Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Peşmerge güçleri, Irak'ın Musul kentinin kuzeyindeki Başika'yı DEAŞ terör örgütünden aldı. Başbakan Binali Yıldırım, Peşmerge'nin Türkiye'den destek istediğini belirterek, "Obüslerle, topçu atışıyla destek verdik" dedi.

Musul operasyonunun 7. gününde kritik öneme sahip Başika kenti DEAŞ'tan temizlendi ve Peşmerge güçleri kentin kontrolünü sağladı.

Musul'a çok yakın bir noktada bulunan Başika'ya giren Peşmerge güçlerinin yaptığı açıklamada Başika'nın kontrolünün tamamen sağlandığı ve kentin DEAŞ unsurlarından temizlendiği bildirildi.

Öte yandan Erbil'de temaslarda bulunan ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'a da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani tarafından da bilgi verildiği açıklandı.

BAŞBAKAN'DAN AÇIKLAMA

Başbakan Binali Yıldırım, "Peşmerge güçleri Başika kasabasını DEAŞ'tan temizlemek için harekete geçtiler. Bizim Başika Üssü'ndeki askerlerimizden yardım istediler. Biz de oradaki topçularla, tanklarla destek veriyoruz" dedi.

YARAR: GEÇEN SENEDEN BERİ YAPILAN ATIŞ SAYISI 6 BİN 890

Güvenlik Uzmanı Meter Yarar, geçen sene Aralık'tan beri Türkiye'nin Başika bölgesinde olduğunu, fırtına obüsleri ve tank atışlarıyla 15 Ekim'e kadar yapılan atışların 6 bin 890 olduğunu vurguladı. Bu durumun, olaylar başlamadan önce DEAŞ'ın ilerlemesinde çok büyük etken olduğunu belirtti.

Yarar, Türkiye'nin verdiği destek kadar başka bir yabancı unsurun Başika'da destek vermediğini ifade etti.

Bölgenin çok mayınlı olmasından dolayı nokta atışlarına ihtiyaç duyulduğunu belirten Yarar, bu konuda teknik bilgiye sahip olan tek birimin TSK olduğunu ve o yüzden yardım istendiğini bildirdi.

Yarar, "Özellikle bölgede TSK'nın İHA'ları var. Musul'da DEAŞ'ın ilerlemesini ve bölgeye yaklaşan bütün faaliyetler bu insan hava araçları sayesinde tespit ediliyor. İHA'lar sayesinde sağlanan istihbarat bilgisi Peşmerge için çok önemli. Türkiye'nin aslında katkılarından bir tanesi de istihbarat anlamında destek vermesi de çok önemli." dedi.

KDP MUSUL SORUMLUSU: HENÜZ TAMAMIYLA KONTROL EDİLMİYOR

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Musul Sorumlusu Sait Memozini, Peşmerge güçlerinin Başika kasabasındaki DEAŞ militanlarını tamamen kuşatmaya aldığını, Başikanın henüz tamamıyla kontrol edilmediğini bildirdi.

Başika cephesinden telefonla AA muhabirinin sorularını cevaplayan Memozini, "Peşmerge güçleri, Başikada ilerliyor. DEAŞ militanları kuşatma altına alındı. Çatışmalar sürüyor. Ancak DEAŞ militanları silahlarını, eşyalarını geride bırakıp kaçıyor. Peşmergenin ciddi bir ilerleyişi söz konusu. Peşmerge, Musul kent merkezine 9 kilometre yaklaştı. Fakat Başikanın tamamı henüz kontrol altına alınmadı." dedi.

Ninova Ortak Operasyonlar Komutanlığında görevli Albay Gazi Salih, "Naweran ve Başika cephelerindeki Peşmerge güçleri aynı noktada bir araya geldi. Bu güçler şu anda kasabayı kontrol etmek için ortak şekilde topyekün saldırıda" ifadelerini kullanmıştı.

HABERTURK.COM/AA