Son Dakika

Geçmişin komplo teorileri bugün gerçek oluyor

22.11.2017 - 07:04 | Güncelleme:

 

TARİH merakı, daha doğrusu tarihe amatör seviyede gösterilen alâka, bizde paranoyaya varan komplo teorileri ile beraber gider ve bunun dünya kadar örneği vardır.

Meselâ, Osmanlı İmparatorluğu’nun 1900’lerin ilk senelerinde yaşadığı sıkıntılar, geçmişte hep komplo teorileri ile yorumlanmıştır. Sultan Abdülhamid tarihin gördüğü en büyük hükümdarlardan biridir, 33 senelik saltanatı boyunca tek karış toprak kaybetmemiştir, bütün felâketler liderlerinin tamamı ya mason yahut dönme olan İttihadçılar’ın Abdülhamid’i 1909’da tahttan indirmeleri ile başlamıştır!

Bizdeki tarih meraklıları, bazı tarihçiler ve özellikle de sağ kesim seneler boyu hep bunları söylediler ve daha da fenası, söylediklerine inandılar. Ama “tek karış toprak vermediği” iddia edilen Sultan Abdülhamid’in iktidarı sırasında Türkiye’nin 1.5 milyon kilometrekare toprak kaybettiği, İttihadçılar’ın en güçlü askerî lideri olan Enver Paşa’nın ve daha birçok İttihadçı’nın masonlukla alâkalarının bulunmadığı, hattâ Enver Paşa’nın bir ara locaları kapattığı hiç telâffuz edilmedi.

Zihinlere, yıkılış paranoyalarının ardından bu defa İstiklâl Harbi ile alâkalı komplo teorileri hâkim oldu...

REHÂVET VE TEMBELLİK

Bu yeni paranoyanın temelini, Mustafa Kemal’in İngiltere ile yakınlığı, hattâ yaptığı iddia edilen gizli anlaşmalar teşkil etti. İngilizler’in işgal altında bulundurdukları İstanbul’u bizlerle çatışmaya girmeden bir anda terketmelerinin ve Hilâfet’in kaldırılmasının sebebi ile daha sonra gelen devrimlerin kaynağı da bu idi, yani İngilizler ile oturup herşeyin önceden hazırlanmış olması...

Bunlardan birine, meselâ İngiliz birliklerinin İstanbul’u tahliyelerinin gerçek sebebine dair örnek vereyim: İngiliz Ulusal Arşivi’nde artık araştırmaya açılmış olan birçok belgede, meselâ hükümet görüşmeleri ile ilgili zabıtların yeraldığı CAB/23/31 ile CAB24/158 numaralı dosyalarda İngiliz birliklerinin İstanbul’u terketmek zorunda kalmış olmaları, koalisyonu teşkil eden bakanların zamanın başbakanı Lloyd George’un bütün ısrarına ve inadına rağmen savaşı sona erdirebilmek maksadıyla birliklerin Türkiye’den ayrılmalarına karar vermiş oldukları açık açık yazılıdır.

Ama bütün bu palavraları ortaya atan “üstad” havalarındaki zevâta inanıp komplo teorilerine sarılmanın getirdiği rehâvet ve tembellik varken birşeyler okuma zahmetine neden girilsin ki?

ETRAFIMIZDAKİ DERT ÇEMBERİ

Peki, Avrupa geçmişte Türkiye’nin aleyhinde hiç faaliyet göstermedi mi?

Tabii ki gösterdi, zayıflatmak için elinden geleni de yaptı ama bu faaliyetler bizde zannedildiği kadar devâsâ boyutta olmadı. Uğradığımız dertlerin sebebi sadece Batı’nın komploları değil, gücümüzün kalmamış olması ve cephelerde ardarda uğradığımız mağlûbiyetler idi. Devletin zayıf bir döneminde başta bulunan Sultan Abdülhamid de çaresizdi, onun zamanında elimizden çıkan 1.5 milyon kilometrekarenin ardından yaşanan Dünya Harbi faciası imparatorluğu dağıtıp bitirdi.

Komplo teorileri bugün de hayli rağbette ve Türkiye’de “tarih” dendiğinde hâlâ nerede ise bir asırlık bu paranoya yaşanıyor.

Ama meselenin pek dikkat etmediğimiz ve gözlerden kaçırdığımız başka bir tarafı var: Geçmişte gerçek zannettiğimiz aleyhimizdeki komploların benzerlerinin bugün hakikaten vârolmaları, üstelik uygulanmalarına da başlanmış olması...

Dört bir yanımızda yaşanan hadiseleri dikkatli bir şekilde değerlendirdiğinizde, bunun böyle olduğunu, yani aleyhimizdeki bir çemberin içerisinde bulunduğumuzu hemen farkedebilirsiniz.

Şimdi, geçmişi ideolojik boyutta tartışmak yerine, işlerin bu vaziyete gelmesinde kendi kusurumuzun bulunduğunu da inkâr etmeden eskiden hayal fakat bugün gerçek olan komplolara nasıl karşı duracağımıza karar vermenin zamanıdır.

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 23 Kasım 2017 Perşembe 14:51
  Şehit kanıyınan sulanmış bu topraklarda okadar hain mason cikiyorki bir insan olarak utanıyorum
 • Misafir 23 Kasım 2017 Perşembe 14:23
  Bilip bilmeden konuşma bir soru aklına gelince hemen komplo üretmeyeceksin sonuçta fransız ingiliz italyan hepsi kendi aralarında da rekabete girmişti iyi ki de oldu birlik olmaya devam edip anlaşsalar daha kötü olacaktı
 • Misafir 23 Kasım 2017 Perşembe 12:31
  sayın murat bey, kurtuluş savaşında istanbul'a demirlemiş olan ingiliz zırhlıları "hangi ödünler (!?)" karşılığında tek bir mermi atmadan çekip gittiler?
 • Misafir 23 Kasım 2017 Perşembe 10:53
  İslamın ilk yıllarındaki çatışmaları da Yahudi Abdullah İbn-i Sebe'ye bağlamaları gibi.Düşünebiliyormusunuz,bir adam koca İslam toplumunu allak bullak ediyor ve "Gökteki Yıldızlar" denilen özel insanlar da buna kanıyor ve kan gövdeyiş götürüyor.Öyle ya....müslümanlarda akıl yok.Bu nasıl adammış ki Cemel'de Ayşe ile Ali arasındaki savaşta,çoğu sahabe olmak ve iki tanesi de "cennetle müjdelenmiş" olduğu halde 15.000 insan öldürülüyor.Kim öldürüyor?Ben mi? Ne olacak bu katliamın sonucu?Ceza almayacaklar mı,sahebe oldukları için?Ben bir adam öldürsem benim cenazemi kılmazlar ve fakat 15.000 kişi öldürülmüş tek kelime söylemeyiz.Sıffın de de aynı durum yok mu?80.000 müslüman karşılıklı birbirini katletmiş,tek kelime söylemiyoruz varsa yoksa Yahudi Abdullah İbn-i Sebe'ye yıkıyoruz tüm olanları.Komplonun kralı bu işte.Olayları başkalarına yıkmak ne kadar da kolay,biz bunun için adam olmuyoruz işte.Yık başkalarına kurtul.Tarikatlarda Abdülhamit tartışılmaz,evliya dır.Osmanlı bunun zamanında tek karış toprak kaybetmemiş,varsa yoksa suçlu mason İttihat Terakkidir.Halbuki Abdulhamit 33 yıllık iktidarında donanmayı Haliç'ten çıkarmamış ve çürütmüştür.Bunun sebebini hala bilmiyoruz.Mısır,Tunus,Girit,Doğu'da Kars,Ardahan,Batum,Balkanlar O'nun zamanında kaybedilmiştir.İyiş ki Atatürk ve silah arkadaşları varmış ta TC Devleti topraklarında nyeniden bir milli Türk devletini kurmuş.
 • Misafir 23 Kasım 2017 Perşembe 13:21
  her devrim kendi çocuklarını yer...
 • Misafir 23 Kasım 2017 Perşembe 09:12
  Zevat dediğiniz adam boş yazıyla değil belgeyle konuşuyor, o kadar hakarete zaman ayıracağınıza adamın iddialarını belgeyle çürütmeye ayırın zamanı. Tabi varsa...
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 23:45
  Talat Paşa Mason'du
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 22:01
  bu ülke fesli kadirden ve sair benzerlerinden ne zaman kurtulacak genç çocuklar dinliyor tarih zehirlenmesi yaşıyorlar yazıktır günahtır saygılarımla youtube tan bu cd leri kaldırmaları gerkir
 • Misafir 23 Kasım 2017 Perşembe 11:34
  onlarda olsun gençler gerçeklerı daha iyi kavrasın onlarda bu ulkenın rengı sonuçta
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 21:50
  Dün ingilizlere para verdik.Şimdi ruslara Dün balkan devletlerini birleştirdik. Şimdi şiayı sonumuz hayrola FARK
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 17:09
  (klavyemden oturu ozur dilerim) Murat bey, Ustad dinleyenleri geciniz, insanlar neye inanmak istiyorlarsa ona inanicaklar.Siz bu yogun calismanizda seyirci/takipci arttirarak dogruya ulasmak isteyen insanlara ulasiniz.Sizi okurken/dinlerken birilerine cevap verme calismalariniz ( ustun kalitenizden oturu) kaliteyi dusurup mide eksitmekte. Vatandasa yonelip yeni kaynaklara acilmaniz -bendeniz acisindan- cahillerin sesini kisacak en onemi girisiminiz olabilir, Altin elbiselinin motosikletcilere yaptigi hizmeti Tarih konusunda bizlere yapmaktasiniz.Tesekkurler, Hayirli calismalar
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 16:34
  Akıldan iyi tedbir güzel huydan iyi asalet yoktur hadisini unutup koploculuk bahanesi üretmek nekadar tembel olduğumuzun delili gibi
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 15:59
  Yazı nedense aniden yarıda bırakılmış gibi. Neden devamını getirip, bugünki gerçek komplonun ne olduğunu açıklamadınız?
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 15:46
  Kaleminize sağlık Sn. Bardakçı.
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 15:02
  güzel yazı.
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 14:52
  Yiğidi öldür hakkını yeme Murat bey!!
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 14:34
  birilerini temize cikarmak icin neden baskalarini kücük duşürmek gayreti içine giriyorsun(uz).kişinin ayinesi iştir.lafa bakılmaz . artık tarafsız bakmak lazim.yoksa 100 sene gecmis bizler hala zihin olarak orda kalmişiz
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 14:29
  Seviyorum seni Murat abi..
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 14:09
  Sultan Abdülhamit 1876'da tahta çıktığında zaten Balkan isyanları başlamıştı. Rusya'nın kışkırttığı bu karışıklıkların devamında da 93 harbi patladı. Yani Sultan daha idareyi tam eline alamadan yenilgi ile sonuçlanan savaşlar başlamıştı. Bu dönemde olan toprak kayıplarını tamamen Abdülhamit Han dönemine ait sayamazsınız.
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 18:45
  İdareyi tamamen elinde geçirdikten sonra geri alaydı madem, çıraklığında elinden çıkan toprakları.
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 21:49
  Çok sempatik olduğumuz için.:stuck_out_tongue:
 • Misafir 23 Kasım 2017 Perşembe 10:35
  birinci dunya savasindaki yasanilan bozgunda tamamen ittihatcilara fatura edilemez o zaman bu mantikla.
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 14:06
  ingilizlerin istanbuldan nasil, neden cekildigini detaylariyla yazarsaniz cok iyi olur.Bu konuda objektif yorumlara ihtiyac var...
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 13:43
  Anlaşılan bizden başka herkes suçlu.Tarih boyunca biz hata yapmadık mı?Sen düşmana kurşun atarsan ondan gül atmasını bekleyemezsin.Zayıf muhteris padişahlar, yönetimler,iyi bnir ulema sınıfının olmaması vs. vs. Biraz da kendimizi irdeleyelim.Hakkımızı da vermeyelim.
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 12:16
  tarih tekrardan ibarettir dolayısı ilke tarihi iyi anlayıp geleceği inşaa ederken dikkatli olmalıyız
 • Misafir 23 Kasım 2017 Perşembe 10:36
  tarihi tekrar ettiren ise hatalarin tekraridir.
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 12:06
  Sayın Bardakçı müttefikler yani İngiltere-Fransa ve İtalya neden Mayıs 1921 de Türk-Yunan savaşında tarafsızlık ilan ettiler? Bu tarafsızlık ilanı resmi kaynaklarda vardır. Ve İtalyanlar ellerinde ki silahları neden Türklere verdi?
 • Misafir 23 Kasım 2017 Perşembe 10:37
  cunku ingilizlerin kazigini egede yunanlari gorerek yediler.
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 12:05
  Hucurat Süresi 13.ayetinde Cenab-ı Allah şöyle buyuruyor:”...........Biz sizi şubeler ve kabileler halinde yarattık ki birbirinizle tanışasınız diye”Niye tanışacağız , bir kavmin yaptığı güzel bir şey varsa mesela matbaa bunu görüp hemen almak insanlığı rahatlatmak için gereklidir.Merhamet sahibi Yüce Rabbimiz Kullarına böyle yol gösteriyor.Osmanlı atalarımız ,Roma İmparatorluğunun ve Antik Yunan’ın medeniyet kurduğu topraklarda oturdukları halde bu ayetin gereğini yapmadılar, bu medeniyetleri inceleyip gerekeni yapmadılar.Aynı şekilde Avrupadaki gelişmeleri Bilhassa Rönesansla başlayan uyanışı takip etmediler.Kur’an-okurken medeniyet tarihini bilmezsek pek çok ayeti anlayamayız.Hz Ömer (ra) Irak bölgesindeki müslümanların Kur’an- Kerimi hızlı okuduklarını duyunca anlamadanokuyorlar diye endişelenir.Osmanlı Hint Okyanusunda başarısız, kıtalar keşfedilirken kafasını kuma sokmuş durumda, donanma anlayışı zayıf.Artık bunları görelim.Önce Mustafa Akdağ’ın Türkiyenin İktisadi ve İctimai tarihi kitabını okuyalım.Newtonu, Einsteini , Heisenbergi yani yer çekimini, Rölativite teorisini, kuantum teorisini ve arka planını anlayalım.O zaman Kur’an-ı Kerimi daha iyi anlayacağız.
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 11:40
  sayin bardakçı hocam ittihat Terakki nerede neden kuruldu faaliyet haritası nedir aynı ittihat Terakki cemiyeti cumhuriyet yıllarında neler etti bunları yazarsanız insanlar belki aydınlanır
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 11:31
  Komplo teorilerine inanılmasının sebepleri 1-) Ülkeyi sömürmeye alışmış kesimlerin bu düzeni yıkan Atatürk ve cumhuriyet düşmanlığı 2-) Halkın cehalet ve aymazlığı 3-) Yetersizliklerimizi kabul etmekten daha rahatlatıcı olması 4-) Disleksinin sanılandan yaygın olması
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 11:21
  Teşekkürler.
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 10:18
  Gecmişden ders cıkartıp istikbali belirlemek ,ise maksadımız , çok iyi okumak lazım tarihi .okumak dan maksadım ikitürkü okumak .okumak ve okumak
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 09:56
  tarihi galipler yazar
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 09:23
  hocam, söylediklerinizin belgeleri mevcut mudur?
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 10:33
  Belgeleri olmasa belgesiz yazan ustad diye gecinen adama laf atarmi
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 10:41
  yok degil, uydurmuş zaten. ya adam arsiv vesikasinin numaralarini vermis belge soruyorsun.
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 09:13
  Yine bizi bu komplo çemberinde sıkıştıran, çemberin daralmasını öngöremeyen yönetimler hakkında tek kelime yok. Olay patladığında bütün suç CHP'ye atılır nasıl olsa, olur biter .
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 08:53
  Selamun Aleykum. İnşaAllah nacizane ve masumane sualime bir şekilde cevap verileceğini umud ederek... Bir tarih echeli olarak merakım şudur ki: Türk milletinin kurmuş olduğu devletlerde, bir milletin günümüzde olduğu gibi eski devlet ve yeni devlet üzerinden kutuplaştığı bir örneği daha tarih yazıyor mu? 100. yılına yaklaştığımız Türkiye Cumhuriyeti devletimizde, hala bu devletimizin kurucusu ve dahi kurucu unsurlarının bir millet tarafından topyekün benimsenmemiş olmasının nedenine izah getirmenizi saygılarımla arz ederim.
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 10:45
  topyekün benimsenmemesinin neden murat beyin de belirttiği gibi okuyup araştırmada yapılan tembellikten ve üstad adı altında akıl sağlığı bulunmayan şahıslara inanarak tarih bilgisi edinmekten kaynaklıdır. hala osmanlı devleti türküsü söyleyen saçma sapan bilgilere inanan bir sürü insan var. cahillikde tavan yapmış durumdayız insanımız ne söyleseniz araştırmadan kabulleniyor . dizilerle tarih öğreniyor daha ne olsun gerçeklere nasıl inandırabilirsin hayal dünyasında ve dizilerde yaşayan bir toplumu....
 • Misafir 22 Kasım 2017 Çarşamba 16:31
  Osmanlı Selçukluyu sevmezdi.
Kalan karakter : 2000