Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır ziyaretinin ilk gününde ülkenin uydudan yayın yapan özel televizyon kanalı Dream TV’de ülkenin en ünlü kadın talk şov programcısı Mona Shazly’nin konuğu oldu.

New York Times’ın “Erdoğan, Mısır’ın Oprah Winfrey’i tarafından kahraman gibi tanıtıldı” diyerek verdiği AK Parti Genel Merkezi’nde yapılan ve banttan yayınlanan röportajda başbakanın özellikle “laiklik” konusunda verdiği mesajlar dikkat çekti.

Erdoğan böylece Hüsnü Mübarek rejiminin devrilmesinden sonra Mısır’da yeni anayasanın laik mi yoksa şeriat ilkelerine mi dayanması konusundaki tartışmada safını belli etti.

Müslüman Kardeşler, Kasım ayında yapılacak olan genel seçimlerde en yüksek oy oranını alarak yeni anayasayı yazacak olan parlamentoda çoğunluğu ele geçirmek ve şeriat temellerine dayalı bir anayasayı hayata geçirmeyi amaçlıyor.

Ben laik değilim ama...

İşte Erdoğan’ın mesajlarından satır başları:

- Amerika ve Batı ülkelerinin Ortadoğu’ya artık farklı bir perspektifle bakmaları gerekiyor.

- Türkiye ve Mısır bölgenin en önemli iki ülkesidir. Zaten ABD Başkanı Obama’nın ilk resmi ziyaretlerini bu iki ülkeye yapmış olması da bunun göstergesidir.

- Obama’nın Kahire Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada verdiği sözleri tutmasını umut ediyoruz.

- Türkiye’de anayasa laikliği, devletin her dine eşit mesafede olması olarak tanımlar. Laiklik kesinlikle ateizm değildir. Ben Recep Tayyip Erdoğan olarak Müslümanım ama laik değilim. Fakat laik bir ülkenin başbakanıyım. Laik bir rejimde insanların dindar olma ya da olmama özgürlüğü vardır.

Beraber yürüdük...

- Ben Mısır’ın da laik bir anayasaya sahip olmasını tavsiye ediyorum. Çünkü laiklik din düşmanlığı değildir. Laiklikten korkmayın. Umarım ki Mısır’da yeni rejim laik olacaktır. Umuyorum ki benim bu açıklamalarımdan sonra Mısır halkının laikliğe bakışı değişecektir.

- Mısır’ın modern bir devlet olabilmek için yapması gerekenler var. İnsan kaynaklarının doğru yönetilmesi, eğitime daha fazla önem verilmesi, finansal kaynakların yönetiminin geliştirilmesi ve yolsuzlukla mücadele. Ben İstanbul Belediye Başkanıyken işe yolsuzlukla mücadeleyle başladım. Çünkü yolsuzluğu ortadan kaldırırsanız ülkeyi kalkındıracak kaynaklar ortaya çıkar.

- Mısır ve Türkiye’nin ilişkisini ben seçim mitinglerimizde söylediğimiz bir şarkının sözleriyle size anlatmak istiyorum: Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda...

‘Maalesef Türkiye İsrail’i tanıdı’

14 Mayıs 1948 ’de, Filistin’de İngiliz egemenliği sona erdi ve İsrail bağımsızlığını ilan etti. İsrail ’i ilk ABD ve Rusya tanıdı. Bir yıl sonra, İsrail ’i resmen tanıyan ülkelerden biri de Türkiye’ydi. İlk tanıyan Müslüman ülke oldu. Ancak dün Erdoğan Mısır medyasına verdiği röportajda İsrail’i tanımanın bir hata olduğunu ima etti. Başbakan, “Maalesef o dönemde CHP iktidardaydı ve İsrail’i tanıdılar” dedi.

‘Adam gibi adam Erdoğan’

Gece Mısır’a inen ve havaalanında kahraman gibi karşılanan Başbakan Erdoğan’a halkın gösterdiği sevgi seli dün de sürdü. Erdoğan’ın Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyinin açılış oturumunda yaptığı konuşmayı dinlemek üzere binaya gelen çok sayıda Mısırlı, güvenlik nedeniyle içeri alınmadı. Dışarıda Erdoğan’a sevgi gösterisinde bulunan ve saatlerce bekleyen Mısırlılar, “Kahraman Erdoğan” diye bağırdı. Erdoğan’ın ziyareti boyunca Mısırlılar, “İslam’ın kurtarıcısı, Allah’ın azizi Erdoğan”, “Türkiye-Mısır tek yumruk, abluka kırılacak”, “Erdoğan İsrail’e haddine bildirdi” sloganları attı ve “Adam gibi adam, Recep Tayyip Erdoğan” pankartı açtı.

Tişörtünü yaptılar

Mısır’da pankartlar ve Türk bayraklarının yanı sıra Erdoğan’ın fotoğrafının basıldığı tişörtler de satışa çıkarıldı. Başbakan Gazze’ye gitmeyeceğini açıklamasına rağmen, Filistin’de de Türk bayraklı gösteriler yapıldı.

Meçhul askere saygı

Erdoğan, Mısır’ın ikinci cumhurbaşkanı Enver Sedat’ın mezarının da bulunduğu Meçhul Asker Anıtı’nda saygı duruşunda bulundu.

El Ezher Şeyhi Tayyip’e ziyaret

Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyet, El Ezher Şeyhi Ahmet Tayyip ve Mısır Müftüsü Ali Cuma ile makamında bir araya geldi.

‘Hicaz şehitlerine minnettarız’

Kahire’deki Türk Şehitliği’ni ziyaret eden Erdoğan, “Hicaz’dan Filistin’e kadar vatan savunması yapan şehitler sayesinde Türkiye bugünlere geldi. Sizlere minnetarız” dedi.

Korumalar tetikte

Başbakan Erdoğan Arap Baharı turunda çok yüksek koruma tedbirleri uygulanıyor. Her an tetikte olan Başbakanlık Korumaları arasındaki kadın koruma da dikkat çekiyor.