Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Kanada'nın Quebec eyaletinde cami olarak da kullanılan Quebec City İslam Kültür Merkezine düzenlenen silahlı saldırıda en az 6 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi de yaralandı. Olayı bir terör saldırısı olarak tanımlayan polis, saldırıyla ilgili olarak 2 kişiyi gözaltına aldı.

Quebec eyaletinin başkenti olan Quebec City'de aynı zamanda cami olarak kullanılan Quebec City İslam Kültür Merkezi, yatsı namazı sırasında kimliği henüz belirlenemeyen silahlı 3 kişinin saldırısına uğradı.

Görgü tanıklarının yerel basına yaptıkları açıklamalara göre, saldırı 40 kadar Müslümanın yatsı namazını kılmak üzere camide bulunduğu sırada meydana geldi.

Olay sonrası Quebec City İslam Kültür Merkezine çok sayıda ambulans ve polis ekibi sevk edildi.

Polis, Quebec City İslam Kültür Merkezinin bulunduğu Ste-Foy bölgesinde olağanüstü güvenlik önlemleri aldı. Bölgeye ambulans ve polis araçlarının dışında giriş ve çıkış yapılmıyor. Yaralıların ise Quebec City kentindeki hastanelere taşındıkları bildirildi.

2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Quebec City Polisi tarafından yapılan açıklamada, silahlı saldırı düzenleyen 3 saldırgandan ikisinin yakalandığı duyuruldu.

KANADA BAŞBAKANI'NDAN İLK AÇIKLAMA

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Quebec City kentinde camiye düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili "Bu gece Kanadalılar, Quebec'teki bir camiye korkak saldırıda hayatlarını kaybedenler için üzülüyorlar. Düşüncelerimiz mağdurlarla ve aileleriyle birlikte" ifadesini kullandı.

Başbakan Trudeau, Twitter hesabından cami olarak da kullanılan Quebec City İslam Kültür Merkezine düzenlenen saldırıya ilişkin mesaj yayımladı.

Trudeau, yaptığı paylaşımda "Bu gece, Kanadalılar Quebec'teki bir camiye korkak saldırıda hayatlarını kaybedenler için üzülüyorlar. Düşüncelerimiz mağdurlarla ve aileleriyle birlikte" ifadelerine yer verdi.

Quebec Eyaleti Başbakanı Philippe Couillard da Twitter hesabından yaptığı duyuruda, eyalet genelindeki güvenlik önlemlerinin artırıldığını duyurdu.

Eyalet Başbakanı Philippe Couillard, "Quebec kategorik olarak bu barbarca şiddeti reddeder. Olayda hayatını kaybedenlerle yaralıların ailelerinin acılarını paylaşıyorum." ifadesini kullandı.

Quebec City Polis Sözcüsü Etienne Doyon, silahlı saldırganlardan ikisinin yakalandığını, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini duyurdu.

Quebec eyaletinin başkenti Quebec City'de aynı zamanda cami olarak da kullanılan Quebec City İslam Kültür Merkezine yatsı namazı kılındığı sırada 3 kişi tarafından düzenlenen silahlı saldırıda 5 kişi hayatını kaybetmişti.

"BU BARBARCA BİR SALDIRI"

Quebec City İslam Kültür Merkezi Başkanı Muhammed Yangui, gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırı sırasında 40 kadar kişinin yatsı namazı için camide bulunduğunu söyledi. Başkan Yangui, "Bu neden burada oluyor? Bu barbarca bir saldırı." dedi.

Muhammed Yangui, saldırıda en az 5 kişinin olay yerinde öldüğünü, hastaneye kaldırılan yaralıların durumunu ise bilmediğini kaydetti.

Öte yandan Kanada Kamu Güvenliği Bakanı Ralph Goodale de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, saldırıda hayatını kaybeden ve yaralananlar için derin üzüntü duyduğunu açıkladı.

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Ahmed Hussen de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Quebec City'den rahatsız edici bir haber. Düşüncelerimiz ve dualarımız Sainte-Foy'daki aileleri ile" ifadesine yer verdi.

GEÇEN YIL RAMAZANDA DOMUZ BAŞI BIRAKILMIŞTI

Quebec eyaletinin başkenti olan Quebec City'deki dört camiden biri olan Quebec City İslam Kültür Merkezi, son olarak geçen yıl ramazan ayında da İslamofobik bir saldırıya uğramıştı.

Quebec City İslam Kültür Merkezi'nin girişine plastik bir torba ile hediye paketi şeklinde bırakılan kanlı domuz başı paketinin üzerine de "afiyet olsun" anlamına gelen 'Bon apetite' yazısı iliştirilmişti. Olay sonrası konuşan Quebec City İslam Kültür Merkezi Başkanı Muhammed Yangui, "Quebec City'de Müslümanlara ait dört cami var. Bu merkezlerin her biri yılda en az bir defa bir şekilde saldırıya uğruyor." demişti.

 SALDIRIYA DÜNYADAN TEPKİLER

Almanya ve Fransa, Kanada'nın Quebec eyaletinin başkenti Quebec'te dün bir camiye yapılan terör saldırısını kınadı.

Almanya, Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, yaptığı yazılı açıklamada, saldırının hoşgörü ve farklılıklarıyla bilinen bir milletin kalbini hedeflendiğini belirtti.

"Quebec'te bir camide namaz kılan Müslümanlara karşı yapılan hunharca saldırıyı en sert bir şekilde kınıyorum." ifadesini kullanan Gabriel, bu zor saatlerde Kanadalı dostlarının yanında durduğunu kaydetti.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert de, Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Kanada'daki saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dilediğini ifade etti.

Saldırının kimin yaptığının henüz bilinmediğine işaret eden Seibert, "Bildiğimiz bunun alçakça bir eylem olduğu. Katiller farklı inançlara sahip insanları karşı karşıya getirmeyi veya bölmeyi hedefliyorlarsa, bunu başaramayacaklar ve başarmamaları gerekiyor. Biz yas içinde Quebec’teki Müslüman toplumun yanında duruyoruz." ifadesini kullandı.

Konuya ilişkin Paris'teki Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada da, "Cumhurbaşkanı François Hollande, Quebec'teki bir camiye düzenlenen ve 6 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralı olarak kurtulduğu bu nefret uyandıran saldırıyı şiddetle kınamaktadır." ifadesi kullanıldı.

Hollande'ın resmi sosyal medya hesabından da paylaştığı açıklamada, teröristlerin, Quebec halkının barış ve diğer kültürlere yönelik açık tavrını hedef aldığı belirtildi.

Kanada'nın Quebec eyaletinde İslam Kültür Merkezi'nde yatsı namazı için toplanan cemaati hedef alan ve 3 kişi tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırıda 6 kişi ölmüş, 8 kişi yaralanmıştı.

İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

İngiltere, Kanada'nın Quebec eyaletinin başkenti Quebec'te dün camiye yapılan terör saldırısına tepki gösterdi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve ABD'den Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan, saldırıya ilişkin resmi Twitter hesabından açıklamada bulundu.

Açıklamasında Duncan, "Düşüncelerim, Quebec'teki camiye yönelik silahlı saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleriyle birlikte. Birleşik Krallık, Kanada'nın yasını paylaşıyor." ifadelerini kullandı.