Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Irak Kürt Bölgesel Yönetimine (IKBY) bağlı peşmerge güçleri, terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul'un Başika kasabasını ele geçirmek için saldırıya geçti.

Çatışma bölgesindeki AA ekibinin verdiği bilgiye göre, peşmerge güçleri, ağır silahlarlarla DEAŞ'ın elindeki Başika kasabasını geri almak için üç koldan harekete geçti.

Operasyonun başladığı bölgedeki peşmerge komutanları hareketin amacının Başika'da kontrolü sağlayıp, daha sonra kuzeyde çoğunlukta Hristiyanların yaşadığı Tılkef ilçesini kurtarmak olduğunu kaydetti.

IKBY Peşmerge Komutanlığı Merkezi ise operasyona ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Güçlerimiz, Musulu kurtarma operasyonu çerçevesinde Başika kasabasını geri almak için Naweran, Tılskof ve Başika cephelerinden saldırıya geçti" ifadesi kullanıldı.

TÜRK ASKERLERİ DE O BÖLGEDE

DEAŞ'ın elinden kurtarılmak istenen Başika kasabası, Musul kent merkezinden 20 kilometre mesafede yer alıyor. "Ninova Muhafızları" olarak adlandırılan Musullu savaşçıları eğitmek için Türk askerleri de o bölgede konuşlanmış durumda.

Irak ordusuna bağlı askerlerin de kentin güneydoğusunda yer alan Hemdaniye ilçesini kuşatıp kısmen kontrolü sağladıktan sonra, Başika kasabasının olduğu bölgeye doğru ilerlediği aktarıldı.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, geçen pazartesi günü Musul'u kurtarma operasyonun başladığını duyurmuştu. Bu operasyon çerçevesinde Irak ordusu ve peşmerge güçleriyle uluslararası koalisyon güçlerinin ortak hareket etmesi sonucu Musulun güneyi ve güneydoğusunda 1 kasaba ve çok sayıda köy geri alınmıştı.

BAŞİKA CEPHESİ KOMUTAN YARDIMCISI HAYATINI KAYBETTİ

Başika Cephesi Komutan Yardımcısı Mustafa Goranın bombalı araç saldırısı sonucu öldürüldüğü belirtildi.

Peşmerge Komutanı Yüzbaşı Şerzad Zaholi, "DEAŞ'ın bombalı araç ile yaptığı intihar saldırısı sonucu Başika Cephesi Komutan Yardımcısı Mustafa Goran hayatını kaybetti." dedi.

Terör örgütü DEAŞ, Peşmerge güçlerinin Başika başta olmak üzere Naweran, Tılskof ve Musul Barajındaki saldırılarını püskürtmek için havan ve bombalı araçlarla karşılık veriyor.

AA