Son Dakika

Millet

31.01.2018 - 03:38 | Güncelleme:

 

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Gençlik Kolları Kongresi’nde “Osmanlı’da millet mi vardı? Cumhuriyet ile beraber oldu” buyurmuş!

Konuşmayı kimin, nerede ve ne zaman yaptığını bilmeseniz 1930’lardan, yani tek parti zamanından kalma bir gazete haberini okuduğunuzu zannedersiniz...

Hani inkılâpların ilk senelerinde devletin her faaliyetini meşrulaştırmak için geçmişe veryansın edildiği, gece gündüz “Osmanlı dediğiniz güruh Türk falan değildi, bütün padişahların anaları da zaten yabancıydı; şimdi millet olduk, Kâbemiz de Çankaya’dır, yaşasın şanlı inkılâbımız” diye yazılıp konuşulduğu zamanlar vardı ya, işte o senelerden kalmış gibi!

Senelerce maalesef tatbik edilen bu reddimiras politikası Türkiye’ye çok şey kaybettirdi, en başta da olan kültüre oldu! Geçmişi asırlar öncesine dayanan kültürden uzaklaşmanın getirdiği boşluk ve zarar bir tarafa, asıl hasar başka türlü ortaya çıktı: Nesiller geçmişin kültüründen ve o kültürle alâkalı bilmedikleri ne varsa herşeyden nefret eder hâle geldiler, üstelik sadece nefret etmekle kalmadılar, maziye karşı sert ve şiddetli bir mücadele başlattılar.

NEFRET, ÇOK KOLAYDIR!

Böyle bir mücadele araştırma, öğrenme, yahut okuyup yazma gerektirmiyordu; maziye sövüp saymak basit bir işti, öyle zahmeti falan yoktu, geçmişin nasıl fena ve berbat olduğunu dört bir tarafta haykırmak gayet kolaydı, böyle yaptığınız takdirde hem büyüklerin gözüne girer, hem de “düşünür” kabul edilirdiniz ve öyle oldu...

Tek parti seneleri, şimdi isimleri hatırlanmayan dünya kadar reddimiras allâmeleri ile doludur!

Kemal Kılıçdaroğlu’nun “millet” kavramı ile ilgili olarak söylediği sözler ise, bu zihniyetin hâlâ devam eden sloganlarıdır; reddimirastan kolaylığından doksan küsur sene sonra bile medet umulmasıdır ama meselenin daha da önemli tarafı, bu iddiaların “inanılarak” ortaya atılmış olmasıdır.

“Osmanlı’da millet mi vardı?” iddiasına verilecek karşılık da o iddia kadar gereksiz ve saçmadır, fakat mâlûm zihniyetin bu kadar sene sonra hâlâ hüküm sürmesi karşısında mecburen bir-iki söz etmem gerekiyor...

İmparatorluklarda “millet” kavramı aranmaz ama bu devletin bünyesinde milletlerin mevcut olmaması demek değildir ve devletin bugünkü anlamla milliyetini öncelikle idarede kullanılan dil ile askerî lisan, yani ordunun dili belli eder.

Gerçi “Biz 1923’te gökten zenbille indik” zihniyeti hâlâ “Osmanlı İmparatorluğu’nun idarecileri ‘Osmanlıca’ denen Arapça ve Farsça kırması bir dil konuşmuşlardır” derlerse de bilenler bu sözlere zaten gülüp geçerler. Bilmeyenler ise iddianın ne kadar yanlış ve saçma olduğunu, Osmanlıca ile Türkçe arasında bir farkın bulunmadığını, farkın sadece yazı dilinde olduğunu ve bunun da her imparatorluğun gereklerinden sayıldığını son senelerde artık öğreniyorlar.

O DÜĞÜMÜ ÇÖZEMEZSİNİZ

Bir imparatorlukta dilin asıl önemi askerî teşkilâttaki yeridir; yani yukarıda da söylediğim gibi orduda hangi dil kullanılıyorsa devletin hâkim milliyeti odur!

Osmanlı İmparatorluğu’nda askerî dil Türkçe idi, her zaman Türkçe oldu ve şimdi “Osmanlıca” diye bambaşka bir lisan imişcesine gösterilen dilde de askere “Gel, git, yap, bak, yat, otur, çök, kalk, koş, vur, sürün” misali kelimelerle emredilirdi...

Bu kelimeler hangi dilden ise, Osmanlı’nın hâkim sınıfı işte o dili konuşan millet demektir, üstelik imparatorluğu teşkil eden diğer unsurlar da kendi dillerini rahatça konuşmuşlardır; “millet” kelimesinin şimdiki mânâsı ile kullanılmamasının sebebi ise kavramın o asırlarda din ile sınırlı kalması ve dinî grupları ifadede kullanılmasıdır.

“Osmanlı’da millet mi vardı? Cumhuriyet ile beraber oldu” iddiası, “Dedelerimiz, büyük dedelerimiz, ninelerimiz ve bütün ceddimiz Cumhuriyetten önce sürü hayatı yaşıyordu” yahut “1923’te ot gibi yerden bittik” mânâsına gelir!

Üstelik bu sloganların hiçbirinin gücü, bugün hâlâ reddimiras psikolojisi içerisindeki kesimi nefret ettikleri kendi geçmişlerinden kurtarmaya yetmez ve ne kadar hoşlanılmasa, hattâ nefret edilse bile geçmiş hepimizi kördüğüm gibi bağlamıştır, çözemezsiniz!

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 01 Şubat 2018 Perşembe 15:11
  Binli yıllardan itibaren Rum, Ermeni, Yahudi, Kürt, Türk, Çerkez, Gürcü..... din ve kültürlerinden vazgeçerek müslüman olmuş ve böylece bir millet olmuşlardır. Bu millete Türk ismi verilmiştir. Türk Milleti, Türkiyeyi yapmış ve Türkiye vatan olmuştur. Bu topraklar bir coğrafya parçasıyken Türk Milleti tarafından vatan yapılmıştır. Böylece mülkiyeti halen toprağın ilk sahiplerindedir ve kendi kaderini belirlemiştir. Türk Milletine dahil olmak istemeyenler azınlık hukukuna tabidir. Hakim Millet aynı zananda Büyük Millet olan Türk Milletidir.
 • Misafir 01 Şubat 2018 Perşembe 14:36
  Nasıl 1923'te ot gibi yerden bitmediysek; günümüzde de mağara kovuğunda yaşarken AKP iktidarı ile birden gözümüz açılıp, dünyayı tanımadık.
 • Misafir 01 Şubat 2018 Perşembe 14:24
  millet kavramının ortaya çıkmaya başladığı tarih belli, fikir belli, bunun çok uluslu imparatorluklara ettikleri belli. Osmanlı selçukludan veyahut önceki beyliklerden gelen kültürü korumuş mu? Cumhuriyet yönetimi dediğin son dönemin osmanlı paşaları. Konuşmak için konulup, yazmak için yazıyorsun bazen. Kafa var ama kullanacak zeka mı yok anlamıyoruz...
 • Misafir 01 Şubat 2018 Perşembe 12:59
  Teşekkürler.
 • Misafir 01 Şubat 2018 Perşembe 11:15
  Murat Bey gerçek ve hakikatleri bu kadar net birşekilde anlatığınız için size teşekür ederim. İnşallah sizin bu yazınızı bu tarih bilmez fukaralar anlar. Yaşar Özpınar
 • Misafir 01 Şubat 2018 Perşembe 10:46
  Objektifliğinizi takdir ediyorum. Geçen günkü Payiyaht Abdülhamid yazınızda da, bu yazınızda da sizinle hemfikirim.
 • Misafir 01 Şubat 2018 Perşembe 11:48
  Osmanlıda neden bir tane padişahın adı Bumın Kaan veya Alp Tigin veya Timur Veya GökTürk veya Kürşat değil.
 • Misafir 01 Şubat 2018 Perşembe 10:39
  Süper
 • Misafir 01 Şubat 2018 Perşembe 09:16
  Yaşa Murat bey! Kaleminize sağlık!
 • Misafir 31 Ocak 2018 Çarşamba 17:26
  Üstad ağzına sağlık. Bu türedi tiplerden gına geldi artık
 • Misafir 31 Ocak 2018 Çarşamba 16:30
  Aslında halk geçmişe daha çok ilgi duyuyor artık er geç bu gerçekler toplumun kahır ekseriyetince kabul görecektir.teşekkürler hocam.şu programınızı yeni bir modifikasyonla tekrar başlatsanız ne iyi olur.
 • Misafir 31 Ocak 2018 Çarşamba 15:15
  Zannedersem karşılıklı anlayış sıkıntısı var.Osmanlı, Selçüklu, Ortaasya Hun,Göktür'e kadar gidiyoruz.Fakat Osmanlı'nın kurucu unsuru "Türk" ama değişik bir yapısı var ve çok uluslu.Ümmet anlayışı ön planda.
 • Misafir 31 Ocak 2018 Çarşamba 14:50
  Murat BARDAKÇI ALLAHIM'dan en büyük dileğim sizin paylaştığınız bu doğru bilgiler ve bilgilendirmeler genç neslimizin de yadına düşer. umarım bu utanç verici durumumuz ve cehalet içindeki insanlara , karanlıkta kalmış gençlere söyledikleriniz ve düşüncelerinizle beraber ışık olursunuz. CENAB-I HAK yâr ve yardımcınız olsun saygılarımla...
 • Misafir 31 Ocak 2018 Çarşamba 14:42
  Sayın Bardakçı Sen güçlü yazarsın...Ya herkesin vurduğu yere vurmaya tenezzül etme, bir yerlere selam gibi anlaşılıyor...Ya da kimsenin cesaret edemediği gerçeklere de kalem vur...Riskli de olsa Sana yakışan bu olur..Amacımın tenkit olmadığını da arz ederim.Karatay Delikan
 • Misafir 31 Ocak 2018 Çarşamba 14:32
  çok güzel bi yazı yine on numara tesbitler syn bardakçı
 • Misafir 31 Ocak 2018 Çarşamba 11:15
  Harikasınız Murat bey gece programlarını bekliyoruz haberiniz olsun
 • Misafir 31 Ocak 2018 Çarşamba 14:17
  Sayın Bardakçı Bu Sözler Chp nin sadece genel başkanına ait olsa gam yemem. Malesef bu kesimin tamamı aynı düşüncede. Bu zaatın peşinden tıpış tıpış gidiyorlar.
 • Misafir 01 Şubat 2018 Perşembe 14:04
  gece programları istiyoruz evet özledik sizi tv açık uyumuş günlerim var siz ile
 • Misafir 31 Ocak 2018 Çarşamba 11:09
  Konuyu uzmanından okumak ne güzel teşekkürler Murat BARDAKCI...
 • Misafir 31 Ocak 2018 Çarşamba 11:07
  yine harika bir yazı tebrikler sayın bardakçı
 • Misafir 31 Ocak 2018 Çarşamba 11:07
  Eyvallah hocam mükemmel
 • Misafir 31 Ocak 2018 Çarşamba 10:59
  Murat bey cok dogru yazmissin kilictar oglu umarim okur yazinizi birsey ler anlat
 • Misafir 31 Ocak 2018 Çarşamba 10:53
  Yerden de bitsek ot olmadığımıza göre bir kökümüz var şükür!
 • Misafir 31 Ocak 2018 Çarşamba 10:33
  Diline, yüreğine sağlık, Murat bey
 • Misafir 31 Ocak 2018 Çarşamba 10:23
  bu ülke sizden daha fazla yararlanmalı Murat bey sağ olun
 • Misafir 31 Ocak 2018 Çarşamba 09:48
  Murat bey bu güruh okumaz yani yazınız ulaşmayabiklir. Keşke HT veya başka bir kanalda anlatsanızda belki bir tesiri olur
Kalan karakter : 2000