Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Irak'ta 18 Türk işçi kaçırıldı. Iraklı yetkililer: Bağdat'ta üniformalı ve maskeli kişiler üçü mühendis 1'i muhasebeci 14'ü işçi 18 kişiyi kaçırdı.

Iraklı yetkililer, söz konusu 18 kişinin, Bağdat'ın doğusundaki Sadr bölgesinde spor kompleksi inşa eden Türk şirketi tarafından çalıştırılan işçi ve mühendisler olduğunu belirtti.

Adının gizli kalması kaydıyla konuşan bir yetkili, saldırganların bugün şafak vakti şantiye alanına baskın düzenlediğini ve karavanlarda uyuyan 18 işçiyi arazi araçlarıyla götürdüğünü söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Irak'ta kaçırılan Türklerin bir stadyum inşaatında çalışan 14 işçi, 3 mühendis ve bir muhasebeci olduğunu belirterek, "Kaçırılma sırasında şirkette Türk işçilerini diğer ülkelerin vatandaşlarından ayırarak bir seçime tabi tuttuklarını öğrendik" dedi.

Bilgiç, düzenlediği haftalık basın toplantısında, Bağdat'ta bir Türk şirketinin stadyum inşaatında çalışan 18 Türk vatandaşının dün gece üniformalı bir grup tarafından kaçırıldığını öğrendiklerini belirtti. Olayın saat 03.00 civarında meydana geldiğini söyleyen Bilgiç, şunları kaydetti: "Şantiyeyi basan kişiler 18 Türk işçiyi alıp götürmüş. Olayın öğrenilmesinin hemen ardından Bağdat Büyükelçimiz Iraklı yetkililerle hemen temas etti. Şu aşamada ne için ve hangi saikle bu kişilerin alıkonulduğunu bilmek zor. Türk şirketiyle de temas halindeyiz. 18 Türk'ün arasında 14 işçi, 3 mühendis ve bir muhasebeci var. Konuyu takip etmeye devam edeceğiz."

Bir gazetecinin "Sadece Türk işçiler mi alıkonulmuş" sorusunu yanıtlayan Bilgiç, Türk işçilerin diğerlerinden ayrılarak bir seçime tabi tutulduğu yönünde bilgi edindiklerini kaydetti.

Reuters haber ajansı, işçilerin Nurol Holding çalışanı olduğunu bildirdi. Reuters'a konuşan Nurol Holding CEO'su Uğur Doğan, Bağdat'ta inşa ettikleri stadyumun şantiyesinde çalışan 18 kişinin bu sabah asker kıyafetli kişiler tarafından kaçırıldığını söyledi.

Reuters'ın sorularını yanıtlayan Doğan, "Bağdat'ta bizim tarafımızdan yapılan stadyumun inşaatında çalışan 14 işçi, üç mühendis ve bir muhasebeci sabah 03:00'te asker kıyafetli kişiler tarafından kaçırıldı. Dışişleri Bakanlığı'nı bilgilendirdik" dedi.

Doğan ayrıca daha önce güvenlik endişeleri nedeniyle şantiyedeki personel sayılarını en az seviyeye indirdiklerini söyledi. Reuters'a konuşan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Saad Maan, olayın Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Habibiye mahallesinde meydana geldiğini söyledi.

 

IRAK İÇİŞLERİ BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Irak İçişleri Bakanı Muhammed Salim el-Gabban'ın kaçırılan Türk işçiler konusunu görüşmek üzere olağanüstü toplantı düzenlediği ve gelişmeleri kişisel olarak takip ettiği belirtildi.

Irak İçişleri Bakanlığı basın ofisinden yayımlanan yazılı açıklamada, "İçişleri Bakanı, Türk işçilerin kaçırılması olayına ilişkin olağanüstü toplantı düzenledi. Bakan olayı kişisel olarak takip ediyor. Bakanlık, Türk işçilerin bulunmasına ilişkin operasyonu yürüten Bağdat Operasyonları Birimine istihbarat, lojistik ve diğer alanlarda desteğini sunuyor" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, terör zümreleri, yasa dışı yollara başvuranlar ve özellikle de adam kaçırma olaylarıyla mücadele etmek için çok hızlı bir takibat başlatıldığı ifade edildi.

Irak ordusundan emekli Tuğgeneral Halil el-Naimi, "Bağdat'ta güvenlik durumu çok girift. Özellikle de kimliği belirsiz silahlı gruplara, siyasi partilere ve Haşdi Şabi'ye (Halk Toplulukları) bağlı kimselerin çeşitli bölgelerde plakasız araçlarla dolaşması gibi şeyler kaçırılanların bulunmasını daha da zorlaştırıyor" dedi.

Bağdat'ın Sadr bölgesinde dün gece Türk müteahhitlik firmasına bağlı çalışan 18 Türk işçi, kimliği belirlenemeyen üniformalı bir grup tarafından kaçırılmıştı.

 

 

 

IRAK'TA KAÇIRILAN İŞÇİLERİN AİLELERİNİN ENDİŞELİ BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR


Irak’ın başkenti Bağdat’ta stadyum inşaatında çalışırken kaçırılan 18 işçiden 9’unun kimliği belirlenirken, Zonguldaklı 2 işçinin ailesi devlet yetkilerinden yardım istedi.


18 İŞÇİDEN 9’UNUN KİMLİĞİ BELİRLENDİ

Nurol İnşaat’ın alt taşeronu olarak spor salonunun çelik konstrüksiyon illerini yapan ZBS Alfa Çelik Firması yetkilisi İsmail Köroğlu, işçilerden bazıların isimleri hakkında bilgi verdi. Buna göre kaçırılan işçiler arasında Zonguldak’ın Alaplı ilçesinden Tahir Cömert, Recep Çetin, Düzce Akçakoca’dan Metin Toraman, Bursa’dan Ender Gündoğan, İzmit’ten Özpilavcı, Ankara’dan şantiye şefi Coşkun Yılmaz, Necdet Yılmaz, Batuhan Yılmaz ve Adana’dan da Satılmış Kayıkçı yer alıyor. İsmail Köroğlu kaçırılanlar arsında 3 mühendis, 1 muhasebeci, 1 vinç operatörü ve 4 işçinin daha bulunduğunu belirtti. Telefonla bilgi veren Köroğlu çalıştıkları bölgenin IŞİD’e uzak bir bölge olduğunu dolayısıyla kaçırma işini IŞİD’in yapmış olamayacağını belirterek eylemin fidye amaçlı yapılmış olabileceğini düşündüklerini söyledi.

AİLELER ÇOCUKLARININ KURTARILMASI İÇİN YARDIM İSTİYOR

Zonguldak’ın Alaplı ilçesine bağlı Aydınyayla Köyü'nde yaşayan ve kaçırılan işçilerden Tahsin Cömert’in annesi Nazikar Cömert ile kardeşi Kenan Cömert devlet yetkililerinden yardım istedi. Ağabeyinin yaklaşık 6 ay önce Irak’a çalışmaya gittiğini ve 1,5 ay önce kendisi ile görüştüklerini belirten Tahsin Cömert, Kurban Bayramı’na izine gelmesini beklerken bu haberi aldıklarını söyledi. Cömert kaçırılma olayının ardından kimseden haber alamadıklarını ve sadece televizyonları takip ederek bilgi sahibi olmaya çalıştıklarını ifade etti. Anne Nazikar Cömert ise oğlu ile 1,5 ay önce vefat eden babasının cenazesi sonrası görüştüklerini belirterek hayatından endişe duyduğunu söyledi. Anne Nazikar Cömert 4 çocuğundan biri kaçırılan oğlu Tahsin Cömert’in sağ salim evine dönmesi için Başbakan’dan yardım istedi. Anne Nazikar Cömert, "Ben oğlumun kaçırıldığını bu akşam duydum. Haberlerden duyduk. Dün akşam hanımı ve çocukları ile konuşmuş. Kurban bayramında geleceğini söylemiş. Oğlumun bir an önce bulunmasını istiyorum. En son iki ay evvel gördüm. Babasını daha yeni kaybettik. Babasının cenazesine gelemedi. İzin alamamıştı” dedi.

OĞLUNUN DÜĞÜN MASRAFLARI İÇİN GİTTİĞİ IRAK’TA KAÇIRILDI

Alaplı ilçesine bağlı Aydınyayla Köyü’nde yaşayan ve yaklaşık altı ay önce Irak’a giden Recep Çetin’in eşi Hakibar Çetin, kocasının hem oğlunun düğün masraflarını çıkartmak hem de borçlarını kapatmak için çalışmaya gittiğini söyledi. Akşam saatlerinde fındık tarlasında çalıştığını ve eve döndüğünde durumdan haberi olduğunu anlatan Hakibar Çetin, "Kocam birinci ayda Irak' a gitti. Eşimle en son bir hafta önce telefonla görüştüm. Ben sorduğum zaman hep iyi olduğunu söylüyordu. Çalıştıklarını ve rahatının iyi olduğunu söylüyordu. Arife gününe kadar hep geleceğini söylüyordu. Uçak biletini de aldıklarını söylüyordu. Bekar oğlum var. Onu evlendirecektik. Onun için Irak' a gitti. Ben köye gelince duydum. Fındık bahçesindeydim. Telefonum da yoktu. Akşam yeni duydum daha. Devletimizden ve başbakanımızdan yardım istiyorum. Kurtarılmasını istiyorum. Eşimin hayatından endişe ediyorum. Korkuyorum" şeklinde konuştu. (İHA)