takımlarda ortaya koymuş olduğunuz başarıları, Beşiktaşa taşımanızdan dolayı sizi ayrıca tebrik ediyorum. dedim. İnşallah sonu da güzel olur diye düşünüyorum." diye konuştu.