Son Dakika

Nevşehir Üniversitesi’nin üç hocası Çankaya’dan ödüllü Yunanlı âlimin eserini makaslayıp yayınladılar

28.01.2018 - 07:29 | Güncelleme:

 

Eskiden üniversite hocalarının tek başlarına yaptıkları intihaller artık grup hâlinde yapılıyor ve bu işin son örneği de Nevşehir Hacıbektaş Üniversitesi’nin üç mensubunun ortak yayınları: Türkçe konuşan Anadolu Ortodoksları’nın 16. asırdan itibaren çıkarttıkları kitapların kataloğu olan, alanında tek ve “klasik” kabul edilen “Karamanlidika” serisinin bazı bölümlerinden yapılan makaslamalar, Hacıbektaş Üniversitesi’nin “Bilimsel Araştırma Projesi” oldu! İntihale uğrayan eserlerden biri de Cumhurbaşkanlığı Liyakat Madalyası’nın sahibi Prof. Dr. Evangelia Balta.

BAŞKASININ eserini çalıp kendisininmiş gibi yayınlamaya “intihal” denir. Kelime bazı sözlüklerde “başkasına ait eseri kendi eseri imiş gibi yayınlama” şeklinde nazik biçimde ifade edilir ise de, bu iş basbayağı bir hırsızlıktır. Adamın cebinden parasını çalmakla, birinin evine gizlice girip eşyalarını yürütmekle veya yankesicilikle intihal arasında hiçbir fark yoktur. Birinde çalınan paranız yahut malınızdır, diğerinde ise emeğinizin mahsulü olan göznurunuz, eserinizdir ama ortada bir fikir ve emek hırsızlığı olduğu için, intihal işi çalma eyleminin en berbatı ve en utanmazcasıdır.

AZ ÇALAN AKLANIYOR

Türkiye’de intihal konusunda en fazla yayın yapan gazetecilerden biri, herhalde bendenizim. İntihalcileri teşhir edebilmek için senelerden buyana yazdım, neyi nasıl çaldıklarını belgeleri ile yayınladım, YÖK’ü göreve çağırdım ama ortaya koyduğum dünya kadar hırsızlığın birkaçı dışında hiçbirinden tam bir netice alamadım, üniversiteler akademik soygunculara kol-kanat gerdiler! Hırsızlar ya “zamanaşımı” gibi akademik camiada mevcut bulunmaması gereken bir bahane veya “intihal yüzdesinin düşük olması”, yani “Çalmış ama sadece bir lira çalmış, şayet bin lira çalmış olsaydı gereğini yapardık” gibisinden gerekçelerle aklandılar ve dosyalar sümenaltı edildi. Bugün, üniversitelerimizde son zamanlarda maalesef gittikçe artan bu işin son bir örneğini teşhir edeceğim:

ANA DİLLERİ TÜRKÇE’YDİ

Sözünü edeceğim intihal Nevşehir Hacıbektaş Üniversitesi’nde yaşanmış ve bir değil, üç kişi tarafından müştereken yapılmış:

Yrd. Doç. Dr. Neşe Harbarioğlu, Doç. Dr. Adem Öger ve Yrd. Doç. Dr. Erkan Hirik tarafından...

Üniversitenin isimlerini verdiğim bu üç mensubu “BAP” denen “Bilimsel Araştırma Projesi” olarak “Karamanlıca Eserler Kataloğu” isimli bir seri üzerinde çalışmaya başlamış ve serinin ilk cildini de geçen Kasım’da yayınlamışlar.  Önce, “Karamanlıca”nın ne olduğunu söyleyeyim:

Anadolu’da asırlar boyu yaşayan, anadilleri Türkçe, dinleri Hristiyan Ortodoks olan, Rum harfleri ile Türkçe yazan ve 16. asırdan itibaren Yunan harfleri ile ama Türkçe kitaplar çıkartan “Karamanlı” denen Anadolu Rumları’nın konuştukları Türkçe ve yaptıkları yayınlarıdır. Karamanlılar’ın kökeni, hâlâ tartışmalıdır. Bizans döneminden kalma Hristiyan Türkler veya Türkleşmiş Anadolu Hristiyanları oldukları düşünülmektedir. Rumca yerine Türkçe konuşmalarını geçen asırlardan kalan ve kendilerine ait olan “Gerçi Rum isek de Rumca bilmez, Türkçe söyleriz / Ne Türkçe yazar okuruz, ne de Rumca söyleriz / Öyle bir mahlût-ı hatt-ı tarikatimiz (karışık bir ifade biçimimiz, yolumuz) vardır / Hurufumuz (harflerimiz) Yunanîce, Türkçe merâm eyleriz” dörtlüğü ile ifade etmişlerdir.

KARAMANLICA’NIN KLASİKLERİ

Anadolu’daki Karamanlılar’ın tamamı, Lozan Muahedesi’nin ardından gelen mübadele ile asırlardır yaşadıkları topraklardan çıkartılıp Yunanistan’a gönderildiler... Sonraki senelerde Karamanlılar’ın dilleri, edebiyatları ve yayınları hakkında akademik çalışmalar başladı. Her ikisi de Fransız Akademisi’nin üyesi olan Sévérien Salaville ile Eugene Dalleggio’nun 1958 ile 1974 arasında yayınladıkları ve gayet nâdir oldukları için elyazması muamelesi gören kitapların yeraldığı üç cildlik Karamanlıca yayın kataloğu, Karamanlıca bahsinin klâsiği kabul edildi...

EVANGELIA TAMAMLADI

Salaville ile Dalleggio’nun ölümünün ardından bu işi Kavala doğumlu akademisyen bir hanım olan Evangelia Balta devam ettirdi, o da 1987’den 1997’ye kadar üç cild daha yayınladı. Karamanlılar ile ilgili bu ve diğer çalışmaları sebebi ile 2013’te Türk Tarih Kurumu’na “şeref üyesi” seçilen Balta, 2014 Haziran’ında da zamanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den liyakat nişanı aldı.

Aynı konuda çalış- mış, seneler önce kitap da çıkartmış ve mevzuya yabancı olmayan bir kişi olarak açıkça söyleyeyim: Nevşehir Hacıbektaş Üniversitesi’nde görevli Yrd. Doç. Dr. Neşe Harbarioğlu, Doç. Dr. Adem Öger ve Yrd. Doç Dr. Erkan Hirik tarafından ilk cildi yayınlanan “Karamanlıca Eserler Kataloğu”, alanında tek kabul edilen bu Karamanlıca katalogların çeşitli cildlerinden yapılmış intihallerden meydana gelmektedir. İntihal eseri katalogda yeralan 154 kitabın 98’i Salaville ile Dalleggio’nun, 51’i de Evangelia Balta’nın yayınlarından makaslanmış, sadece üç kitap hakkındaki bilgiler internetten indirilmiştir, ortaya konmuş yeni bir bilgi yoktur; üstelik Karamanlıca eserlerin akademik camiada senelerden buyana kullanılan katalog numaraları da değiştirilmiştir!

İntihal yayının “pes” dedirten taraflarından biri de, makasladıkları kısımların yarıdan çoğunun kaynağı olan Sévérien Salaville ile Eugene Dalleggio’nun kitabından önsözde ve bibliyografyada bahsedilmemesi!

Önsözde “Karamanlı Ortodokslar’ın Grek harfleri ile yazdığı Türkçe eserlerin kataloğu farklı yöntemlerle Evangelia Balta ve Vasileios Dafnopatidis tarafından önceki yıllarda Yunanistan’da yayınlanmıştır” dendikten sonra “Ancak bizim çalışmamız, proje kapsamında saha araştırması yöntemi ile tesbit ve temin ettiğimiz, elimizde kopyası mevcut olan eserleri içermektedir” şeklinde tuhaf bir cümle geliyor; kaynak olan, daha doğrusu “makaslanan” eserlerin isminden bahis bile edilmiyor!

KİTAP ORTADAN KAYBOLDU

Şimdi de, bu intihal meselesinin son aşamasından bahsedeyim:

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Liyakat Madalyası sahibi Prof. Evangelia Balta, 1958 ile 1997 arasında altı cild olarak Atina’da yayınlanan “Karamanlidika” serisinin tamamını son bulduğu eserlerin ilâvesi ile Türkiye’de de çıkartmak için İş Bankası Kültür Yayınları ile hazırlıklara başlamıştı. Nevşehir Hacıbektaş Üniversitesi hocalarının seriden intihal yaptıkları yolunda gelen haberler üzerine yayınevi Nevşehir’deki üç hocaya ayrı ayrı ihtarname göndererek, hukukî yola başvuracağını duyurdu.

Fakat ihtarnameler bir işe yaramadı ve intihal serisinin ilk cildi, geçen Kasım’da Ankara’da Gazi Yayınevi’nden çıktı ama hukukî girişimin devamı üzerine basılan intihal eseri bir anda ortadan yokoldu, daha doğrusu büyük ihtimalle saklandı! Kitaplar şu anda piyasada mevcut değil, yayıncısı görünen Gazi Kitabevi’nde de bulunmuyor!

Üniversitelerimizin geldiği son noktayı bu son intihal hadisesinden daha mükemmel ifade edebilecek bir başka örneği zor bulursunuz! Böyle intihal meselelerinin hâlâ bir türlü anlamadığım bir tarafı daha var: Haydi, oturup ter dökerek çalışmak ve ciddî şekilde araştırma yapmak yerine başkalarının çok daha önce ve uzun çabalar neticesinde ortaya koydukları eserlere musallat oluyor ve hiç sıkılmadan makaslıyorlar diyelim...

Ama kenarda-köşede kalmış, az bilinen ve gözlerden ırak olan başka konular varken dünyada tek olan ve alanında klâsik kabul edilen eserler hangi cesaretle yağmalanıyor ve üzerlerine hiç sıkılmadan intihalcinin ismi konuyor?

KULÜBE HOŞGELDİN EVA!

İş bu kadarla kalsa, yine iyi! Meselenin daha da önemli tarafı, bu talan karşısında üniversitenin ne yapacağı...

Sağladığı “Bilimsel Araştırma Projesi”nin “Karamanlidika” gibi alanında tek olan bir eserin yağması ile neticelenmesi karşısında Nevşehir Hacıbektaş Üniversitesi’nin tavrı acaba ne olacak? Sadece üniversite değil, çok iyi bir Türk Edebiyatı profesörü olan ve “Karamanlidika” serisinin önemini gayet iyi bildiğine emin olduğum YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç bu yağ- maya nasıl bir tepki gösterecek? Şimdi bütün bunların ardından, dostum Prof. Evangelia Balta’ya da kısa bir söz etmem gerekiyor:

Benim de mensubu olduğum “İntihale Uğrayanlar Klübü”ne hoş geldin Eva! Kalos irthate!


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 02 Şubat 2018 Cuma 13:57
  Murat Bey Karamanlıca üzerine çalışmış biri olarak yazıyorum bu satırları. Ciddi bilgi eksikleriniz var. Hiç yakışmıyor size. Evangelia hanım ne zaman profesör oldu dostunuza sorun bunu da lütfen. Yanlışsam beni düzeltin lütfen kendisi National Hellenic Research Foundation’da çalışan Research Director. Osmanlı Tarihi üzerine doktora yapmış bir araştırmacıdır. Evet Sévérien Salaville ile Eugene Dalleggio bu eserleri kataloglama işini daha önce yaptılar. Evangelia Balta da ilaveler yaptı. Adem Bey ve ekibi de bu kitaplara yenilerini eklemek için çalışmaları devam ettirdiler. Kendilerini tanımıyorum ancak belki daha önce yayımlanmış kataloglardan yer tespiti konusunda yararlanmış olabileceklerini düşünemez miyiz, gidip o kataloglanan eserleri bizzat gördükten sonra kendi kataloglarına aldıklarını düşünmek çok mu hüsn-i zan olur. Siz bütün katalogları bulup bütün eserleri Adem Bey'in kataloğu ile tek tek karşılaştırarak mı bu sonuca vardınız merak ediyorum. Kaldı ki yazarların şu ifadesi "Bizim çalışmamız, proje kapsamında saha araştırması yöntemi ile tespit ve temin ettiğimiz, elimizde kopyası mevcut olan eserleri içermektedir. " cümlesi çalışmayı özetlemiş olsa gerek. Kimsenin tekelinde olmayan bir saha bu saha, herkesin bunu öğrenmesi lazım.
 • Misafir 30 Ocak 2018 Salı 12:43
  Birimiz Uyuyan Yılanın Kuyruğuna Bastık emma Hangimiz-1 Değerli arkadaşlar, eş dost ve bizi uzaktan yakından tanıyan herkese selam olsun! Sağolsun (!) Murat Bardakçı Beyefendi, 28.01.2018 tarihli Habertürk gazetesinde bizi köşesine taşımış, emma bizimle ve çalışmayla ilgili bilgiler maalesef kendilerine eksik verilmiş. O da büyük ihtimalle bir yayınevi tarafından eline tutuşturulan yazıyı yayınlayayım, şu içimdeki akademisyenlere ve akademiaya karşı hıncımı da ta Çankaya ödüllü Hanımefendi ve çok iyi bildiğim (!) bir konu üzerinden bir daha vurayım, yankısı nereden gelir, demiş. Eyvallah, biz de Halep ordaysa arşın burda, pilavdan dönenin kaşığı kırılsın deyip tatilimizi yarıda bırakmak zorunda kaldık. Bugün itibariyle hem kişisel hem de kurumsal olarak hukuki işlemleri başlattık. Malumunuz, etik kurullar, idari inceleme sonuçları ve adli mercilerce soruşturmalar uzun sürer, amma öyle böyle neticelenir. Biz asıl sözümüzü o zaman söyleriz… Şimdi hemen elimizde tekzip yayınlayacak gazetemiz olmadığından bari buradan parça parça olayları ve süreçleri özetleyeyim, dedim. Hukuki işlerin sonucu da buradan ve kurumsal olarak da Üniversiteden duyrulacaktır. Şimdi nerden başlayayım diye düşündüm, bu zatın yazısı çok su götürecek türden. Bu kişiyi çok ciddiye alıp burdan yazmak etik olmaz, amma bizim de söyleyecek sözümüz var, bunca mürekkebi bu zat, biz ve çalışmamız hakkında ağzına geleni, canının istedeğini yazsın, istediği suçlamayı ispatı olmadan gazetede yayımlasın diye yalamadık ya… Öyle makaslayıverdiğimizi iddia eden, bizleri zan altında bırakan, kitabın içerisinden bir sayfa bile koymadan bir yayınevinin ekmeğine yağ süreyim diye iki kitap kapağı koyarak bizleri intihal/hırsızlık/ makasçılıkla suçlayan bu kendini beğenmişe izin vermek olmaz. Bu konudaki bilgi ve birikimimizi hem yazısında baştan sona saçmaladığı katalog vesilesiyle göstermek hem de bazı şeyleri yüzüne yüzüne vurup fildişi kulelerden şahıslara ve olaylara bakmaması gerektiğini, Anadolu’da...
 • Misafir 30 Ocak 2018 Salı 09:38
  Erzurum Atatürk Üniversitesi ndeki doktora tezi olayının ardından bununla ilgili verecekleri cevabı 4 gözle bekliyoruz....
 • Misafir 29 Ocak 2018 Pazartesi 11:04
  Akraba üniversitesi burası. liyakate bakılmadan birinin eşi olunması yetiyor hoca olmak için daha yakın zamanda ürgüp myo ya açılan kadroya idari koordinatörün eşini aldılar. Hemde daha yüksek kisansı bile yok. Ne bekliyorsunuz ki.
 • Misafir 29 Ocak 2018 Pazartesi 10:17
  Helal olsun Murat hocam. İyi ki varsınız.. Ağzınıza yüreğinize sağlık. Metin Ayışığı
 • Misafir 29 Ocak 2018 Pazartesi 09:49
  Bizim çalışmamız, proje kapsamında saha araştırması yöntemi ile tesbit ve temin ettiğimiz, elimizde kopyası mevcut olan eserleri içermektedir. cümlesi yapılan çalışmayı özetlemiş ama yazar anlamak istememiş. Belli ki önceki çalışmaların eksiklikleri var. katalogda ne intihali olabilir ayrıca. yazarların cümlelerinden özgün düşüncelerinden var mı intihalondan da örnekler sunulsa inandırı olurdu. neden verilmemiş acaba
 • Misafir 29 Ocak 2018 Pazartesi 08:11
  Ben de aynı üniye araştırma görevlisi iilanı üzerine baaşvurmuş idim.. Kendi elemanları iilk 10a girremediği iççin hiçkimseyi almadılar.
 • Misafir 29 Ocak 2018 Pazartesi 07:01
  Ben bu yazıyı şöyle değerlendirmek istiyorum. Adı geçen arkadaşlardan ikisini tanıyorum. "Doç." unvanı olan arkadaş için "Allah'ın sopası yok" demek istiyorum. Vakti zamanında sinsilikle, hak, hukuk bilmeden çok ah aldı. Şimdi çıkıyor. Murat Bardakçı hocam vesilesiyle bu insanların ifşa olmasına yinede üzüldüm. Allah kimseyi böylesi acınacak durumlara düşürmesin. Gerçekten çok yazık.
 • Misafir 28 Ocak 2018 Pazar 16:05
  Akademik teşvik alacağım diye millet ne yapacağını şaşırıyor.
 • Misafir 28 Ocak 2018 Pazar 15:06
  Eğitimle de olmuyor hırsız hırsız kalbi taşıyor demek ki
 • Misafir 28 Ocak 2018 Pazar 14:35
  O kitapkarın bahsi geçen hocalarda da olma ihtimali neden göz ardı ediliyor acaba?
 • Misafir 28 Ocak 2018 Pazar 14:18
  Okurken dahi utanıyor insan. Organize intihal'e de ilk defa şahit oldum.
 • Misafir 28 Ocak 2018 Pazar 13:31
  Vakti zamanında Libya ile Türkiye mahkkemelik olmuştu! Ülkemizden bir zat Osmanlı belgelerini Libya hükümetine vermişti. Bu konuyla ilgili bir yazı yazarsanız samimiyetinize inanacağım.
 • Misafir 28 Ocak 2018 Pazar 13:16
  ortaokul dönem ödevi gibi :))
 • Misafir 28 Ocak 2018 Pazar 12:24
  Bu intihale ciddi müeyyidelerin olması ve uygulanması gerekiyor... Bende bir intihale uğrayanlar kulübü üyesi olarak söylüyorum... 2014 den beri böyle bir hırsızla ilgilenmem gerekti... Ama sevmeyerek de olsa devam edeceğim... Murat beye teşekkür ediyorum. Kendi durumumu da yazacağım kendisine... Zor bulunur dediğinden...
 • Misafir 28 Ocak 2018 Pazar 12:24
  Murat Hoca gene döktürmüş
 • Misafir 28 Ocak 2018 Pazar 11:36
  Güzel tespit, Bardakçı üzerine düşeni fazlasıyla yapmış. Gerisi üniversite, YÖK ve varsa bununla ilgili kurumların vebalindedir.
 • Misafir 28 Ocak 2018 Pazar 11:35
  toprpille yüksek lisans ve doktoraya adam alınan bi ülkede bunlar olmuş az mı!? yazık halimize çok yazık
 • Misafir 28 Ocak 2018 Pazar 11:16
  Sayın bardakçı, sizin de defalarca belirttiğiniz üzere her ile üniversite açtık denince hepsi gercek bir üniversite olamıyor. Tabeladan öteye geçemiyor. İstanbul’da elliden fazla üniversite var. Apartmana tabela asıp bir de güzide semtlerimizden birinin ismini veriyorsunuz, alin size üniversite.
 • Misafir 28 Ocak 2018 Pazar 10:45
  Çok haklısınız. Hırsız bunlar.
 • Misafir 28 Ocak 2018 Pazar 09:15
  aynı konuda farklı insanlar elbette yazacak çizecek tabii ki benzer olacak. tarih bir kere olmuştur farklı şekillerde vuku bulmaz.
 • Misafir 28 Ocak 2018 Pazar 11:35
  bu arkadaşın yorum şekli oldukça zıt. ya yazıyı okumamış ya da anlamamış. hayatta başarılar.
 • Misafir 28 Ocak 2018 Pazar 12:12
  ya yazıyı nerenizle okuyorsunuz, Murat Bardakçı yapılan hırsızlığı anlatıyor, tarihi bir olayı anlatan kitabı değil.
 • Misafir 28 Ocak 2018 Pazar 12:13
  YAZIYI OKUMADAN YORUM YAPMIŞSIN ANLADIĞIM KADARIYLA YADA OKUDUĞUNU ANLAMAMIŞSIN. AYNI KONU HAKKINDA YAZILAN BİR MEVZUUDAN BAHİS YOK. BU KONUDA TEK KAYNAK OLAN ESERDEN ÇALINAN YAZILAR VAR. GERÇİ TABELA OKULLARI VE UNİVERSİTELERİNDEN MEZUN BİR NESLİN CALIŞMADAN VE HAK ETMEDEN DİPLOMA SAHİBİ OLDUĞU BİR EĞİTİM SİSTEMİ İCERİSİNDE SENİ YADIRGAMAMAK LAZIM. OKUDUĞUNU ANLAMAMAN COK NORMAL.
 • Misafir 28 Ocak 2018 Pazar 13:06
  Araştırmadan akademisyenlik yapılırsa sonucu bu olur.Son 15-20 senede alınan akademisyenlerin secerelerine bakın ,büyük bir kısmı ya babası ya annesi ya dayısı üniversitelerde hocalık yapmaktadır.Yani hak etmeden torpille akademisyen olmuşlardır.Çok basit erkeklerin soy isimleri dökümü yapılarak bu iş görülebilir.Bunun önüne geçilmezse çok daha buna benzer hırsızlıklarla karşılaşacağız.
Kalan karakter : 2000