Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

ABD'de "Obamacare" adıyla bilinen sağlık reformunun iptalinin, ülkede ilk yıl 18 milyon insanın sigortasız kalmasına neden olacağı bildirildi.

Herhangi bir partiye bağlı olmayan ABD Kongresi Bütçe Ofisinin (CBO) raporuna göre, Obamacare'in yürürlükten kaldırılması durumunda, reformun iptalini takip eden ilk yeni yıl içinde yaklaşık 18 milyon insanın sigortasız kalmasına neden olmasının öngörüldüğü belirtildi.

Raporda, ayrıca Obamacare'in iptal edilmesi ve yerine yeni bir sağlık reformu getirilmemesi durumunda 2026 yılına kadar ülkede yaklaşık 32 milyon insanın sigortasız kalacağının tahmin edildiği vurgulandı.

Obamacare'in yürürlükten kaldırılmasını takip eden yeni yıl içerisinde aylık bireysel sigorta primlerinin yüzde 20 ila 25 arasında artacağına dikkat çekilen raporda, bir sonraki yıl bu oranın yüzde 50'ye, 2026'da da şu ankinin iki katına çıkmasının öngörüldüğü ifade edildi.

ABD Başkanı seçilen Donald Trump, geçen hafta yaptığı açıklamada, Beyaz Saray koltuğuna oturduktan sonra Obamacare'in en kısa sürede iptal edileceğini ve bunun yerine "çok daha ucuz ve daha iyi" bir sağlık sistemi getirileceğini belirtmişti.

ABD Temsilciler Meclisi, geçen cuma, Obamacare’in iptali için daha önce Senato’dan geçen “bütçe uzlaştırma” düzenlemesini 198’e karşı 227 oyla kabul etmişti. 20 Ocak'ta göreve başlayacak Trump’ın başkanlığının ilk gününde imzalaması beklenen düzenlemenin, Obamacare’i savunmak için ellerinden geleni yapacaklarına söz veren Demokratların işini zorlaştıracağı tahmin ediliyor.

Başkanlık görevini 20 Ocak'ta Donald Trump'a devretmeye hazırlanan Barack Obama, adıyla anılan ve "Obamacare" diye bilinen sağlık reformunun korunması için kongredeki Demokratlara "mücadele edin" çağrısında bulunurken, seçilmiş Başkan Yardımcısı Mike Pence de "Trump yönetiminin ilk işinin bunu iptal etmek olacağını" dile getirdi.

Obama, kongreyi, bir yıl önceki "Birliğin Durumu" konuşmasının ardından ilk kez ziyaret etti.

Başkanlık koltuğunu 16 gün sonra Trump'a bırakacak Obama, ziyaretinde, yeni yönetimin Obamacare'i iptal etme planlarına karşı strateji belirlemek için Demokrat üyeler ile görüştü.

Obama, basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından açıklama yapmadan ayrılırken, gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine sadece "Amerikalılara sahip çıkın" demekle yetindi.

Yaklaşık iki saat süren toplantıya katılan Demokratlardan John Lewis ise Obama'nın kendilerini sağlık reformunun korunması için mücadeleye çağırdığını belirtti.

OBAMACARE'İN İPTAL EDİLMESİ

Ohio temsilcisi Tim Ryan da Obama'nın "Mücadeleye devam edin. Obamacare'den yararlanan insanların hikayelerini anlatın. Bu mesajı ne kadar iletebilirseniz, o kadar başarılı olacağız." sözlerini aktardı.

Obama, Cumhuriyetçilerin defalarca iptal girişiminde bulunduğu Obamacare'i veto hakkını kullanarak koruyabilmişti.

Obama'nın Demokratlar ile görüştüğü sırada, seçilmiş Başkan Yardımcısı Mike Pence ise Cumhuriyetler ile buluştu.

Pence'in temaslarında, Obamacare'in nasıl iptal edileceğinin masaya yatırıldığı belirtildi.

Toplantının ardından açıklama yapan Pence, "Trump yönetiminin ilk işinin Obamacare'i iptal etmek ve yerine yenisini getirmek olacağını" bildirdi.

Pence, Trump'ın ekibi ve kongrenin bunun için çalışmaya başladığını aktardı ancak detaylara girmedi.

Obamacare'i kaldırırken tüketicilere zarar vermekten kaçınılması gerektiğinin altını çizen Pence, "Amerikalılar kesinlikle daha iyi bir sağlık sistemi için oy verdi ve biz bunu onlara sağlamaya kararlıyız." ifadelerini kullandı.

TRUMP TWİTTER'DAN DESTEK VERDİ

Obama ve Pence'in kongredeki Obamacare görüşmeleri sürerken, Donald Trump da konuyu Twitter hesabından gündeme getirdi.

Trump, yaptığı paylaşımda, "Kendi kendini yok edeceğini" ileri sürdüğü Obamacare'i şöyle eleştirdi:

"Cumhuriyetçiler, zayıf teminat kapsamı ve Arizona'daki gibi yüzde 116 artan ağır maliyetiyle başarısız olan Obamacare felaketinin Demokratlara ait olduğu konusunda dikkatli olmalı. Ayrıca, indirimler o kadar yüksek ki sistem pratikte işe yaramıyor."

ABD'nin 45. Başkanı Donald Trump, 20 Ocak 2017'de kongrede yapılacak törenle başkanlık yemini ederek, görevine resmen başlayacak.

ABD Temsilciler Meclisi, Barack Obama’nın kendi adıyla anılan Düşük Maliyetli Sağlık Reformunun (Obamacare) kaldırılmasını kolaylaştıracak düzenlemeyi onayladı.

ABD Temsilciler Meclisi, Obamacare’in iptali için birkaç gün önce Senato’dan geçen “bütçe uzlaştırma” düzenlemesini 198’e karşı 227 oyla kabul etti.

Donald Trump’ın başkanlık koltuğunu devralmasına bir hafta kala Kongrenin her iki kanadından geçen düzenleme, gelecek günlerde başlayacak bütçe görüşmelerini 20 saatle sınırlandırıyor.

Obamacare’i fesh etmeye kararlı olan Trump’ın başkanlığının ilk gününde imzalaması beklenen düzenleme, Obamacare’i savunmak için ellerinden geleni yapacaklarına söz veren Demokratların işini zorlaştıracak.

Amerikan siyasetinde, senatörlerin istenmeyen bir tasarının oylanmasına mani olmak için saatlerce konuşarak kürsüyü işgal etmesine "filibuster" deniliyor.

Bununla birlikte, 20 saat limitinin sadece bütçe konularında yapılan görüşmeler için geçerli olması nedeniyle Obamacare’in tümünün iptali için yeterli olmayacağı belirtiliyor.

Demokratlar, Cumhuriyetçileri, Obamacare’in yerine nasıl bir sağlık sistemi getireceklerini belirlemeden iptal sürecini başlatmakla eleştiriyor.

Yakında görevi devredecek Obama, Cumhuriyetçiler üzerinde daha fazla baskı yaratmak için daha iyi bir sağlık sistemi planlamaları halinde Obamacare’in iptalini açıkça destekleyeceğini açıklamıştı. Buna karşın, iptal ve yenileme sürecinin birlikte yürütülebileceğini savunan Cumhuriyetçiler, Obamacare'i vakit kaybetmeden iptal etmeye hazırlanıyor.

TRUMP: OBAMACARE TARİH OLACAK

Bu arada, Donald Trump, Temsilciler Meclisinin, Obamacare’in iptalini kolaylaştıracak bütçe uzlaştırma düzenlemesini oylamadan önce Twitter hesabından,“Düşük Maliyetli Olmayan Sağlık Reformu, yakında tarih olacak” paylaşımında bulundu.

Donald Trump başkan seçildikten sonra Obamacare’in iptalinin ve yeni bir sistemle değiştirilmesinin aynı anda gerçekleştirileceğini söylemişti. Obamacare’i “felaket” olarak nitelendiren Trump, bunun yerine “çok daha ucuz ve iyi” bir sağlık sistemi vadediyor.

Öte yandan, bu sisteme yönelik detayların henüz belli olmaması Trump'ın vaadinin sorgulanmasına neden oluyor.