Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Ortadoğu Peşmerge'den 'Başika'da DAEŞ'e operasyon

    Peşmerge güçleri, terör örgütü DEAŞ kontrolündeki Başika kasabasına sabah saatlerinde operasyon başlattı. Operasyon yapılan bölgenin Türk güçlerinin bulunduğu noktaya 15 kilometre uzaklıkta olduğu belirtiliyor.

    Musul Operasyonunun ikinci aşaması olan Başika harekatı bugün sabah 06.45 sıralarında Peşmerge Özel Kuvvetleri Zerevani güçleri tarafından başlatıldı. Operasyon peşmerge güçlerinin zırhlı araçlarında Başika'ya doğru ilerlemesiyle başladı. Başika Operasyonunu Zerevani Kuvvetleri (Özel Kuvvetler) Komutanı Aziz Weysi sahadan yönettiği belirtiliyor.

    Başika kasabasına bağlı 3 köy Peşmerge güçleri tarafından kontrol altına alındı.

    Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Genelkurmay Başkanı General Cemal Muhammed, "Musulu kurtarma operasyonunun 7nci gününde Peşmerge güçleri, Naweran ve Başika cephelerinde ilerlemeye devam ediyor." ifadelerini kullandı.

    Her iki cephede 3 köyün Peşmerge güçleri tarafından kontrol altına alındığını aktaran Muhammed, "Güçlerimiz Naweran ve Başika cephelerindeki 3 köyü kontrol altına aldı ve diğer bir köyde de ilerliyor." dedi.

    Peşmerge güçleri, her iki cephede yer alan Omer Kamçı, Faziliye ve Tırbize köylerine girdi ve Tizxirab da ise çatışmalar devam ediyor.

    Operasyona Zerevani kuvvetlerine bağlı kadın peşmergeler de katıldı. Kadın peşmerge Merziya Bahattin, ilçelerini korumak için korkmadan her türlü savaşa katılacaklarını söyledi. Nahide Şahap ise, 1 yaşındaki kızı Nüvini evde bırakıp savaşa geldiğini söyledi.

    Operasyona koalisyon uçakları havadan destek verirken, Amerikan birlikleri de sahada koordinasyon çalışması yapıyor.

    DHA/AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ