Son Dakika

Lisans Eğitimi ve Kazanç

24.04.2018 - 17:07 | Güncelleme:

 

Lise yıllarında kariyer seçimine karar vermek zor bir olgudur. Henüz zihnen ve bedenen gelişim çağında olan gençler kendi potansiyellerini iyi bilmezler ve gelecekteki değişimler için öngörülü sayılmazlar. Ayrıca almakta oldukları eğitim onları bazı konularda ilerletirken, bazı konularda pasif kılabilir. Rehberlik kurumları sağlıklı bir tanıtım verebilmekle birlikte, eğitimsel ya da mesleki bir deneyim naklinde bulunamazlar. Ancak yine de meslek ve kariyer seçimi konusunda hiçbir karar geri alınmaz değildir, çareler tükenmez. Üniversiteyi kazanıp bir bölümde okumaya başladığınızda doğru yerde miyim diye sormaya başlamak yerindedir. Bu açıdan kariyer ve rehberlik faaliyetlerinin üniversitede hem kariyer hem de psikolojik açıdan devam etmesi önemlidir.

İLK YIL / FRESHMAN

Lisansın ilk yılında, girilen bölümün henüz tam bir fikri oluşmaz. Bu yılda öğrencinin üst sınıflarla iletişime geçip bölüm hakkında fikirler toplaması ve derslerindeki başarısına göre ilgilerini dönüştürmesi beklenir. Hatta izin alması koşuluyla üstten derslere girip, kendi bölümünden ya da başka bölümlerden akademisyenlerden yardım talep edebilir. Tüm bu süreçler kariyer yönetiminin erkenden oluşan temelleridir. Ve bu aşamada verilen rehberlik, öğrencinin başarı durumu ve kampus şartlarına uyumunu gözetebilir. Mesleki rehberlik ya da kariyer rehberliğiyse, ders notlarının takibiyle birlikte öğrenciyi daha farklı alanlara yöneltmek için yararlıdır. Bu sürece danışman akademisyenin gözlemleri eşlik eder.

BÖLÜM DEĞİŞTİRMEK

Her şeyden önce bölüm değiştirmek bir korku olmamalıdır. Amerika’da eğitim bölümlerinde öğrencilerin yaklaşık %30’u en az bir kez ana dallarını değiştirmektedir. Bu sayede hem ilgilerini tatmin eden hem de daha zevkli bir lisans eğitimi almak mümkündür. Ayrıca bölüm tercih etmek ya da gerektiğinde değiştirmek açısından önemli bir etken de ileride o meslekten kazanılacak gelirdir. Bu konuda öğrencilerin karmaşık fikirleri vardır. Onlara verilen sayısız öğüt kafalarını karıştırır. Bir Gallup araştırmasına göre öğrenciler, en çok tavsiyeyi profesyonellerden değil, aile ve arkadaşlarından almaktadır. Lisedeyken aynı öğrencilerin sadece %11’i ve üniversitede sadece %28’i rehberlik yardımı almıştır.

KARİYER VE KAZANÇ

Lisans öğrenimi boyunca öğrencilerin en başta gelen motivasyonlarından birisi, ileride edinecekleri statü ve kazançtır. Ülkemizde bu açıdan avukatlık, doktorluk ve mühendislik alanlarının önü açık kabul edilir. Özellikle de matematik ve mühendislik dalları tüm dünyada gelir açısından yukarılardadır. Ancak bu gerçekten böyle midir ve de uzun vadeli düşünüldüğünde başka mesleki alanların da kariyer ve kazanç açısından önü açık mıdır, tartışılabilir. Temple Üniversitesi’nden ekonomist olan Doç. Dr. Douglas A. Webber, konu üzerine bir araştırma yapmış ve ‘Farklı Lisanslara Göre Yaşam Boyu Kazanç’ analiziyle ilginç sonuçlara ulaşmıştır.

SADECE MATEMATİK VE SAYISALLAR MI KAZANIR?

Öncelikle bilgisayar bilimi ve mühendislik, genel ücret sıralamalarının başındadır. Ancak belirli ana dallardaki maaşlar yaşam boyu değişir. Bu yüzden farklı alanların en üst kazançlarına dikkat etmelidir. Örneğin Webber’in araştırmasında; yaşam boyu en çok kazanan meslek kolu kimya mühendisliği ve en düşük kazanç da eğitim alanındadır. Araştırmaya göre mesleklerin kazanç Sıraları: Mühendislik, Tıp, Matematik ve İstatistik, Yatırım/Muhasebe, Siyaset, Biyoloji/Kimya, Sanat, İnsan Bilimleri/Psikoloji, Sosyal Hizmet ve Eğitim Sektörü şeklindedir.

Sıralama netse de; eğitim alanında çalışanların en üst çeyreği, zamanla kimya sektörünün çalışanlarının en az yarısından daha fazla ücret kazanabilmektedir. Benzer biçimde en karlı sektör iş adamı olmak gibi görünse de, meslek içi konumlar ve kazanç sıralamasındaki yüksek çeyrekte yer alanlar dikkate alındığında, psikologlar bile yedi basamak yükselerek aynı seviyeyi tutturabilmektedir. Böylece düşük ödeme olarak algılanan alanlardaki pek çok mezun, ömür boyu gelir hesaba katıldığında yüksek ödenek alanlarında olduğu gibi kazançlar elde edebilir.

KADIN FAKTÖRÜ

Kazanç konusunda etkili bir diğer faktör de cinsiyet rolleridir. Eskiye nazaran kadınların üniversiteye öğrenci ya da akademisyen olarak katılımı artmıştır. Başarılı oldukları için mezun olmaları erkek öğrencilere göre daha olasıdır. Mezuniyet sonrasındaysa cam tavan sendromu gibi kimi engeller sonucu, kariyerlerinde yükselmeleri ya da erkek rakipleri kadar ücret kazanmalarının engellenmesi gibi durumlarla karşılaşabilmektedirler. Anthony P. Carnevale, bu konuda hemen hemen tüm sektörlerde özellikle ilk kazanç çeyreğindeki erkeklerin maaşlarını %10 azaltıp, kadınların maaşını %10 çoğaltmanın birçok dengesizliği ortadan kaldırabileceğini belirtmiştir. Görüldüğü üzere, kazanca göre meslek seçimi, eğer işinizde gerçekten başarılı olmayı hedefliyorsanız fazla anlamlı değildir. İşinde başarılı her meslek erbabı, ömür boyu kazanç dikkate alındığında belirli bir seviyenin üzerine tırmanmaktadır.  

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300