Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Pentagon’dan yapılan açıklamada, Guantanamo’da tutulan 58 yaşındaki Tarık Mahmud Ahmed el-Sawah’ın bugün vatandaşı olduğu Bosna Hersek’e, 41 yaşındaki Yemenli Abdulaziz Abdullah Ali el-Suwaydi’nin de Karadağ’a gönderildiğini belirtti.

New York Times’ın Guantanamo tutuklularına ilişkin yayımladığı dosyaya göre, 13 yıl 8 aydır tutuklu olan el-Sawah, ABD askeri güçlerine karşı kullanılmak üzere geliştirilmiş patlayıcılar üretmekle suçlanıyordu. El-Suwaydi ise Afganistan’da patlayıcılara ilişkin özel eğitim aldığı iddiasıyla el-Sawah’la aynı süredir cezaevinde bulunuyordu.

Küba’nın Guantanamo Körfezi’ndeki Amerikan donanma üssünde yer alan tutukevi, 11 Eylül saldırısının ve bunu takiben ABD’nin Afganistan’ı işgalinin ardından açıldı. Dönemin ABD Başkanı George W. Bush tarafından ilan edilen “terörle küresel savaş” kapsamında yakalanan terör zanlılarının getirildiği hapishaneye ilk tutuklular 11 Ocak 2002’de konuldu.
Üç bölümden oluşan cezaevinde 2002’de açılan “X-Ray”i, ilerleyen dönemde “Kamp Delta” ve “Kamp Iguana” kısımları takip etti. ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, 2003 yılında cezaevine yaklaşık 680 şüpheliyi gönderirken, bu sayı zamanla 800’e ulaştı.

Pentagon verilerine göre, bugünkü transferlerle Guantanamo cezaevinde 91 tutuklu kaldı.

ABD Başkanı Barack Obama’nın başkanlığı devralmadan önceki en önemli vaatlerinden biri Guantanamo’yu kapatmaktı.
Başkanlık görevini almasından birkaç gün sonra imzaladığı kararnameyle tutukevinin bir yıl içinde kapatılması talimatını veren Obama, bu hedefine henüz ulaşamadı. Kongrenin her iki kanadından gelen baskılar Obama’nın bu sözünü yerine getirmesine engel oluşturuyor.

AA