Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güvenlik MOSSAD'a bilgi satan 7 kişiden 6'sı ihraç polis! Hamza Turhan Ayberk kimdir - Son dakika haberler

    Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün düzenlediği ortak operasyonla, edindikleri bilgileri İsrail istihbarat servisi MOSSAD’a satan 7 kişi gözaltına alındı.

    PARA KARŞILIĞI BİLGİ SIZDIRDI

    Özel dedektif Hamza Turhan Ayberk.
    Özel dedektif Hamza Turhan Ayberk.

    Gözaltına alınan kişilerden birinin TV’lerde sabah programlarına katılan ve eski emniyet müdürü olan Hamza Turhan Ayberk olduğu tespit edildi. MİT, yaptığı çalışmalar kapsamında, özel dedektif Ayberk'in para karşılığı MOSSAD’a bilgi sızdırdığını belirledi.

    Ayberk'in, aldığı talimatlar üzerine Türkiye’deki Orta Doğulu kişi ve şirketler hakkında bilgi derlediği tespit edildi. Eski bir kamu görevlisi olan ve özel dedektiflik yapan Ayberk'in, MOSSAD’a bilgi temin etmek için aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu şahıslardan ekip kurduğu belirlendi.

    REKLAM

    MOSSAD TARAFINDAN BELGRAD'DA EĞİTİLDİ

    MOSSAD’ın "Victoria" kod adlı ajanı aracılığı ile özel dedektif Hamza Turhan Ayberk ile temasa geçtiği tespit edildi. Ayberk, İsrail Gizli Servisi tarafından önce basit işlerde kullanıldı.

    2019’da yılında Belgrad’da Ayberk’e yapılacak işlerle ilgili MOSSAD tarafından eğitim verildi. Ayberk, MOSSAD’ın yönlendirmesiyle gizli haberleşme uygulamaları kullandı. Resmi kayıtlara yansımaması için ödemeleri kripto para üzerinden aldı.

    TEHDİT VE TAKİP DE YAPTI

    Özel dedektif Hamza Turhan Ayberk, bilgi sızdırmanın yanı sıra tehdit ve takip faaliyetlerinde de bulundu. Hedefindeki kişilerin araçlarına takip cihazı yerleştirdiği ve konumlarını anlık olarak MOSSAD’a aktardı tespit edildi. Takip ettiği kişileri taciz ettiği, zaman zaman tehditlerde bulunduğu öğrenildi.

    7 MOSSAD ŞÜPHELİSİNDEN 6'SI ESKİ POLİS ÇIKTI

    DHA'da yer alan habere göre operasyonda gözaltına alınan şüphelilerden 6'sının eski polis olduğu, 2 kişinin ise özel sektörde çalıştığı öğrenildi. Grubun liderliğini ise eski emniyet amiri Hamza Tuhan Ayberk'in yaptığı saptandı.

    Gözaltına alınanlardan Ö.Ş., Ö.B.G., İ.K. ve E.K.'nin eski polis olduğu, M.Y.'nin İstanbul Vergi Dairesi'nde çalıştığı, F.K.'nin ise özel güvenlik olarak görev yaptığı öğrenildi.

    Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda FETÖ/PDY mensubu olduğu gerekçesiyle polislikten ihraç edilen İ.K.'nin evinde 4.5 kilo kokain ile hassas terazi ele geçirildi. Şüphelilerden yine eski polis H.K.'nin yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

    ESKİ EMNİYET AMİRİ EKİP KURMUŞ

    Eski bir kamu görevlisi olan ve özel dedektiflik yapan Ayberk’in, MOSSAD’a bilgi temin etmek için aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu şahıslardan ekip kurduğu belirlendi.

    ATAKÖY'DE BACAĞINDAN VURULMUŞTU

    Güngören İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı olduğu dönemde Hamza Turhan Ayberk, eşi F. Ayberk ile birlikte gittiği Ataköy Regatta'daki bir barda ayağından tek kurşunla vurulmuştu. Saldırıyı gerçekleştiren Erdal Çeçen gözaltına alınmıştı. Bacağından vurulmasının ardından meslekten çıkarılan Hamza Turhan Ayberk, mesleğe geri dönmek için AYM'ye başvurmuştu.

    INSTAGRAM HESABINDA FİLİSTİN PAYLAŞIMLARI

    Instagram hesabında da Hamza Turhan Ayberk'in İsrail'e karşı tutum sergileyen ve Filistin'e destek paylaşımları yaptığı ortaya çıktı.

    BAKAN YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA

    İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya operasyona ilişkin olarak şu açıklamada bulundu: "Uluslararası casusluk faaliyetlerinin tespit ve deşifresine yönelik İstanbul’da eş zamanlı olarak İsrail istihbarat unsurlarına karşı düzenlenen “KÖSTEBEK-2” operasyonunda 7 şüpheli yakalandı!

    Ülkemiz sınırları içinde yürütülmek istenen casusluk faaliyetlerine asla izin vermeyeceğiz. Tek tek yakalayıp adalete teslim edeceğiz! MİT ve EGM İstihbarat Başkanlığı koordinesinde, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü TEM ve istihbarat Şube Müdürlüklerince gerçekleştirilen ortak operasyonda; İsrail İstihbarat Servisi'nin hedefindeki Türkiye’de bulunan şahıslar ile şirketler hakkında bilgi derleyen ve topladığı bilgi ve belgeleri İsrail istihbarat unsurlarına aktardığı tespit edilen 7 şüpheli yakalandı.

    Operasyonlar sonucu: Ruhsatsız tabancalara, muhtelif miktarda uyuşturucu madde, dinleme cihazı tespit etmeye yarayan elektronik alet, çok sayıda dijital materyal, doküman ve dövize el konuldu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığımızı, MİT Mensuplarımızı ve Polisimizi tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin."

    ÖNERİLEN VİDEO
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ