Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Gaziantep'te resmi nikahları daha önce kıyılan Damla Efsane ile Eser Efsane çifti için 20 Eylül'de yapılan kına gecesinde korkunç bir cinayet işlendi. Kan donduran olayda damat Eser Efsane, gelinin babası tarafından katledildi. Olayla ilgili Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma da tamamlandı.

20 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENİYOR

Cumhuriyet savcısı, damadın öldürülmesiyle ilgili tutuklu sanıklar gelinin babası Mehmet, annesi Ayyuş, ağabeyi Cafer Gökbulut ile dayısı Gökhan Gökbulut hakkında "tasarlayarak öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, olayda damadın annesi Meryem Fidan'ın bıçaklanarak yaralanmasıyla ilgili de Cafer Gökbulut hakkında ayrıca "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı.

TARTIŞMA EŞYA ALMA KONUSUNDA ÇIKMIŞ

AA'da yer alan habere göre, toplam 8 sayfadan oluşan iddianame, sunulduğu 8. Ağır Ceza Mahkemesince yapılan incelemenin ardından kabul edildi. İddianamede damadın annesi müşteki Meryem Fidan ile tüm sanıkların detaylı ifadeleri de yer aldı.

Fidan, ifadesinde, olaydan bir ay önce her iki ailenin de rızasıyla nişan töreni yaptıklarını anlatarak, eşya alma konusunda ise taraflar arasında huzursuzluk çıktığını belirtti.

Yaşanan anlaşmazlık sonrası kendilerinin haberi olmadan oğlu ile gelinin anlaşarak kaçtığını ve nikah kıydıklarını ifade eden Fidan, bu durum sonrası Gökbulut ailesinin "Olayı tatlıya bağlayalım, çocuklara düğün yapalım" dediğini aktardı.

Fidan, alınan karar doğrultusunda kına merasimi düzenlendiğini ve olayın o törende meydana geldiğini kaydederek, tüm sanıklardan şikayetçi oldu.

GELİNİN BABASI SUÇUNU İTİRAF ETTİ

Gelinin babası Mehmet Gökbulut da Eser Efsane'nin kızını Kahramanmaraş'a kaçırdığını öne sürerek, bu nedenle kendisine kızgın olduğunu ifade etti.

Kahramanmaraş'a giderek Eser'in ailesiyle görüştüğü ve 20 Eylül'de kına, 22 Eylül'de düğün yapmak üzere anlaştıklarını kaydeden Mehmet Gökbulut, damadını öldürmek için fırsat aradığını, Eser'i öldüreceğini aile bireylerine de söylediğini ancak onların olaya müdahil olmadığını öne sürdü.

Diğer sanıklar ise Mehmet Gökbulut'u cinayet işleme fikrinden vazgeçirmeye çalıştıklarını ileri sürerek, haklarındaki suçlamaları kabul etmedi.

Bilgisine başvurulan Damla Efsane ise kına töreninde huzursuzluk başladığını ve ortamın gerildiğini aktararak, kendisinin ortada oynadığı sırada dayısının el işaretiyle müziği kestirdiğini anlattı.

Aynı anda arkasından sert bir şekilde itildiğini ve dengesini kaybederek yere düştüğünü ifade eden Damla Efsane, düşmenin etkisiyle kendisinden geçtiğini ve sadece kavga ile bağırış seslerini duyduğunu dile getirdi.

DAMADA YARDIM ETMEK İSTEYENLERİ ENGELLEMİŞLER

İddianamede tanık ifadelerine de yer verildi. Tanık M.F. kına yakıldıktan sonra gelinin ağabeyi Cafer Gökbulut'un 2 defa el işareti yaptıktan sonra kız evine ait misafirlerin kenara çekilmeye başladığını, bu sırada Gökhan Gökbulut'un av tüfeğiyle bir el ateş ettiğini ve Mehmet Gökbulut'un Eser Efsane'yi bıçakladığını kaydetti.

Diğer tanık D.Ö. ise kız tarafının saat 21.00 sıralarında kına yakılmasını istediğini ve sokak giriş çıkışlarını kapattıklarını, kına yakıldıktan sonra kız tarafındaki kadınların bir anda düğün yerinden ayrıldıklarını savunarak, olay anında gelinin annesinin de biber gazı sıktığını aktardı.

İddianamenin sonuç bölümünde ise sanıklar tarafından sözde kına gecesi düzenlendiği ve ortak karar doğrultusunda cinayetin işlendiği ifade edildi.

 

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri