Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Partygate krizi: Johnson raporu kabul ederek özür diledi
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Johnson, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Sue Gray'in hazırladığı raporun, polisin talebi üzerine sınırlandırılmış şekilde yayımlanmasının ardından Avam Kamarası'nda açıklamalarda bulundu.

    Gray'in raporundaki genel bulguları "tam olarak" kabul ettiğini söyleyen Johnson, "Doğru yapamadığımız şeyler ve bu meselenin ele alınış şekli için üzgün olduğumu söylemek istiyorum." ifadesini kullandı.

    Johnson, salgının herkes için zor bir süreç olduğunu ve ülke genelindeki insanlardan büyük fedakarlıklar yapmasını istediğini aktararak, insanların hissettiği öfkeyi anladığını dile getirdi.

    "Dönüp aynada kendimize bakmalı ve öğrenmeliyiz. Şu ya da bu detayın kurallara uygun şekilde yapıldığını; insanların çok çalıştığını söylemenin bir anlamı yok. Bu pandemi herkes için çok zordu, ülke genelinde halktan çok olağandışı fedakârlıklar istedik. Bu sebeple insanların öfkesini anlıyorum, özür dilemek yeterli değil."

    REKLAM

    Johnson, "Anladım ve düzelteceğim. Bu ülkenin insanlarına sorunun ne olduğunu bildiğimi söylemek istiyorum." dedi.

    "POLİS SORUŞTURMASININ SONUCUNU BEKLEMELİYİZ"

    Başbakan Johnson, Gray'in ilettiği bilgiler ve Başbakanlıktaki görevli polis memurlarının ifadeleri kapsamında polisin başlattığı soruşturmanın sonuçlarının da beklenmesi gerektiğine işaret etti.

    Milletvekillerinin, Johnson'a, polis soruşturması sona erdikten sonra Gray'in raporunun tamamının yayımlanmasını taahhüt edip etmeyeceğini sorması üzerine Johnson, herhangi bir taahhütte bulunmadığını ve kararın daha sonra verileceğini ifade etti.

    Johnson, Muhafazakar Parti Milletvekili Steve Baker’ın, tüm Kovid-19 kurallarına titizlikle uyan ve bunun için çok acı çeken insanlara mesajının ne olduğunu sorması üzerine, bu kişilerin salgını kontrol etmeye yardımcı olduklarını söyleyerek, yaptıkları fedakarlık için teşekkür etti.

    REKLAM

    SELEFİ MAY'DEN ELEŞTİRİ: BAŞBAKAN YA KURALLARI OKUMADI...

    Parlamentoda söz alan eski İngiltere Başbakanı Theresa May de "liderlerin kurallara uyma konusunda bir örnek oluşturması" gerektiğini belirterek, Kovid-19 düzenlemelerinin halkın özgürlüğüne önemli kısıtlamalar getirdiğini bildirdi. May, bu nedenle halkın, başbakanın kuralları okumasını ve anlaması konusunda haklı bir beklenti içinde olduğunu söyledi.

     İstifa baskısı altındaki Johnson için kritik hafta
    İstifa baskısı altındaki Johnson için kritik hafta Haberi Görüntüle

    May, "(Başbakan Johnson) Ya kuralları okumadı, ya kuralları anlamadı ya da onun için geçerli olmadığını düşündü. Hangisiydi?" şeklindeki sorusunu yöneltti.

    İSTİFA BASKISI ARTIYOR

    Ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer da Johnson’ın, Sue Gray'in raporu hazır olduğunda tam olarak yayımlanması sözünü tutması gerektiğini vurgulayarak, "Ancak raporun açıklanan halinin mümkün olan en kötü sonuç olduğu zaten aşikar." değerlendirmesinde bulundu.

     Boris Johnson'a istifa çağrılarına yanıt
    Boris Johnson'a istifa çağrılarına yanıt Haberi Görüntüle

    İngiliz halkının Johnson'ın doğru olanı yapıp, istifa etmesi gerektiğine inandığını dile getiren Starmer, buna karşılık Johnson'ın utanç duymadığını ve polis soruşturmasının arkasına saklandığını kaydetti.

    İskoç Ulusal Partisi'nin Avam Kamarası'ndaki lideri Ian Blackford de Başbakan'ın bilinçli olarak Parlamento'yu yanlış yönlendirdiğini ve istifa etmesi gerektiğini söyledi.

    REKLAM

    Blackford, Başbakan Johnson'ın bu ifadeleri karşısında gülmesini de eleştirdi.

    Kıdemli milletvekili David Davis 26 Ocak'ta parlamentoda yaptığı konuşmada Johnson'a "Tanrı aşkına git" diyerek istifa etmesi gerektiğini söylemişti.

    Johnson 26 Ocak'taki tartışmaların ardından istifa etmeyi düşünüp düşünmediğine dair doğrudan bir soruya "Hayır" yanıtını vermişti.

    "LİDERLİK VE MUHAKEME BAŞARISIZLIKLARI"

    Sue Gray'in bugün yayımlanan raporunda, soruşturmaya konu etkinliklerin bazılarının, "halk sağlığı açısından taşıdığı riskler ve halka nasıl görünebilecekleri göz önüne alındığında ülke genelinde neler olduğu konusunda çok az düşünülerek yapıldığı" ifade edildi.

    Raporda, bazı toplantılarda, "yalnızca hükümetin kalbinde çalışanlardan beklenen yüksek standartlar değil aynı zamanda o sırada tüm İngiliz halkından beklenen standartlara uymada ciddi başarısızlıklar olduğu" belirtildi.

    Metinde, "Farklı zamanlarda 10 Numara (Başbakanlık) ve Kabine Ofisi'nin farklı bölümleri, liderlik ve muhakeme başarısızlıkları gösterdi. Bazı olayların gerçekleşmesine izin verilmemeliydi." ifadesi kullanıldı.

    REKLAM

    Başbakanlık binasının bahçesinin "uygun olmayan" bir şekilde "izin veya gözetim olmaksızın" toplanmalar için kullanıldığı vurgulanan raporda, biri Başbakan Johnson'ın binadaki kişisel dairesinde olmak üzere toplam 12 etkinliğin polis tarafından soruşturulduğu kaydedildi.

    JOHNSON ÖZÜR DİLEMİŞTİ

    Başbakanlıkta kısıtlamaların ihlal edildiği öne sürülen parti veya etkinliklerin sayısı, Johnson'ın 2020'deki ilk karantina sırasında Kovid-19 kısıtlamalarına aykırı olmasına rağmen bir doğum günü partisi yaptığının ortaya çıkmasıyla 17'ye yükselmişti.

    Johnson'ın bunlar arasında yer alan ve 20 Mayıs 2020'de Başbakanlık bahçesinde düzenlenen bir partiye de katıldığı belirlenmişti.

    İddiayı doğrulayarak özür dileyen Johnson, "kendi içkinizi getirin" denilerek personelin davet edildiği etkinliğin "iş etkinliği" olduğunu sandığını söylemişti.

    Muhalefet ve Johnson'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti'den bazı milletvekilleri Başbakan'ın istifasını isterken, düzenlenen etkinliklerle ilgili kıdemli memur Gray bir rapor yazmakla görevlendirilmişti.

    Bu arada polis de Gray'in ilettiği bilgiler ve Başbakanlıktaki görevli polis memurlarının ifadeleri kapsamında kendi soruşturmasını başlatmıştı.

    ÖNERİLEN VİDEO
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ