Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremin ardından bir kez daha hatırladık şehirlerimizin ne halde olduğunu.

Ve bir kez daha sorduk; “Neden her zelzelede yıkılıyoruz? Neden ölüyoruz?” diyerek…

Bu sorunun yanıtını zaten biliyoruz ama somut olarak en gerçekçi biçimde depremin hemen sonrası haberturk.com'da, 2020 yılında tüm dünyada gerçekleşen depremleri ve sonuçlarını analiz eden haber/analiz vardı.

Barış Kaygusuz imzasıyla yayımlanan o haber/analizde dikkat çekilen acı gerçeği ve en mühimi hazırlanan tabloyu dikkatinize sunuyorum.

Düşünün…

2020 yılında şu ana kadar tüm dünyada 6.5 büyüklüğünün üzerinde 22 deprem yaşanmış.

Ve tüm bu depremlerde dünyadaki can kaybı 152...

Japonya, Şili, Endonezya, Yunanistan, Solomon Adaları ve ABD'de gerçekleşen 6.5 ile 6.9 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybeden hiç kimse olmamış.

Ve sıkı durun.

Bunun sadece 10’u 23 Haziran'da Meksika'da meydana gelen 7.4 büyüklüğünde depremde, 1'i ise 17 Temmuz'da Papua Yeni Gine'de gerçekleşen 7.0 büyüklüğündeki depremde 2’si ise 18 Ağustosta gerçekleşen 6.6 büyüklüğündeki Filipinler depreminde yaşamını yitirmiş.

Geri kalan 139 canın tamamı ise Türkiye’de ki depremlerden.

41’i 24 Ocak'ta Elazığ'da gerçekleşen 6.7’lik depremde, 98'i ise en son yaşanan 6.7’lik İzmir depreminden.

Yani değerli okurlarım…

Öyle rezil, öyle berbat bir imar yapılaşması var ki Türkiye’de…

Vatandaşının ölümüne bu yüzden sebep olan ülke sıralamasında…

Uluslararası Para Fonu (IMF)’in en büyük ekonomi raporunda ilk 100’ün içinde bile olmayan yoksullukla boğuşan Papua Yeni Gine’nin bile gerisindeyiz.

İnanılır gibi değil ama o yoksul ülkede 7.0 şiddetinde gerçekleşen son depremde sadece 1 insan hayatını kaybederken Türkiye’de ondan daha az şiddetinde yaşanan 6.7’lik Elazığ depreminde ise 41 insanın yaşamı sona erdi.

Gerçekler bazen can sıkar ama biliyoruz ki bundan sonra olacak, olması ihtimal depremlerde de en çok can kaybı verecek ülkelerin en başında yine Türkiye gelecek.

Peki niye?

Neden böyle?

Çünkü müteahhitlerimizin büyük çoğunluğu cahil, iş bilmez ve tabii açgözlü…

Tabii bu gerçek bugüne ait falan da değil.

Yıllardır bu böyle ve emin olun olmaya da devam edecek.

Çünkü müteahhit takımının büyük bir kısmında açgözlülük duygusu maalesef bir kültür haline dönüşmüş durumda.

Aşırı doyumsuz bir garip insan yığını kentlerimizi inşa etti ve hala da etmeye devam ediyorlar.

Ee tabii bir de üzerine kentlerin dokusunun belirlenmesinde, kentlerin yönetiminde söz sahibi olan bazı idarecilerin bu açgözlü güruhun kültürüne alçakça ortak olma arzusunun bir yaşam biçimi haline gelmesi sonucunda da…

Ölüyoruz işte yer kabuğu her kıpırdadığı anda.

Acı olan şu ki; Daha da ölmeye devam edeceğiz…

Geçen Cuma “Çıkıştaki Koronavirüs testinde büyük skandal!” başlığı ile kaleme aldığım yazım epeyce ses getirdi.

Yazının yayına verilmesinin hemen ardından Sağlık Bakanlığı tarafından arandım ve söz verdiğim üzere elimdeki bütün belge ve bilgileri taraflarına ilettim.

Onlar da en ivedi şekilde olayın üzerine gittiler ve PCR testlerini pozitiften negatife dönüştüren kaynağı tespit edip soruşturmayı başlattılar.

İzmir’de yaşanan felaket nedeniyle çok gündeme gelemedi.

O nedenle Sağlık Bakanlığı’nın yazımda dile getirdiğim skandala dair yapmış olduğu basın açıklamasını buradan dikkatlerinize sunuyorum.

Tabii yazımda pozitif olmalarına rağmen test sonuçlarını negatife çevirten ve ellerini kollarını sallaya sallaya Jazeere Airways ile ülkeleri Kuveyt’e giden örnekleri yazmam Kuveyt’te bayağı bir paniğe neden olmuş ve ortalık karışmış.

Bunu da Kuveyt Büyükelçiliği’nden aranınca öğrendim.

Başkatip Abdullah Alazmi’ye de elimdeki tüm belge ve bilgileri ilettim.

Onlar da kendi içlerinde soruşturma başlatmış.

Sanıyorum test sonuçlarında kare kod yani barkod şartı aramayan kendi ülkelerine ait hava yolu şirketlerine bu konuda bir yaptırım uygulama kararı getirecekler.

Geç kalınmış olsa da bu şartın uygulamaya konulması hem kendileri için hem de Türkiye için olumlu bir gelişme.

Bu arada bu şartı aramayan başka havayolu şirketlerinin de olduğu duyumunu alıyorum.

Sağlık Bakanlığı’nın kare kodu olmayan PCR testlerinin kesinlikle dikkate alınmaması ve hatta bu gibi durumlarda yasal yaptırımlar getirileceğini ivedilikle ilan etmesi hepimizin hayrına olur diye düşünüyorum.

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
0:00 / 0:00