Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kesinlikle şu saat ve sonraki saatler itibariyle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün Taksim Meydanı'nda kutlanmasıyla ilgili herhangi bir iznin söz konusu olmadığını belirterek, "Bazı sendikaların 'Son anda da olsa izin verilir' gibi bir düşünce içinde çağrılarını yapmaya devam ettiklerini duyuyoruz, böyle bir şey asla söz konusu olmayacaktır, olamaz" dedi.

Mutlu, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile Taksim Gezi Parkı'nın girişinde, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlama alanına ilişkin basın mensuplarına bilgi verdi.

Mutlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün Taksim Meydanı'nda kutlanmasına izin verilmediğini hatırlatarak, "Bazı sendikaların 'Son anda da olsa izin verilir' gibi bir düşünce içinde çağrılarını yapmaya devam ettiklerini duyuyoruz, böyle bir şey asla söz konusu olmayacaktır, olamaz. Çünkü burada idare edilebilecek, izin verilebilecek herhangi bir pozisyon olsaydı, biz zaten bu izni bugüne kadar verirdik. Bu alanı yarın sabaha kadar güvenlikli bir alan haline getirmek mümkün değildir. Dolayısıyla görünen köy kılavuz istemez" diye konuştu.

Günlerdir yaptığı çağrıları tekrarlamak istediğini belirten Mutlu, kutlamaların, Taksim Meydanı'nda yapılmasına müsaade etmelerinin söz konusu olmadığını söyledi.

"Son anda da olsa izin verilir" şeklindeki değerlendirmelerin, grupları hala buraya toparlayabilme arzusuyla ifade edildiğini kaydeden Mutlu, şöyle konuştu:  "Halkımıza net çağrım şudur; kesinlikle şu saat ve sonraki saatler itibariyle 1 Mayıs'ta, yarın Taksim'de, Emek ve Dayanışma Günü'nün kutlanmasıyla ilgili herhangi bir izin söz konusu değildir. Biz günlerdir sendika temsilcilerimize özellikle Kazlıçeşme'de bu mitingin yapılması yönünde çağrıda bulunduk. Şehrimizde bu mitingin tertip edilmesi, bu günün anlamlı şekilde kutlanması hususundaki çağrılarımızı defalarca kendilerine ilettik. Ancak ne hikmetse bu riskli bölgede mitingi yapma konusunda ısrarlı duruşlarını sürdürdüler. Arkamızdaki inşaat alanı Taksim Meydanı'nın yarısını ihtiva ediyor, burada 30 metreye kadar varan çok ciddi hafriyat, demir, inşaat malzemesi var. Bu sıkıntılı ortamda yapılacak mitingin ne büyük felaketleri de doğurabileceği açıktır. İdareciler olarak bizler, elbette huzurlu bir miting yapılmasını arzu ederiz. Halkımızı bir uçurumun kenarına getirerek, 30, 40 metrelik çukurların olduğu bölgeye getirerek, 'Buyurun burada bu eğlenceyi tertip edin' diyebilmemiz asla bir idarecilik aklıselimi ve sağduyusu değildir."

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, bu şehrin sorumlu yöneticileri olarak, yurttaşların güvenliği için bu tedbiri çok eskiden beri aldıklarını, sendika temsilcilerine duyurduklarını ifade ederek, "Bu şartlarda, bu riskli alanda bu mitingin yapılma imkanı yoktur. Asla bu saatten sonra da hiç kimsenin herhangi bir değişiklik beklentisi içine girmemesini özellikle tavsiye ediyorum. Bu, çok nettir. Tek bir iznimiz var; çeneklerin sunulması ve Kazancı Yokuşu'nda gerekli olan sembolik anma töreninin yapılmasıdır."

 

AA