Cumartesi akşamı, CHP’nin çok önemli bir ismi ile beraberdik. Son derece net ve kesin konuştu. Genel Merkez’deki son durumu size söyleyeyim:

Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul adayını kafasında netleştirmiş ve çevresine de "Ona yardımcı olun" talimatı vermiş. CHP’nin İstanbul adayı yüzde 99.9 Ekrem İmamoğlu.

Ekrem İmamoğlu
Ekrem İmamoğlu

Ankara ile ilgili de aynı kesinlikle konuşabilirim. Kılıçdaroğlu, Mansur Yavaş konusunda da kararını vermiş. Teşkilatta Yavaş’a karşı çıkan birçok isim var. "İçimizden birini çıkaralım, 2009’u hatırlayalım, 2009 seçimlerinde MHP’nin adayı olan Yavaş, Gökçek ve Karayalçın’ın arkasında kalıp sandıktan 3. çıkmıştı, biz kendi içimizden isim çıkaralım" deseler de Kemal Bey kendinden emin. Ankara’nın adayı Mansur Yavaş.

Mansur Yavaş
Mansur Yavaş

İstanbul ve Ankara konusunda ne kadar kesin konuşuyorsam, İzmir konusunda da o kadar belirsiz bir tablo çizeceğim. CHP’nin önemli ismi, İzmir ile ilgili şunları söyledi: "Kim İzmir’in adayı şu ya da bu derse ona inanma. Çünkü Kemal Bey’in kafasında bir isim var ama kimse henüz bunun kim olduğunu bilmiyor. Adı geçenlerden biri olma olasılığı büyük, ilçe belediye başkanlarından biri olabilir ancak İstanbul’da İmamoğlu’nu çevresiyle paylaştığı ya da Ankara’da Yavaş’la ilgili yeşil ışık yaktığı gibi İzmir’de işaret ettiği bir isim henüz yok. Ama şundan eminim ki kendisi kararını vermiş durumda."


***

Araştırmalar doğrudan Genel Başkan’a

CHP’nin içi cadı kazanı. Bu her zamanki durum denebilir ama yerel seçimler yaklaştığı için iktidar savaşları doruk noktasında. Herkes kendi adayını çıkarma derdinde.

Duyduğuma göre Kemal Kılıçdaroğlu bu nedenle genel başkan yardımcıları dahil parti içinden birileri üzerinden kendisine ulaşan araştırma sonuçlarına güvenmiyormuş ve herkesi bypass ederek yalnızca kendisine bilgi vermesi için 4-5 şirket ile anlaşmış. Sonuçlar doğrudan Kemal Bey’e geliyor.


***

Üsküdar için hangi ünlü isim konuşuluyor?

Üsküdar kritik bir semt. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’nin adayı mevcut belediye başkanı Hilmi Türkmen yüzde 45.6 ile kazanırken CHP’nin adayı İhsan Özkes yüzde 43.1 almıştı. Gerçi Özkes’in eski müftü olması oyları artırmada rol oynadı denmişti ama neticede fark çok azdı.

Berhan Şimşek
Berhan Şimşek

O nedenle Üsküdar’a aday belirleme konusunda özel bir gayret sarf ediyor CHP. Üsküdar’ı isteyenlerden birinin Berhan Şimşek olduğunu duydum. Bunu ilk kez ben yazıyorum. Şimşek, Üsküdar’ı çok istiyormuş ancak teşkilat son dönemdeki seçimlerde Şimşek'in ayağındaki bir rahatsızlığı öne sürerek sahada yeterince çalışmadığını düşünüyor. O nedenle son seçimlerde listelerde kendine gerilerde yer bulabilmiş ve Meclis'e girememiş. Şimdi bu açığını televizyonlara çok çıkarak kapamaya çalışıyor.


***

Yağmur aynı yere yağdı, neden felaket tek tarafta oldu?

Herkese soruyorum: Yanı başımızda Kıbrıs’ta biz Türkler’in yaşadığı felaketle yeterince ilgilendik mi? Neler olduğuna baktık mı? Sebeplerini öğrendik mi? O trajediyi dert ettik mi?


Felaket böyle yaşandı.

Yeri geldi mi "yavru vatan Kıbrıs" edebiyatı yapmayı çok iyi biliyoruz ama iş gerçekten sorunları çözmeye geldiğinde maalesef başımızı çeviriyoruz. Bunun bir doğal afet olmadığını, bizim KKTC tarafının bir ayıbı olduğunu, ölen 4 masum gencin sel yüzünden değil, Afrika seviyesinde altyapıya sahip şehirlerde yaşadıkları için öldüklerini fark ettik mi?

Bugüne kadarki tüm KKTC hükümetlerinin bu yaşanan felakette sorumluluğu var. Sadece mevcut Tufan Erhürman hükümeti ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da suçlanamaz.

Dün KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay ile konuştum. Ölen dördüncü gencin namazını henüz kıldırmıştı. Perişan haldeydi. Gencecik bir kız sellere kapılıp kaybolduktan günler sonra bedeni bulundu. İsmi Gaye Soyutok. Henüz 18 yaşındaydı. Sel sularının etkisiyle içinde bulunduğu araç uçuruma yuvarlandı ve bedeni ancak bugün (pazar günü) bir göletin içindeki çamurda bulundu. Ailenin acısını anlatırken gözyaşlarını tutamıyordu Atalay…

BİZDE 4 ÖLÜ, ONLARDA BURNU KANAYAN YOK

Yağmur aynı yağmur. Rum tarafına da yağdı, Türk tarafına da. Girne’de dağlardan gelen sular Türk tarafındaki altyapısız çarpık şehirleşme yüzünden sele döndü. Arabaları, ağaçları sürükledi, ortalığı cehenneme çevirdi. Rum tarafında ise tek bir kişinin burnu dahi kanamadı.

Elbette Kıbrıs Rum kesimi AB üyesi bir devlet olduğu için altyapı yatırımlarında Brüksel’in büyük katkısı oldu. Fakat biz Türkler de kentsel altyapı ve drenaj inşaatı gibi alanlarda çok başarılı firmaları bulunan bir milletiz. Türkiye’nin altyapısında 20 sene önceye nazaran büyük bir ilerleme olduğu açık. Fakat KKTC bu anlamda hâlâ 70’ler seviyesinde. Bir türlü bitirilmeyen çarpık otoyollarla yaşamaya mahkum durumda. Doğru bir projelendirme ile Kıbrıs’ın bu sorunu çözülebilir. Bu konuda Türkiye ve KKTC’nin koordinasyon içinde olması şart…

 

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!