Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Küresel piyasalarda GameStop hissesi son günlerin odak noktası olurken kripto para piyasasında ise Dogecoin fırtınası esiyor. Dogecoin 1 günde dolar karşısında yüzde 422 yükseldi.

Bu yükselişin hikayesi GameStop hissesindeki artışla benzer unsurlar barındırıyor. GameStop hissesi büyük sayılardaki küçük yatırımcının WallStreetBets isimli Reddit alt forumunda organize olup alım yapmasıyla sert bir yükseliş kaydetmişti.

SatoshiStreetBets isimli Reddit alt forumunun üyeleri de aldıkları ilhamla Dogecoin'i kripto paraların GameStop'u yapmaya karar verdi.

Normalde kripto paralar teknolojik üstünlükleriyle yatırımcıları 'tavlamaya' çalışır. Kripto para geliştiricileri, en hızlı, en az merkeziyetçi veya en az enerji tüketen paralar geliştirmeye çalışır. Reddit kullanıcılarının Dogecoin'i tercih etmesinin nedeni ise herhangi bir önemli teknolojik avantaj vaat etmemesi.

2013 yılında yaratılan Dogecoin ismini de logosunu da o dönem (ve hala) popüler olan Shiba Inu cinsi bir köpeğin resminden alıyor. Dogecoin yaratıcıları Bitcoin'e bir alternatif sunmak istediklerini söylese de başından bu yana işin mizahi kısmı yatırımcıları çeken özelliği oldu.

STELLAR YÜZDE 33 YÜKSELDİ

İşte SatoshiStreetBets üyeleri de tam bu sebeple Dogecoin'i yükseltmeyi seçti. Organize olan yatırımcılar GameStop'ta olduğu gibi bir anlamda güçlerini göstermek istedi. Elon Musk'ın Twitter'dan Dogecoin'e desteği de son yükselişte etkili oldu.

Dogecoin'de bunlar yaşanırken, Bitcoin de bugün yüzde 16.5 değerlenerek 36 bin 500 doların üzerine tırmandı. Ethereum da yüzde 6.14 yükselişle 1.350 doların üzerine çıktı. Piyasa değeri bakımından ilk 20'de bulunan kripto paralar arasında dikkat çeken bir diğer yükseliş ise yüzde 30 ile Stellar'da (XLM) yaşandı.

YATIRIMCI ÇOK DİKKATLİ OLMALI

Kripto para piyasalarında yatırımcıların her zaman yüksek oynaklıklara hazırlıklı olması gerekiyor. Ancak Dogecoin'de yaşanan bu hareket kripto para piyasası için bile olağanüstü olarak nitelendirilebilir. Sadece bu haber girildikten sonra bir saat içinde Dogecoin'de yüzde 42'ye varan bir düşüş yaşandı. Daha sonra Dogecoin birkaç dakika içerisinde yüzde 6 değerlendi. Dolayısıyla şu aralar Dogecoin almayı düşünen yatırımcının bunun büyük bir kumar olduğunun farkında olmalı.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri