Son Dakika

Yerel seçim kozu Süleyman Soylu olur mu?

02.10.2018 - 02:06 | Güncelleme:

 

Aslında geçen hafta yazayım diyordum ama fırsat olmadı herhalde. 
Yine de geç değil, hatta tam zamanı.
Biliyorsunuz yerel seçimler yaklaşıyor.
Ve anlaşılan zamanında yapılacak. Yani Mart ayında.
Beş aydan fazla bir süre var ama kulisler hareketli.
İttifak görüşmeleri, Cumhur İttifakı'nın devam edeceği iddiaları, MHP’nin “Başta İstanbul olmak üzere bazı illerde AK Parti adayını desteklemek için aday göstermeyeceği” açıklaması, buna karşın AK Parti’nin “Biz her yerde aday göstereceğiz” demesi çok konuşuldu. Daha da konuşulacak.
Bu arada CHP her zamanki gibi iddialı.
Özellikle üç büyük kenti alacaklarını söylüyorlar.
Son yerel seçimde Ankara’yı almaya gerçekten çok yaklaşmışlardı.
İzmir zaten kaleleri.
Bu kez İstanbul’da da iddialı olduklarını söylüyorlar.
Üç büyük kentle ilgili neler konuşuluyor, neler düşünülüyor gelin bakalım:

İSTANBUL

İstanbul’da CHP, kazanacak bir aday istiyor. AK Parti’yi ilk kez bu kadar zayıf yakaladıklarını düşünüyorlar. Muharrem İnce’nin belediye başkan adayı olmayacağını net bir şekilde açıklamasına rağmen hâlâ İnce’yi İstanbul’a ikna etme çabaları sürecek gibi duruyor. Bu arada Gürsel Tekin, 2 yılı aşkın süredir İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için çalışıyor, geziyor. Bu çabası partide saygı görüyor, destek buluyor. Kılıçdaroğlu’nun İstanbul adaylığı sırasında kampanyayı yürüten Tekin’in o seçimde CHP’nin AK Parti’ye yakın bir oy almasından gelen bir de avantajı var.

AK Parti ise İstanbul’u kesinlikle kaybetmek istemiyor. İstanbul’un kaybının sonun başlangıcı olarak görülmesini istemiyorlar. Geçen yıl AK Parti’nin İstanbul için Binali Yıldırım’ı düşündüğünü yazmıştım ve Binali Bey buna şiddetle itiraz etmişti. Bugün bu itirazı hâlâ geçerli mi bilmiyorum. AK Parti’nin İstanbul için elindeki bir diğer koz ise zannederim İçişleri Bakanı Süleyman Soylu. Soylu’nun Bakanlık'taki yüksek performansı, terörle mücadeledeki başarısı İstanbul’daki hem AK parti hem MHP oylarını konsolide edeceği, üzerine Demokrat parti geçmişinden ötürü AK Parti’nin bugün ulaşamadığı kitlelerden oy almasını sağlayacağı düşünülüyor.

ANKARA

CHP, Ankara’da muhafazakar bir aday gösterecek kesin. Mansur Yavaş geçen seçimde ipi göğüslüyordu az kalsın. Fotofinişle kaybetti. CHP’de yine Mansur Yavaş ismi konuşuluyor ama muhalefet edenler de yok değil. Gökçek’in yokluğunda Yavaş’ın kazanmasına kesin gözle bakanlar Mansur Yavaş diyor.

AK Parti’de ise kafalar karışık. Mustafa Tuna’nın kısa sürede başarılı işler yaptığı düşünülüyor ve Tuna düzgün tavırlarıyla, AK Parti’ye uzak seçmenin de beğenisini kazandı. Ama bu seçimi kazanmaya yeter mi emin değiller. Eğer Binali Yıldırım İstanbul adayı olmayı kabul ederse Süleyman Soylu’nun Ankara Büyükşehir adayı olma ihtimali artar. Soylu’nun Ankara’ya ilaç olacağına kesin gözüyle bakanlar çoğunlukta.

İZMİR

İzmir CHP’nin kendini en rahat hissettiği yer ama yine de bir gerilim var. Kocaoğlu’nun “Ben yokum” açıklaması zaten beklenen bir şeydi ve genel merkezin Kocaoğlu’nu aday göstermeyeceği biliniyordu. İzmir’de CHP'li ilçe belediye başkanlarından birinin aday gösterileceği kesin gibi. Favori isim Balçova Belediye Başkanı M. Ali Çalkaya gibi. Olgun Atila ve Levent Piriştina da adı geçenlerden.

AK Parti ise hiçbir zaman kazanamadığı İzmir’e her seferinde çok asılıyor. Geçen seçimde Binali Yıldırım kozunu öne sürmelerine rağmen olmadı. Bu kez AK Parti’nin adayının eski Futbol Federasyonu Başkanı, şimdinin İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener olacağı kesin gibi. Özgener’in İzmir merkezdeki eski sağ oyları ve “Beyaz İzmirlilerin” desteğini alacağına olan inanç büyük. Özgener’in Ticaret Odası seçimlerinde bizzat Binali Yıldırım’ın açık desteğini almış olması da adaylık iddialarını güçlendiriyor.

***

Yarım ağız bile değilmiş

“Avrupa Futbol Şampiyonası finallerini yarım ağızla istedik” başlığıyla şöyle yazdım bir kaç gün önce:
“Ben size söyleyeyim, Türkiye zaten bu turnuvayı düzenleme arzusunu son birkaç ayda kaybetmişti.
Ekonomideki gelişmeler, kimi yatırımların durdurulmasına yönelik alınan kararlar arasında 'Yahu şimdi bu işi de başımıza sarmayalım' havası egemen olmaya başlamıştı.
Bazı statların yenilenmesi, organizasyon için harcanacak birkaç milyar dolarlık bütçe Türkiye’nin bugünkü koşullarında çok uygun görülmüyordu.
Bu yüzden de Türkiye son dönemde bu işe fazla asılmadı.
Oluruna bıraktı.
Oluruna bıraktırıldı."
Kimileri kızdı, kimileri dalga geçti benimle.
Eee, ne oldu şimdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ne dedi: "Çok da önemsemedim. Neticede masraftan kurtulmuş olduk”
Eee, haksız mıymışım!

***

UEFA raporu ne diyordu?

Avrupa Futbol Şampiyonası finallerini bizim çok istemememizin yanı sıra UEFA’nın iki aday ülke ile ilgili raporu da zaten pek lehimize değildi. Raporda “Türkiye’nin sunduğu projede insan haklarının korunmasını garantilemeye yönelik bir aksiyon planı yoktu” denilmiş.
Ve olumlu olumsuz yönler şöyle sıralanmış:
- Spor Bakanlığı’nın tüm altyapı yatırımlarını finanse edeceğini göz önünde bulundurmak lazım. Ancak bununla ilgili bir bütçelendirme sunulmadı.
- Final maçının oynanacağı Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda 2020 UEFA Ligi finali de oynanacak. Ancak zamanlama bu statta yapılacağı söylenen renovasyonu riske atıyor. 2020’ye yetişmeyeceği için renovasyon askıya alınabilir. 2024’e yetişmesi şüpheli.
- Maçların oynanacağı kentlerin Avrupa ile demiryolu bağlantısı çok sınırlı. Konya, Bursa, Kocaeli ve Eskişehir’de konaklama ve toplu ulaşım turnuva için yeterli değil.
- Ev sahipliği yapacak kentlerin bazıları birbirine çok yakın. 2 saatlik bir sürüş süresi içinde. Trabzon ve Gaziantep ise 6 ila 11 saatlik bir sürüş mesafesinde.
- Trabzon ve Antalya demiryolu ağına bağlı değil.
- Organizasyonun başarısı tüm kentlerde ulaşım projelerinin tamamlanmasına bağlı.
- Kentlerin büyük bölümünde konaklama kapasitesi çok sınırlı.
- Taraftar zonlarına toplu ulaşım sınırlı.
- Alkollü içki sınırlamaları sponsor olması muhtemel bira firmaları ile uyuşmazlık nedeni olma riskini barındırıyor.

***

Yeni kavram: Güncelleme

Yeni Türkiye’de artık kavramlar değişti ve buna alışmamız lazım.
Eski Türkiye’de “Zam” diye bir kavram vardı.
Artık “Zam” diye bir şey yok.
Bunun yerine “Fiyat güncellemesi” diye bir kavram getirildi.
Artık hiçbir şeye zam yapılmıyor.
Sadece fiyatları güncelleniyor.
Maaşlara da aynı oranda güncelleme yapılır inşallah.

***

Fenerbahçeli fanatikler benden özür dileyin

Yaz ortasında Phillip Cocu’nun Fenerbahçe’nin başına geleceği açıklandığı zaman televizyonda ve gazetede şöyle bir yorumum olmuştu:
“Cocu’yu tanımıyorum. Ama bildiğim bir şey var, Hollandalı teknik adamlar Türkiye’de çok başarılı olamıyorlar. Barcelona’nın başından ayrılıp Galatasaray’a gelen Rijkaard, 8 hafta dayandı.”
Ben bunu söyleyince Fenerbahçeli fanatiklerden işitmediğim hakaret, küfür kalmadı.
“Gelir ve kendini sana tanıtır” dediler, pek de kibar olmayan bir üslupla.
Geldi.
Ben de tanıdım, Fenerbahçeliler de tanıdı.
“Alex gelmez” dedim diye yıllardır beni tefe koyan Fenerbahçe fanatiklerinden şimdi bir özür bekliyorum.
Yanılınca alay edip, haklı çıkınca gargaraya getirmek yok.

***

Yasaklı şarkıcım

En çok dinlediğim şarkıcılardan biri öldü.
Charles Aznavour.
Yıllar önce yazmıştım, çocukken dedem Aznavour’u dinlememi yasaklamıştı, ki pek yasakçı bir adam değildi rahmetli!
Birkaç yıl önce Moskova’da konseri vardı. Gitmemiştim. Bu yıl Paris’te vereceği konsere gitmeyi planlıyordum, Avro 7 lirayı geçmeden önce.
Kısmet değilmiş.
Belki de gidemeyeyim diye dedem öbür taraftan müdahale etti olaya.
O kadar nefret ederdi.
Benim için Aznavour, Hier Encore’du.
Biraz da La Boheme.
Çok azıcık da Que C’est Triste Venise.
“Ektiğin duyguların hasadı olmuyor” derdi.
Bu ülkenin insanlarına ektiği duyguların hasadı pek de iyi değildi.
Son zamanlarda haksızlık yaptığının farkına varmış gibi davranıyordu sanki.

***

NE ZAMAN ADAM OLURUZ?

Kinin yüreğe yük olduğunu anladığımız zaman.

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 04 Ekim 2018 Perşembe 15:17
  Degerli Fatih Abey, Almanyada dogmus büyümüs ve sizleri yakindan takip eden bir okurunuzum. Gecenlerde turizim bölgelerinde alkol olmadigi icin turistlere cazip gelmeyebilir diye yaziniz vardi. Az önce is yerinin kantininde alman meslektaslarimizla yemek yerken aklima geldi 1-2 düzeltme yapmak istedim; almanlarin gözünden durum söyle: türkiyeye, yani müslüman bir ülkeye gelmek isteyen bir alman, zaten türkiyenin müslüman kimliginin "bilincinde". Yani tek derdi alkol degil, aksine kültür farkliligini seviyor adamlar, genis mutvagimizi, insanlarin sicak ve misafir perverligini, ve tabiki kültür ve tarihi zengiliklerini. Bircoguda buradaki bizler sayesinde taniyor görüyor türkiyeye... ama hicbir almandan "alkol" olmadigi icin türkiyeye gitmeyelim diyeni görmedim. Almanlar olayin ve herseyin bilincinde bu konuda... aylar önce planlar yapilir öyle yola cikilir. tarihi ve kültürel zenginliklerimizi daha iyi "pazarlarsak" gelir turistler. özellikle anadoludaki turizimcileri "arkadasim alkol satmiyorsun sen bu is unut" demek biraz haksizlik sanki ve de-motivasyon. Tesekkürler, saygilar sevgiler. ÖmerDegerli Fatih Abey, Almanyada dogmus büyümüs ve sizleri yakindan takip eden bir okurunuzum. Gecenlerde turizim bölgelerinde alkol olmadigi icin turistlere cazip gelmeyebilir diye yaziniz vardi. Az önce is yerinin kantininde alman meslektaslarimizla yemek yerken aklima geldi 1-2 düzeltme yapmak istedim; almanlarin gözünden durum söyle: türkiyeye, yani müslüman bir ülkeye gelmek isteyen bir alman, zaten türkiyenin müslüman kimliginin "bilincinde". Yani tek derdi alkol degil, aksine kültür farkliligini seviyor adamlar, genis mutvagimizi, insanlarin sicak ve misafir perverligini, ve tabiki kültür ve tarihi zengiliklerini. Bircoguda buradaki bizler sayesinde taniyor görüyor türkiyeye... ama hicbir almandan "alkol" olmadigi icin türkiyeye gitmeyelim diyeni görmedim. Almanlar olayin ve herseyin bilincinde bu konuda... aylar...
 • Misafir 03 Ekim 2018 Çarşamba 16:55
  peki Avrupa futbol şampiyonu finallerini Türkiyeye verselerdi.Bunu canı gönülden soruyorum.Senin Reis o zaman ne derdiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii..
 • Misafir 03 Ekim 2018 Çarşamba 09:22
  Fatih bey farkindamisiniz bilmiyorum ama sizde anormal bir Fransiz meraki var, Birazda fransizlarin Fas, Cezayir ve Kongodaki kazanimlarindan bahsetseniz?
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 16:53
  Futbol kültür demektir bu kültürde bizde yok yani her isin basi saglik degil her isin basi kültür a bunuda ben güncelleyim dedim :))
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 16:25
  enerji piyasasını kötü yöneterek çökertiyorlar.sonra sağlam duran ekonomiyi..sonrada amerikadan mc kenzi yi bulup ya bizi kurtar diyorlarda*.danışman mc kenzinin kankası* fitch anında golü attı.mckenzi yi bi kalemde silip 20 banka notunu *acil ivedi çabuk**şekilde düşürdü.mckenzide baktı durdu..piyasalar mckenziyle çöküşe başladı.güven oluşturması gereken şirket güven sarsmaya devam ediyor komedi gibi...borsada bankalar fitch mckenziyle çökmeye devam..güven lazım değil nasılsa..bir Babacan bu danışmanların hepsine bedeldi.sadece Babacan..çözerdi. ekonomiyi .kimseye gerek olmadan.Babacan piyasalarda konuşuluyor çözüm refah için.
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 16:21
  abi fenerbahçe olayında sapına kadar haklısın..bir fanatik fenerbahçeli olarak tebrik ederim
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 14:00
  Ev hanimi olarak kahvaltilik da dahil olmak uzere pazar parasi olarak 150tl harciyordum pazar par
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 13:41
  merhaba, maaş güncelleme olayı üzerinde biraz daha durabilir misiniz ?maaşla çalışan kesim çok ezildi. aldığımız maaşlar kuşa döndüteşekkürler...
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 13:25
  Soylu İstanbul adayı.
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 13:20
  çoğu zaman keşke haklı çıkmasam dediğiniz oluyormudur !
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 13:05
  Ülkemizin güvenliğinin , bir şehrin belediyecilik hizmetlerinden çok daha önemli olduğu düşüncesi ile Sayın Süleyman Soylu'nun İstanbul'a belediye başkanı olmak için dahi olsa bakanlıktan ayrılmasına çok üzülürüm.
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 12:58
  Avrupa kupası evsahipliği için geçen sefer yaptığımız başvuruda da bu olumsuzluklar mevcut değil miydi ? Hatta bu kadar modern stad da yapılmamıştı sanırım. Ama o zaman tek oyla kaybettik şimdi bayağı farklı kaybettik. Demek ki verilen oylar sadece bahsedilen olumsuzluklara göre verilmiyor. Ya da benim eksik bilgim var.
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 12:35
  Kin insan yüreğine yüktür...Bülent Ecevit
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 12:33
  aciklaamalara bakinca futbol ile ilgili verilen karar dogru
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 12:30
  Cidden bunlar senin fikirlerin mi?
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 12:15
  Akp ile başladık Akp ilede bitecek...
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 12:12
  Turk bankalari karlarini yuzde 6.1 artirmis, rekor kirmis. fich te notlarini dusurmus. bu normal mi? yoksa dolar yukselirken yani bize ekonomik baski varken banka ceo'lari ekonomiye destek mesaji verdikleri icin ceza mi kesiliyor?
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 12:08
  muhteşem bir ses...muhteşem bir ses...
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 12:06
  Sayın Soylu yu Ankara ya istiyoruz.
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 11:51
  Zam filan yok ben hep 50liralık alıyorum benzini :))
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 10:41
  amerikalı danışmanlık şirketi hakkında yazma yasağımı var siz es geçmezdiniz böyle bir konuyu
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 10:31
  Zam yapmak serbest, zam yazmak yasak.Zam yapmak serbest, zam yazmak yasak.
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 10:16
  Halk Partililerin sol görüş dışında her kılığa girmesi vatandaşın tepkisini alıyorsa da azımsanmayacak bir zümre de sırf muhalefet olsun diye körü körüne destekliyor.
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 09:55
  Sayın Tuna varken ben Soylu ya oy vermem ki.Soylu yu aday göstermesi Akp ye kaybettirir.Sayın Tuna Kendisini kanıtladı.
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 09:50
  izmir chp nin kalesi değil sadece son yıllarda daha fazla çıkarıyor izmir demokrattır
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 09:42
  kolay gelsin fatih bey genelde hergün okurum yazılarınızı gayet güzel seyler paylasıyorsunuz ama benim anlamadıgım siz yada biz bazı seyleri bu kadar öngörebiliyorsak bu devleti yöneten bizimde cok destekledigimiz adamlar görüyormu ticaretle ugrasıyorum sizin degiminizle tutucu olan kesimiz sözde bakıyor zamı bunlar yapar fırsatcılıgı bunlar yapar kul hakkını bunlar yer adam adama iş görmek bunlarda işin ehli arastırılmaz calmadan cırpmadan ayakta kalmak bu kadar zormu olmalı sizin kada güzel cümle kuramam ama buna bir dur diyecek yokmu üzerime vazife olmadan söyleyeyim zaten bunların yükselten chp her zmanda öyle oldu onca okumus insanın oldugu partide bir tane yönetici cıkmıyor bu da cıkıyor yönetemiyorlar diyor cık yönet desek yapacak kapasite yok
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 09:41
  fiyat güncellemesi herşeye oldu, sadece maaşlara olmadı, bir de dolarla artan etiketler, dolar düştükçe neden geri düşmüyor merak ediyorum
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 09:04
  Yerel seçimden kim kazanacak ? Politikacılar, ihale verecek/alacak Belediye başkanları. Kim kaybedecek ? 80 milyon vatandaş/ Belediye amme hizmet alıcısı...
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 08:26
  Trabzon ve Antalya demiryolu ağı ile bağlansa zaten ülke level atlamış olur.
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 08:15
  adam Paris'ten, Amsterdam'dan Londra'dan Konya'ya etli ekmek yemeye mi gelecek ? Alkol, futbol izleyicisinin olmazsa olmazı.
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 08:12
  Wikipedi yasak booking.com yasak paypal yasak alkol yasak nasıl versinler bize
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 08:11
  zam için önce enflasyon aşağı doğru güncelleniyor sonrada maaşlar.
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 07:47
  sayın fatıh altaylı meclis yeni açılmışken şu EYT magdurlarınıda kaleme alsanız. Belki birileri duyar hakkımızı geri verirler. MHP hak yiyip ceza alanlara af için uğraşmazda, belki hakkı yenen emeklilikte yaşa takılanlar için daha çok uğraşır.
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 07:46
  GS emre akbabayı aldı, neredeyse santraforrsuz kaldı, emre de sakatlandı. yani satrNçta Ali koç’a yenildi. Gatih bey’in öfkesi ondan.
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 06:24
  aynen maaşlarda güncellenmeli!
 • Misafir 02 Ekim 2018 Salı 05:43
  McMisteri yazmamak icin secimi yazmissiniz.
Kalan karakter : 300