Salda Gölü ile ilgili gündeme gelen tartışmalara ilişkin açıklamalar da yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Fahrettin Kurum, “Salda’ya ilişkin bu hafta itibari ile millet bahçesi ihalemizin sürecini başlattık ve ihalenin oturumunu gerçekleştirmiş olduk. Öncelikli olarak gündem olan millet bahçesi ile alakalı geçmişini, mevcut durumunu hem de ne yapmak istediğimizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Biz Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde 2023 ve gelecek kapsamında yapacağımız her projeyi, atacağımız her adımı yaparken doğa, çevreyi nasıl koruruz ve gelecek nesillere nasıl aktarırız diye düşünerek hareket ediyoruz. Önceliğimiz her zaman doğa ve çevre olmuştur. Bundan 6 ay önce, ayında Burdur ilimize yaptığımız ziyaret esnasında, SaldaGölümüzü ziyaret ettik. Ziyaret esnasında hem Burdurlu hem de oraya gelen vatandaşların alana ilişkin şikayetleri ile karşılaştık. Bu alanda araçların göl kenarına inmesi, çöplerin bir dağ oluşturduğu ve buraya gelen vatandaşların günlük ihtiyaçlarını giderecekleri hiçbir alanın olmadığı tespitini yaptık. Bu tespitler neticesinde Valiliğimiz ve genel müdürlüklerine talimatlar verdik, bu araçların buraya girmesini engelleyecek doğal ahşap bariyerler kurduk. ve şuan itibari ile bu alana hiçbir şekilde araçlar giremiyor” ifadelerini kullandı.

"SALDA'NIN DOĞAL GÜZELLİKLERİNİ DAHA DA ÖNE ÇIKARACAK PROJEYE HEP BİRLİKTE İMZA ATACAĞIZ"

Amacın bölgeyi güzelleştirmek olduğunu dile getiren Kurum, “Diğer taraftan yine vatandaşımızın burada Salda’nın doğal güzelliklerini görebilmesi amacıyla o özel çevre koruma bölgesi ilan ettiğimiz alanı; gölün yüzeyi normalde 44 kilometre kare bizim ilan ettiğimiz alan 295 kilometrekare yani yaklaşık 7 kat büyük bir alanı Cumhurbaşkanımızın kararı ile 14 Mart 2019 tarihinde Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan ettik. Nedir bu Özel Çevre Koruma Bölgesi, bu bölge içerisinde hiçbir şekilde yapılaşma yapamazsınız; bina dikemezsiniz, beton atamazsınız, asfalt dökemezsiniz ki biz özel çevre koruma bölgesi içerisinde gölümüzün kıyı kenar çizgileri içerisinde kalan alanlarda hiçbir şekilde ne bir asfalt, ne bir yapılaşma yapmayacağız, yaptırmayacağız, yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Biz bu kıyı kenar çizgisi içerisinde kalan doğal güzelliklerin korunması amacıyla yaklaşık 500-600 metrelik bandı tamamen koruma altına alıyoruz.

 

"SALDA'NIN DOĞAL GÜZELLİKLERİ DAHA DA ÖNE ÇIKACAK"

Buraya hiçbir şekilde hiçbir yapılaşma yapılmasına müsaade etmiyoruz. Yapacağımız projede de kıyı kenar çizgisi içerisinde hiçbir şekilde yapılaşma yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Millet bahçesi projesinde vatandaşlarımızın geldiği zaman günlük ihtiyaçlarını giderebilecekleri soyunma kabinleri, tuvaletleri, mescitleri, duş alanları ve orada günlük ihtiyaçlarını giderebilecekleri dinlenme alanları dışında hiçbir şekilde yapılaşma yapılmayacak. Salda’nın doğal güzelliklerini daha da öne çıkaracak projeye hep birlikte imza atacağız, çünkü biz diyoruz ki Salda hepimizin, Salda hep güzel kalacak. İnşallah Salda gibi güzelliklerimiz hep güzel kalacak. Bizde o güzellikleri korumak, yaşatmak için mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz” açıklamalarına yer verdi.

"HİÇBİR ŞEKİLDE YAPILAŞMA YAPMAYACAĞIZ"

 

Gölün kıyı şeridine hiçbir şekilde yapılaşma olmayacağını vurgulayan Kurum, “Ayrıca Salda Gölü’nün 500-600 metre kıyı kenar çizgisinde hiçbir şekilde yapılaşma yapmayacağız. Yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. O alan içerisinde asfalt, gazino, diskotek, yürüme yolları olmayacak. Orada sadece o doğal güzellikleri görebileceğimiz, alanlar olacak. Diğer yapacağımız projelerde o 500-600 metrelik koruma alanı dışında o kumsalla ilişkisi olmayan alanlarda olacak. Burada yapacağımız imalatlarda da hiçbir şekilde beton, asfalt kullanılmayacak. Burada günü birlik tesisler olacak. Vatandaşlarımız günlük ihtiyaçlarını giderecekleri alanlar olacak” dedi.

"ÜLKEMİZDE NE KADAR KORUNMASI GEREKEN ALAN VARSA ONLARI KORUMA ALTINA ALACAĞIZ"

Trabzon’da doğal alanların korunması için çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Kurum, “Trabzon’da Ayder ve Uzungöl Yaylamızı koruyacak orada ki kaçak yapılaşmanın önüne geçecek, orada ki doğanın korunması amacıyla projeler geliştiriyoruz. Bu yıl sonuna kadar Ayderimiz de bu uygulamaya fiilen başlamış olacağız, İnşallah 2020’de de Uzungölümüzde başlayacağız. Ülkemizde ne kadar korunması gereken alan varsa oraları koruma altına alacağız. Ve akabinde de ihya edilmesi gereken alanları da ihya edilerek vatandaşlarımızın hizmetine sunmak amacıyla bu projeleri geliştiriyor olacağız” diye konuştu.

"HEYELAN SEBEBİYLE TESPİT ETTİĞİMİZ BİNALARIN BOŞALTILMASI TALİMATINI VERDİK"

İklim değişikliği nedeni ile çeşitli projeler geliştirdiğini sözlerine ekleyen Kurum, “Geçtiğimiz ay itibari ile Karadeniz’de iklim değişikliği ile mücadele kapsamında 14 maddelik eylem planımızı açıkladık. İlk önce Doğu Karadeniz’den başladık, 1 hafta sonra da Batı Karadeniz bölgesindeki iller ile birlikte bu alanı genişlettik. Karadeniz bölgemizin tamamında artık iklim değişikliği mücadelesi kapsamında bu projeleri geliştireceğiz. Karasu ve Kocaali ilçelerimizi ziyaret edeceğiz, heyelan sebebiyle tespit ettiğimiz binaların boşaltılması talimatını verdik. Çalışmalar kapsamında Kocaali ve Karasu’yu da ziyaret edeceğiz. Tespit ettiğimiz binaların boşaltılması talimatını da valiliğimize verdik. Vatandaşlarımızı can ve mal kısmı olmayan bölgelere taşıyacağız. Bu çerçevede vatandaşlarımızın mağduriyetini engelleyeceğiz. Kocaalili vatandaşlarımızın yaralarını sarmaya devam edeceğiz. Bu projeleri yaparken vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini ortaya çıkartacağız” açıklamalarına yer verdi.

Bakan Kurum, incelemeler kapsamında geçtiğimiz haftalarda etkili olan yoğun yağış sonrasında selin vurduğu Kocaali ilçesine bağlı Bezirgan, Melen ve Kozluk Mahallesinde incelemelerde bulunacak.
 

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri