Son Dakika

Pipi değil Curie

23.10.2018 - 02:10 | Güncelleme:

 

Profesör Sinan Canan’ı tanır mısınız?

Ben tanırım.

Tanımamın nedeni birkaç kez Teke Tek Özel programında beraber olmamız.

Hakkındaki izlenimim şudur:

“Bilgili, işine aşık ve hakim bir bilim adamı.”

Programlarda kendisinden çok şey öğrendim, izleyenlerin de verdiği bilgilerden faydalandığını düşündüm.

O Sinan Canan bir süredir sosyal medya üzerinden hedefte.

Büyük Sorular adlı programda kadın beyni ile erkek beyninin işleyiş farkı hakkında “münasebetsizce” bir şeyler söylediği için.

Tabii kendisine bu denli tepki gösterilmesinde bir önceki olayının da etkisi var.

ODTÜ’lü öğrencilere de “yakışıksız” bir biçimde hakaret etmiş olmasının...

Sinan Hoca’nın bu söylediklerini makul veya doğru bulacak halim yok.

ODTÜ’lü öğrencilere karşı haksızlık, programda söyledikleri ise “densizlik”.

Ama daha bir kaç gün önce bilim adamlarını ve sanatçıları değerlendirirken, ortaya koydukları işler ile değerlendirmek gerektiğini söylemiş biri olarak tüm olan bu saldırıların Sinan Canan’ın bilim adamı olarak önemini ortadan kaldırmadığı inancındayım.

Bilim insanları da zaman zaman saçmalayabilir veya bizimle aynı fikirleri savunmayabilirler.

Bunları o kişileri rezil etme, toplum dışı gösterme fırsatı olarak değerlendirmek ilkelliktir.

Böyle yaptığımız zaman, zaman zaman muhalif şeyler söylüyor diye İlber Ortaylı’ya saldıranlardan, 12 Eylül’ü övüyor veya bazı padişahlar konusunda tarihte yazanlardan farklı şeyler söylüyor diye Avrupa, Amerika, Rusya Bilimler Akademisi üyesi Celal Şengör’ün “O da bilim adamı mı kardeşim” diyen ilkel kafadan farkımız kalmaz.

Elbette eleştirilirler, elbette karşıt fikirler onlara da haykırılır, elbette yanlışları söylenir.

Ama linç edilmezler.

Mesela Şengül Hablemitoğlu’nun Twitter üzerinden yaptığı eleştiriler son derece yerli yerindedir.

Ama Şengül Hablemitoğlu’nun yazdıklarının altına “Gelmiş geçmiş mucitler arasında bir tane kadın mucit gösterin siz haklısınız” diye yazan cahile Nevşin Mengü gibi “Bilim pipiyle yapılıyor sanıyor herhalde” yazmaktansa “Marie Curie” yazmak daha doğru bir yanıt olurdu herhalde.

Çünkü cehaletle “pipiyle” değil “bilgi” ile mücadele edilir…

***

Rezaletten felakete

İmar Barışı denilen rezaletle ilgili pek çok yazı yazdım.

Kimsenin tındığı yok.

İktidar oradan gelecek paraya, muhalefet ise oradan kaybedilebilecek oya konsantre olduğu için “felakete” dönüşmeye başlayan “rezalete” kimsenin “dur” diyeceği yok.

Bakın bana gelen şu mektup “imar affı"nın ne olduğunu çok iyi anlatıyor:

“Ben yazılım mühendisiyim. Sadece bana, tanıdığım 2 kişi kendi çevrelerindeki talepten dolayı bir iş teklif ettiler. Olay şu;

Vatandaşın 3 katlı evi var. Resmini çekmiş cepheden ve yandan. Bu resimle oynama yapıp evi 4-5 katlı yapmamı istiyor. Sonra bu resimle bakanlığa gidip 'Ben kaçak ev yaptım imar affından yararlanmak istiyorum' diyecekmiş. İleride de imkanı olunca bu kaçak katları yapacakmış. Benim uzmanlık alanım zaten görsel temalar değil ama merakımdan bunu sadece fotoğrafla nasıl halledersin ki dedim. O da 'Sadece fotoğraf yeterli gelip bakmıyorlar, komşum böyle aldı' dedi. Benim alanım değil ama inanın biraz bilgisayardan anlayan bir lise talebesi bile istenileni kolayca yapabilir. Deprem kuşağındaki bir ülkede buna bakanlık nasıl göz yumar!

Ben tadilat için bile belediyeden ruhsat almış, yapılandıracak vergi borcum olmayan, trafik cezam olmayan, vergilerini düzgün ödemiş, kurallara uymuş enayi bir vatandaş olarak devlete küsüyorum. Borçlular affedildi, üç kağıtçı fırsatçılara yol veriliyor. Bir de aftan söz ediliyor. Devlet beni ödüllendirmiyor, takdir etmiyor. İnanın bana benim gibi birçok insan sırf bu sebeplerle ilk fırsatta ya bu memleketi terk edecek ya da öyle değil böyle deyip bildiği ne varsa vurgun yolunda kullanacak.”

Okurumun mektubu giderek ağırlaşan ifadelerle devam ediyor.

Ama durum budur.

Biliyorum kimse umursamayacak ama ben umursamaya devam edeceğim.

Tüm namuslu vatandaşlar adına.

***

Türk medyası ve habercilik

Fehmi Koru dün medyamızı eleştirmiş.

“Kendi ülkemizde işlenen bir cinayetle ilgili en ayrıntılı haberleri Amerikan basınından alabildik. Utanmalıyız” diyor özetle.

Ben de önceki gün aynı meseleye farklı bir açıdan baktım.

“Amerikan medyası üzerinden konuyu işlemek Türkiye açısından daha iyi oldu. Bu planlı yapıldıysa iyi işledi” dedim.

Muhtemelen bu işin medya tarafını ABD medyası üzerinden yönlendiren akıl da, Türk medyası ile ilgili olarak pek de “olumlu” şeyler düşünmüyordu.

“Bunları dünya ile saygınlığı yerle bir olmuş Türk medyası üzerinden paylaşırsak inandırıcılığı olmaz, biz en iyisi WP üzerinden yürüyelim” demiş olabilirler, ki haklılar.

Çünkü Türk medyası öylesine ürkek ki, neyin haber değeri taşıdığını bile artık düşünmüyor.

Önceki gün Habertürk’te muazzam bir haber vardı.

Suudi Arabistan’a muhalifleri susturma fikrinin, bir ara Türkiye’de de çok tartışılan McKinsey’in Suudi Prense hazırladığı bir rapordan çıktığını, o raporda adı geçen pek çok kişinin ve sosyal medya hesabının susturulduğunu yazdı Habertürk.

Ve bu bomba haber, yurt dışında büyük ses getirip, McKinsey’i konuyla ilgili açıklama yapmak zorunda bırakırken, tek bir Türk gazetesinde bununla ilgili tek satır haber dahi yapılmadı.

***

Önemli ise paylaş

Medya demişken çok hoşuma giden bir şeyi paylaşayım sizinle.

Biliyorsunuz bizim ülkede, özellikle de internet medyasında haber alıntılamak, başkasının haberini çalmak vakayı adiyeden.

Benim burada maaş karşılığı yazdığım yazıyı, adını sanını bilmediğim 1000 ayrı yerde yayında görmem çok sıradan.

Batı basınında ise böyle şeyler pek ender oluyor. Hele hele rakipler arasında asla.

Ancak geçen hafta bunun ilginç bir istisnası yaşandı.

New York Times’in internet sitesi, Washington Post’un bir haberini paylaştı ve şöyle dedi:

“Meslektaşlarımız Washington Post’un fikir yazılarını pek paylaşmayız ama bu yazdıkları o kadar önemli ki, bunun mümkün olan en fazla sayıda kişi tarafından okunması ve paylaşılmasını önemsiyorum”

***

Başarılı bulmak

Biliyorsunuzdur, eski Türkiye güzeli ve manken Arzum Onan uzunca bir süredir heykel yapıyor.

Ve şimdi de bu heykelleri ile kadın hakları ve kadınlara toplumda biçilen rolün anlamsızlığı ile mücadele için bir sosyal sorumluluk projesi yürütüyor.

Bir kaç gün önce bir gazeteci “Arzum Onan’ın heykelleri için ne düşünüyorsunuz, başarılı buluyor musunuz?” diye sordu.

Yanıtım şu oldu:

“Heykellerini başarılı bulup bulmamak benim verebileceğim bir karar değil ama ben Arzum Onan’ı çok başarılı buluyorum. Yaşıtları ve aynı dönemde podyumları paylaştığı isimler saçma sapan olaylarla gündeme gelir veya gündemde kalmaya çalışırken Arzum Onan’ın bir sanat ile uğraşmasını ve bunu topluma faydalı bir işe dönüştürme konusundaki gayretini çok başarılı buluyorum”

***

NE ZAMAN ADAM OLURUZ?

Cehaletten beslenmediğimiz zaman.

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 17:33
  SSayın Altaylı, kimsenin Celal Şengör'ün akademik değerine söz ettiği yol. Deniz'ler için söyledikleri, ünlü Diyarbakır ceza evindeki içler acısı davranışları olumladığı ve mensubu olduğu halka tepeden bakışı rahatsız ediyor. 1920 Nobel edebiyat ödülünün Şahin'i Knut Hamsun Nazileri desteklediği, dahası düpedüz Faşist olduğu için halkı tarafından savaştan sonra cezalandırıldı ve dışlandı. Ki se de Hamsun'unun edebi değerini inkar etmedi. Saygılar.
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 16:34
  imar barış tam bir faciadır. zamanlada çok iyi anlaşılacaktır.
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 16:23
  Bizim Türkiyemizde devletine ve milletine karsi dürüst ve vicdan terazinizi kullanirsaniz, iyi niyetli ve kanunlara uygun davranirsaniz size salak muamelesi yapiyorlar sekil B de görüldügü gibi. Mesela bir insaat yaptirmaya kalktik insaati yapan kisi parayi kspti gitti. Avukatlar bir sey yapamadi. Kiracilar yillardir ne kira öfüyor ne cikiyor. Millet tapusuz plansiz kacak bina yapiyor devlet buna su ve ellektrik vertiyor carpik yapilasmayi destekliyor b ceremeyi biz normal vatandaslar cekiyoruz
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 16:00
  Dünyada Türk medyasının saygınlığını ve inandırıcılığını yitirmiş olması İktidar tarafından kontrol ediliyor olmasından kaynaklı olmasın?
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 15:57
  Bir tek Marie Cruie dese yeterli yani bu onu haklı çıkarmaya yetecek adam sana 10 bin tane erkek bilim insanı sayar bir solukta
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 15:49
  Guzelim Karadeniz yaylalarinin uzerindeki yapilasma fotograflarini gordukce icim aciyor. Hepsi icin basvuru yapilmis.
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 15:45
  Sayın Altaylı bu kadar Cahilin içerisinde sizin gibilerin olmasın ne kadar güzel bir şey Yolunuz açık olsun
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 15:36
  Sayın Altaylı sizin gibi aydınlara bu ülkenin ihtiyacı var. Bu kadar cahil toplum içerisinde sizin gibilerin olmasi beni çok mutlu ediyor. Saygılar
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 15:32
  Bilgi güçtür. Bu vesileyle bir filozofun çok sevdiğim temennisini okurlarınıza aktarmak istiyorum : "Allah'ım ! Bana kitap dolu bir evle, çiçek dolu bir bahçe nasip et." :heart_eyes:
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 15:32
  Bence o yazılım mühendisi ile görüşüp bu teklifi yapanların isimlerini açıklayın Fatih bey evet gazeteci olarak belki değil ama vatandaş olarak bu göreviniz. Birileri görevlerini düzgün yapmıyor doğru ama biz vatandaş olarak göz yummamalıyız böyle kaçakçılara
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 15:10
  Mc Kinsey tam bir muammaymış.Kurtulduk çok şükür !
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 14:57
  1)Anlayacakları dilden konuşmayı tercih etmiştir.2)İmar affı gerek demekki,yararlanabilen yararlansın.3)Eskiden okuyanlara saygıduyardı cahiller.Çocukları da okusun isterlerdi.Şimdi okuyanları beğenmiyorlar,parayı seviyorlar :)
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 14:54
  Sinan hocanın tespiti çok doğru ve haklı, ayrıca neresinde münasebetsizlik var anlamadım tekrar dinleyin bence
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 14:48
  Çin seddini, piramitleri tasarlayanlar, ikiz kuleleri yapanlar ve yıkanlar erkeklerdir. İzafiyet teorisini, evreim teorisini geliştiren; suyun kaldırma kuvvetini, kütle çekim kanununu bulanlar erkeklerdir. Hz. Muhammed (s.a.v), Konfüçyus, Marx, ​Cengiz Han, Picasso, Mozart, Aristo, Atatürk birer erkekti.​​​ Ama bilim yine de pipiyle yapılmaz...
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 14:45
  "eski Türkiye güzeli" değil sayın altaylı; "türkiye eski güzeli" denir...
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 14:37
  Kanunlara saygılı vatandaş olmak enayilik oldu.
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 14:35
  Bir gazetecinin ürkek olması, gazetecilik mesleğinin tabiatına aykırı diye düşünüyorum.Ürkek ürkek nereye kadar ???
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 14:17
  İmar affı çıkmadan önce en ince ayrıntısına kadar tüm Türkiye’nin uydudan fotoğrafları çekildi bildiğim kadar. Bu tarz uyanıklık yapanlar devlet ile kılıfına uydurmazsa çok büyük sıkıntılar yaşayacak.
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 14:02
  İmar yasanın yürülüğe girdiği tarihten önce köy meralarının bir bölümünü yasa dışı olarak kendi arsasına katıp çitle çeviren kişiler de köyün ortak malı olan meranın yeni shibi oluyor. Bu gidişle hayvanlar merada otlamak yerine ahırlardan çıkamayacak hale gelecek.
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 13:07
  bu memlekette Türk olmak ve kanunlara uymak normal vatandaş olarak yaşamak eziyet halini aldı.hele hele büyük şehirler de.nefret etmeye başladım.
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 13:00
  Demokrasinin olmadigi yerde gazete de olmaz, gazeteci de.
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 14:31
  Burada okuduğun ne?
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 16:00
  CELAL ŞENGÖR TARİH VEYA İLAHİYATÇI BİLİMCİMİDİR NEDİR?
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 16:03
  CELAL ŞENGÖR TARİH VEYA İLAHİYATÇI BİLİMCİMİDİR NEDİR? BAŞKALARIN UZMANLIK ALANLARINA NE HAKLA GİRİYOR.DOKUNULMAZLARDAN MI YOKSA?
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 12:13
  ağızına sağlık
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 11:58
  Celal Şengöre yapılan eleştirilere kızıyorsunuz. Celal şengör bilim adamıdır tamam, ancak dini konularda kendisine hiç yanılma payı bırakmayacak şekilde kendinden emin konuşuyor. Her konuda yüzde yüz haklı olma ihtimalini adama bilim adamı olma kimliği malesef tanıyamaz! Bu Sinan Canan içinde aynı.
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 10:56
  Ya Ülkenin gündemine oturdu ama sizden iki satır fikrinizi alamadık EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) hakkında... Abi sen susarsan kim konuşacak !!!
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 10:13
  Sayın Altaylı New York Times'ın paylaştığı yazı Kaşıkçı'nın yazısı idi.
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 09:59
  Ben katılmıyorum, Marie Curie dese, sanki onu tanıyacak mı? O herif onu da erkek zanneder...
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 09:52
  Sayin Altayli, bilim adamlari "zaman zaman" bile sacmalamamali.
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 09:51
  "Kadınlardan Madam Curie hariç bilim adamı olmaz" diyen ilk kişi Albert Einstein'dir. 2001 yılında Harward Üniversitesinin rektörü de maalesef aynı sözleri tekrar etmiştir.
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 09:42
  Ben tadilat için bile belediyeden ruhsat almış, yapılandıracak vergi borcum olmayan, trafik cezam olmayan, vergilerini düzgün ödemiş, kurallara uymuş enayi bir vatandaş olarak devlete küsüyorum. Borçlular affedildi, üç kağıtçı fırsatçılara yol veriliyor.
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 09:39
  fatih bey çok önemli bir noktaya temas etmişsiniz, bu ulkede cahillerle bilgi yerine pipiyle mucadele eden tipler yuzunden cahillik bitmeyip bilakis nefret korukleniyor. hep bu alayci ve asagilayici tipler yuzunden
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 09:39
  Kaleminize sağlık çok güzel bir yazı olmuş yine. İmar affı ile memleketi daha da mahfettiler.
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 09:35
  Türkiye eski güzeli
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 06:02
  Türkiyede yerle bir olan medya demissiniz... evet Gazeteci kalmadiki ? artik sizin tabirinizle "Aktaricilar" var. Gazeteci kalmayinca Medyami kalacakti?
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 05:52
  sayin altayli muhtarlar nezaman cikar piyasaya sizce secime az kaldi bu konuyuda bir gun yazinda su muhtarlarin kerametini ogrenelim sizin arastirmanizla...
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 05:09
  Yazılım mühendisi arkadaşın bahsettiği 3d modellemeyle yapılan görsel simulasyon. Ancak bunu yine bir lise talebesi bile gerçek olup olmadığını anlıyabilir.Ayrıca yapı görüntüleri google earth ve yerel belediyelerin çoğunda da kayıtlı. Ha vatandaş gidip Hoolwood stüdyolarında milyon verip aslı gibi bir modelleme yaptıracaksa ne ala
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 05:08
  Yazılım mühendisi arkadaşın bahsettiği 3d modellemeyle yapılan görsel simulasyon. Ancak bunu yine bir kise talebesi bile gerçek olup olmadığını anlıyalir. Ayrıca yapı görüntüleri google earth ve yerel belediyelerin çoğunda da kayıtlı. Ha vatandaş gidip Hoolwood stüdyolarında ilyon verip aslı gibi bir modelleme yaptıracaksa ne ala
 • Misafir 23 Ekim 2018 Salı 03:27
  İmar affı hakkında çok doğru yazıyorsunuz hep takip ederim. Bizim gibi namuslu dürüst vatandaşlar enayi yerine konuyor haklısınız. Sivasta iki kaçak ruhsatsız evin arasına her türlü vergiyi verip planı projeyi çizdirip yaptırdığımız eve oturum vermemek için belediye ugraştırıp duruyor bizi. Yanımızdaki kaçak evlerin duvarları dururken yol gelecek diye bizim herşeyi tam evimizin duvarlarını dahi yıktırdılar. Devletimizin kanunlarına uyuyoruz diye niye hep enayi yerine konuyoruz bu düzen neden değişmiyor anlamıyorum
Kalan karakter : 300