Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ramazan Ramazan sofraları binlerce kişiyi misafir edecek

    Sakarya, Bolu, Kocaeli, Karabük, Düzce, Bartın ve Zonguldak'ta ramazan hazırlıklarını tamamlayan belediyeler ve sivil toplum örgütleri, kurulacak çadırlarda binlerce kişiye iftar verecek.

    Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, yaptığı açıklamada, 16 ilçede "Mahallemde İftar Var" buluşmaları düzenleyeceklerini bildirdi.

    Ramazanın huzur ve bereketini vatandaşlarla paylaşacaklarını kaydeden Toçoğlu, "İnşallah kurulan gönül sofraları birliğimize ve kardeşliğimize vesile olur. Mübarek ramazan ayının ülkemiz ve tüm İslam aleminin selameti için hayırlar getirmesini diliyorum." ifadelerini kullandı.

    Sakarya İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği Başkanı Sebahattin Aydın da Sosyal Gelişim Merkezi'nde Suriye ve Iraklı sığınmacılarla iftar programı düzenleyeceklerini belirtti.

    İftar programlarını dernek gönüllüleri ve yönetimiyle gerçekleştireceklerini vurgulayan Aydın, "Dünya Yetimler Günü'nde Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile 2 bin kişilik iftarımız olacak. Mültecilere ve ihtiyaç sahibi hemşehrilerimize yönelik şu anda kumanya dağıtımları var. Dünyanın farklı bölgelerindeki mazlum kardeşlerimize, koyduğumuz hedef doğrultusunda bin 500 erzak kolisi ulaştıracağız." bilgisini verdi.

    BOLU'DA CAMİLER TEMİZLENDİ

    Bolu Belediyesince ramazanda 2 bin kişiye yardım paketi dağıtılacak, aşevinden her gün 2 bin kişilik iftar verilecek.

    Muhtarlar ve hayırseverlerin katkılarıyla, 12 mahallede toplu iftarlar düzenlenecek.

    Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Bolu Şube Başkanı Eyüp Uzun da ramazan çadırı uygulamasını sürdüreceklerini, hedeflerinin 800 kişiye iftar vermek olduğunu ifade etti.

    Ayrıca Bolu Belediyesince oluşturulan temizlik ekibiyle kent merkezindeki 114 camide ramazan öncesi temizlik yapıldı.

    KOCAELİ'DE TOPLU İFTAR

    İzmit Belediyesinden yapılan açıklamada, ramazanda ilçenin 7 ayrı noktasında toplu iftar etkinliği düzenleneceği kaydedildi.

    İlk toplu iftar etkinliğinin 10 Haziran Cuma akşamı Kuruçeşme merkezde yapılacağı belirtilen açıklamada, iftarlarda binlerce kişinin birlikte oruç açacağı vurgulandı.

    SAFRANBOLU'DA OSMANLI GELENEKLERİ CANLANDIRILACAK

    Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Kent Meydanı'na 600 kişilik iftar çadırı kurduklarını bildirdi.

    Ramazan boyunca 29 mahallede her akşam etkinlik düzenleneceklerine işaret eden Vergili, "Etkinliklerde çocuklara ücretsiz pamuk şeker, patlamış mısır, Osmanlı macunu ve balon gibi hediyeler dağıtılacak. Bununla birlikte çeşitli eğlencelerimiz de vatandaşlarımıza sunulacak." ifadelerini kullandı.

    Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy ise 700 kişiye kent merkezinde belirledikleri bir salonda, ihtiyaç sahibi 500 kişiye de evlerinde iftar vereceklerini kaydetti.

    Misak-ı Milli Meydanı'nda tarihi Safranbolu evi maketlerinin yer aldığı sokak oluşturacaklarını belirten Aksoy, "Burada Osmanlı döneminden kalan gelenekler canlandırılacak. Bu sokakta her akşam birçok etkinlik yapılacak. Ayrıca her akşam başka bir mahallede iftar programı düzenlenerek, mahalle halkıyla bütünleşilecek. Safranbolu'da eski ramazanlar yaşatılacak." değerlendirmesinde bulundu.

    DÜZCE'DE 'RAMAZAN SOKAĞI' KURULDU

    Düzce Belediyesince ramazan boyunca Anıtpark Meydanı'nda kurulacak çadırda, toplam 29 bin kişiye iftar verilecek.

    Kalıcı Konutlar ve merkezde kurulan "Ramazan Sokağı"nda ise çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

    Ayrıca kent genelinde ihtiyaç sahibi 5 bin aileye gıda yardımında bulunulacak.

    BARTIN'DA EVLERE SICAK YEMEK

    Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, ramazanın ruhuna uygun olarak ihtiyaç sahiplerine iftar ve sahurluk ulaştıracaklarını vurguladı.

    Hayırsever vatandaşların destekleriyle her gün muhtaç ve kimsesizlere sıcak yemek vereceklerini kaydeden Akın, şöyle devam etti:

    "8 personelle hizmet veren aşevimizde pişirilen 3 çeşit yemek, her gün evlere dağılacak. Sefer taslarında vatandaşların isim ve adresleri yazılı olacak. Bu şekilde herkes kendisine ait kaptan istifade edebilecek. Belediye Sosyal Tesisleri'nde iftar programlarıyla vatandaşlarla bir araya gelmeye devam edeceğiz. Hacivat Karagöz oyunları, semazen gösterisi, tasavvuf müziği dinletisi gibi etkinlikler düzenleyeceğiz."

    ZONGULDAK'TA GIDA YARDIMLARI

    Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, ramazan çadırını bu yıl kurmayı düşünmediklerini belirterek, "Zabıta Müdürlüğü ekipleri, mahalle muhtarları ve partililerince tespit edilecek maddi durumu yetersiz ailelere çeşitli gıda yardımlarında bulunacak. Ayrıca bazı akşamlar vatandaşlarımıza yemek ikramı yapılacak." bilgisini verdi.

    Zonguldak Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkilileri ise maddi sıkıntı yaşayan vatandaşların başvuru dilekçelerini almaya devam ettiklerini, ihtiyaç sahiplerine kuru gıda yardımı yapılacağını ifade etti.

    Ereğli, Devrek ve Çaycuma ilçelerinde belediye tarafından vatandaşlara iftar verileceği öğrenildi.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ