Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Belçika'nın başkenti Brüksel'de ABD Savunma Bakanı James Mattis ile görüştü. 1 saatlik görüşmede Suriye, Irak, Katar ve Afganistan başta olmak üzere bölgesel konular ele alındı. 

Habertürk TV'nin haberine göre, Işık, ABD-YPG ilişkisinden duyulan rahatsızlığı hatırlattı. Mattis ise YPG ile olan ilişkinin zorunluluktan ve geçici olduğunu belirtti.

İHA'nın haberine göre Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile ABD Savunma Bakanı James Mattis yarınki NATO toplantısı öncesinde Brüksel'de ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Yaklaşık bir saatlik görüşmede Suriye, Irak, Katar ve Afganistan başta olmak üzere bölgesel konular gündeme geldi. Ayrıca, Mattis'in Işık'a geçen hafta gönderdiği mektupta bahsedilen konular detaylı olarak ele alındı.

"TERCİHTEN DEĞİL ZORUNLULUKTAN"

Işık, ABD'nin Suriye'de PYD/YPG ile ilişkisinden Türkiye'nin duyduğu rahatsızlığı bir kez daha muhatabına iletti. Mattis, PYD/YPG ile ilişiklerinin 'tercihten değil zorunluluktan kaynaklanan kısa dönemli geçici bir durum' olduğunu teyit etti.

İki bakanın görüşmesinde Katar konusuna yönelik olarak sorunun Katar'ın egemenlik hakları çerçevesinde konuşularak bir an önce çözülmesi gerekliliği konusunda görüş birliği oluştu. ABD ve Türkiye'nin NATO müttefiki olarak bölgesel konularda işbirliği içinde çalışmaya devam edecekleri bir kez vurgulandı.