Son Dakika

Seçenekleriniz olsun, iki oturuma da başvuru yapın

01.03.2018 - 09:13 | Güncelleme:

 

YKS Aday Başvuru Formu’nda girmek istediğiniz oturumları işaretleyeceksiniz. İlk oturum TYT’ye tüm adaylar katılacak. Lisans tercihi yapacaklar 2 oturumu işaretleyecek. Hem lisans hem dil tercih edecekler 3 oturumu seçecek. Her oturum 50 TL. YKS’de 15 dakika kuralı sürecek

YGS VE LYS'DEN SONRA BU KEZ YKS İLE YERLEŞİLECEK

TÜRKİYE’de eğitimde özellikle de sınav sisteminde sürekli değişiklik yaşanıyor. Bu yıl da hem lise hem de üniversite adayları yeni sınav sistemleriyle okullara yerleşecek. Lisede TEOG kaldırılıp, yerine adrese ve sınavla öğrenci alan okullara farklı iki yerleştirme sisteminin uygulanacağı Liseye Geçiş Sistemi (LGS) gelirken, üniversite sınavları da değişti. 2010 yılından bu yana uygulanan iki aşamalı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) kaldırıldı. Yerine ise Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) geldi.

İlk olarak geçtiğimiz 12 Ekim’de YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından açıklanan ve iki oturumdan oluşan sınav sistemi 29 gün içinde köklü değişikliklere de uğradı. İlk kez bu yıl haziran ayında gerçekleştirilecek YKS puanlarıyla adaylar yükseköğretim kurumlarına yerleşecek.

Bu yıl sınava girecek yaklaşık 2.2 milyon aday ise bir yandan yeni sistemi ve bu sistemde kendilerine yöneltilecek soru türlerini anlamaya çalışıyor bir yandan da sınavlar için hazırlanıyor. Bu yeni sistemin sınavlarına başvurular ise bugün başlıyor. Hazırladığımız bu yazı dizisinde size YKS için doğru başvurunun ipuçlarını vereceğiz.

 

BU yıl yaklaşık 2.2 milyon aday ilk kez uygulanacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puanlarıyla yükseköğretim kurumlarına yerleşecek. YKS başvuruları ise bugün başladı ve 21 Mart Çarşamba günü son bulacak.

ÖSYM, dün 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuru kılavuzunu yayımladı. Adaylar ÖSYM sitesinden hem kılavuza hem de Aday Başvuru Formu’na ulaşabilecek. Kılavuzun dağıtımı yapılmayacak.

SON SINIFLAR LİSELERDEN BAŞVURU YAPACAK

Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında öğrenim gören adaylar; başvurularını kendi okullarından, ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri’nden veya ÖSYM tarafından belirlenen başvuru merkezlerinden yapacak. Daha önce ÖSYM’ye başvurmuş yani mezunlar ise eğitim bilgileri fotoğrafları da güncelse başvurularını bireysel olarak internet üzerinden yapabilecek. Aksi halde onlar da sınav koordinatörlüklerinden başvurularını yapacak.

BAŞVURU FORMUNDA DİKKAT

Başvuru formunu doldururken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri hangi kutucukları işaretleyeceğinizi seçmek ve din sorularından muaf olup olmadığınızı belirtmek olacak. Hatırlatayım, YKS’de iki oturum var ve bir de Yabancı Dil Testi (YDT) olacak.

TÜM ADAYLAR İŞARETLEYECEK

Sınavın ilk oturumunu Temel Yeterlilik Testi (TYT). Bu sınav 23 Haziran Cumartesi günü saat 10.15’te yapılacak. Saat 10.00’dan sonra ise sınav salonlarına adaylar alınmayacak. Bu teste tüm adaylar girmek zorunda. O yüzden Aday Başvuru Formu’nda TYT seçeneğini tüm adaylar işaretleyecek. Bu oturuma girmek için de adaylar 50 TL ödeyecek. 120 sorunun yöneltileceği oturum 135 dakika sürecek. TYT puanıyla önlisans programlarını tercih edeceksiniz.

LİSANS İSTEYEN İKİ SINAVA

Eğer adaylar lisans programlarını tercih etmek istiyorlarsa Temel Yeterlilik Testi’nin (TYT) yanı sıra Alan Yeterlilik Testi (AYT) için de başvuracak. AYT puanları ile de lisans programları tercih edilecek. Bu oturuma da katılmak istiyorsanız AYT seçeneğini de işaretleyeceksiniz. 24 Haziran Pazar günü saat 10.15’te yapılacak bu sınavda da adayların salona alınma işlemi saat 10.00’da tamamlanacak. Bu testten çıkacak 3 AYT puanıyla da lisans programlarını tercih edeceksiniz. Lisans tercihi yapacak aday TYT zaten zorunlu olduğu için hem TYT hem de AYT başvurusu için toplam 100 TL ödeyecek.

SADECE DİL İSTEYEN

Sadece dil puanlarıyla öğrenci alan programları tercih edecek adaylar da iki sınava girecek. Bunlardan biri tüm adayların katılmak zorunda olduğu YKS’nin ilk oturumu olan TYT olacak. İkinci sınav da 24 Haziran Pazar günü saat 15.45’te yapılacak olan Yabancı Dil Testi (YDT). Bu durumda aday TYT ve YDT’ye başvuracak ve toplam 100 TL başvuru ücreti ödeyecek. Eğer dil sınavına girmeyecekseniz bu seçeneği işaretlemeyeceksiniz.

3 SINAVIN ÜCRETİ 150 TL

YKS’nin her oturumu 50 TL olduğu için hem lisans programlarına başvuracak hem de dil puanlarıyla da yükseköğretim programlarını tercih etmek isteyen bir adayın işaretleyeceği seçenek 3 olacak. Bunların iki tanesi YKS’nin iki oturumu olan TYT ve AYT, bir diğeri de YDT. Yani 3 sınava girecek adayın ödemesi gereken başvuru ücreti 150 TL.

DİN DERSİ SEÇENEĞİNİ DE İŞARETLEYECEKSİNİZ

Bu arada adaylara hem TYT hem de AYT’nin Sosyal Bilimler Testi’nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları yöneltilecek. Adaylar kendi durumlarına göre bu seçenekleri “zorunlu” din dersi alıp almadıklarına göre işaretleyecekler. Din dersinden muaf olanlara alternatif sorular yöneltilecek.

NE ZAMAN DEĞİŞİKLİK YAPABİLECEKSİNİZ?

Bu arada adaylar bilgilerini başvuru süresi içerisinde değiştirebilecek. Aynı zamanda 6-11 Nisan tarihleri arasında da başvuruları ile ilgili değişiklikleri güncelleme şansları olacak. Bu tarihten sonra ise düzeltme olmayacak.

1-21 Mart tarihleri arasında TYT’ye başvuran ancak, AYT ve/ veya YDT’ye girmek istemediği için ilgili oturumlara ait seçenekleri işaretlemeyen adaylar, geç başvuru gününde yani 4 Nisan’da bu oturumlara girmek için başvuru yapabilecek. Bu durumda da geç başvuru sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayabilecek. Ancak 1-21 Mart tarihleri arasında TYT dışındaki diğer girmek istediği oturumları yani AYT ile YDT’yi seçip, ücretinizi de yatırdıysanız oturum bilgilerinizi değiştiremeyeceksiniz.

ADAYLARA ‘GEÇ BAŞVURU’ HAKKI

HER yıl üniversite sınavlarına girmek için başvuran adayların bir kısmı başvurusunu yaptıktan sonra işlemin tamamlandığını düşünüyor ve sınav ücretlerini yatırmıyor. Ya da başvuru işlemlerinin tümünü zamanında tamamlayamıyor. Bu yüzden de sınavlara da giremiyor. Bu yıl ÖSYM, başvurularını ve ücretlerini zamanında yapamayan adaylar için “geç başvuru” bölümü de açtı. Buna göre sınava girecek adaylar 4 Nisan’da sınavlara başvurabilecekler. Aynı gün içinde ücretlerini de ödeyecekler. Ancak sınav ücretini bu tarihe bırakanlar zamlı ücret ödeyecek. Bu da 75 TL olacak.

15 DAKİKA KURALI YKS’DE DE SÜRÜYOR

GEÇEN yıl ilk uygulandığında geç kaldıkları için sınava giremeyen adaylar yüzünden büyük eleştirilere neden olan 15 dakika kuralı YKS’de de sürüyor. Ancak bir değişiklikle. Sınav saatleri 15 dakika ileriye alındı. Saat 10.00’da başlayan sınavlar saat 10.15’e alındı, saat 15.30’da yapılan ise saat 15.45’te gerçekleştirilecek.

Bu değişiklere göre de sınavın sabah oturumlarında saat 10.00’dan sonra; öğleden sonra oturumunda ise saat 15.30’dan sonra adaylar sınav binalarına alınmayacak.

YKS TAKVİMİ NASIL İŞLEYECEK?

-YKS Başvuruları: 1-21 Mart. Ücret ödeme için son gün 22 Mart

-YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT): 23 Haziran Cumartesi. Saat: 10.15. Süre: 135 dakika

-YKS Alan Yeterlilik Testleri (AYT): 24 Haziran Pazar. Saat: 10.15, Süre: 180 dakika

-YKS Yabancı Dil Testi (YDT): 24 Haziran Pazar. Saat: 15.45. Süre: 120 dakika

-Geç Başvuru Günü: 4 Nisan

SINAV ÜCRETLERİ

TYT sınav ücreti: 50 TL.

AYT sınav ücreti : 50 TL

YDT: 50 TL

Başvuru hizmeti ücreti: 5 TL

Ek yerleştirme ücreti: 15 TL

Şifre edinme ücreti: 5 TL

Geç başvuru günü sınav ücretleri: 75’er TL


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000