Merkez Bankası politika faizinde yarım puanlık daha indirime gitti. Temmuz ayında yüzde 24’ten başladığı politika faizi indiriminde Merkez Bankası dünkü adımıyla yüzde 10.75’e geldi.

Normalde faiz düşüşünde durulması gerektiğini düşünenlerdenim. Ancak korona virüs olayı faiz indirimini çeyrek puan veya yarım puan şeklinde sürdürmeyi olanaklı kıldı.

VİRÜSLE GELEN İNDİRİM İMKANI

-Virüsün etkilerine karşı başta Çin Merkez Bankası olmak üzere parasal teşvik programları ve faiz indirimleri gündemde.

-Özelinde petrol ve emtia fiyatlarının düşüyor olması, Türkiye ekonomisine çok yarar. Enflasyon düşüşü de kolaylaştırır.

-Bu nedenle de piyasalarda anlık tepki olmadı.

-Net bir şekilde enflasyon faizin 1.9 puan üzerine çıkmışken ve makas tersine dönmüşken bu indirim geçip gitti denilebilir.

-Bu nedenle de piyasalarda anlık tepki olmadı.

-Bunda piyasaların “Nasıl olsa siyasi otoritenin kararlılığıyla faizler düşürülecek beklentisi” de etkili. Daha önceden beklenti dahiline girmesi ve buna uygun pozisyonlanma, faiz indirimlerine karşı tepkileri yumuşatıyor.

ENFLASYON FAİZ MAKASI TERSİNE DÖNDÜ

-Net bir şekilde enflasyon faizin 1.9 puan üzerine çıkmışken ve makas tersine dönmüşken bu indirim de hazmedildi gitti.

kararlılığıyla düşürülecek” diye beklemesinin ve buna uygun davranmasının da etkisi var.

-Aslında bu faiz indirimi de hazmedildi demek gerçek durumu yansıtmayabilir. Hazım aşaması daha yeni başlıyor. Ama şu veya bu şekilde bu yarım puanlık indirim de herhalde piyasaların midesine oturacak değil. Bir şekilde hazmedilecek.

-Ancak faiz indirimleri yeni başlamadı, geçmişi var ve devamı da gelebilir. Bir çeyrek puan veya yarım puan daha geldiğinde tek haneye inilmiş olacak.

-Buna karşılık mart ayında enflasyon yine çift haneli ve muhtemelen yüzde 12 dolayında seyredecek.

UMUTLAR NİSAN AYINDA

-Enflasyonun tek haneye düşmesi için umutlar nisan ayında. Nisanda baz etkisi güçlü ve normal bir rakam ortaya çıkarsa yıllık enflasyon tek haneye gerileyebilir.

-Devam eden aylarda da hem baz etkisi hem de mevsimsel özelliklerden dolayı enflasyon tek hanelerde kalabilir.

-Bu tablo Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “faiz-enflasyon tezinin” doğruluğunu savunma imkanı verecek. “Düşürdüm faizi, düştü enflasyon” diyebilecek.

-Bu durumun gerçekleşmesi iyimser senaryoda mümkün. Ancak bu senaryoda bile “Para peşin, kırmızı meşin” misali indirim önceden yapılıyor, enflasyon düşüşü sonradan geliyor olacak. Bir kesim tahsilatını peşin, hatta önden yaparken, diğer kesim veresiye durumunda kalacak ve borçlunun sağlığına ve ödeme niyetine duacı olacak.

HERŞEYİ ALT ÜST EDECEK DURUM

-Ya bazı şeyler ters giderse ne olacak? İşte o zaman bütün hesaplar alt üst olacak. Herhangi bir nedenle kur sıçraması halinde nisan ve sonrasında enflasyon da, beklentileri de yükselebilir.

-Daha olası durum ise talep artışından dolayı enflasyonda beklenen düşüşün gerçekleşmemesidir.

-Çünkü kredi kullanımı çok yaygın. İthalat talebi yüksek ve ocak ayında yüzde 19 olarak gerçekleşti.

-Yine ocak ayı dolaylı vergilerdeki artışlar yüzde 20 civarında gerçekleşti. Bütün bunlar  canlanan talebe işaret ediyor.

-Sanayi üretimi artması ise iyi bir gelişme, artan talebi dengeleyebilir diye düşünülebilir. Ancak sanayi üretiminin perakende sektöründeki davranışları ne ölçüde etkiler bilemiyorum.

-Eğer talebi fazla canlandırmışsak, ilerleyen aylarda enflasyon düşüşü perakendecilerin insafına kalmış olabilir.

-Enflasyonun yüksek kalması ve beklenen düzeyde düşmemesi durumunda ise bugün indirdiğimiz faiz oranları o zaman midemize oturabilir.

 

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!