Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Eski İngiltere Başbakanı, 'Demir Leydi' lakaplı Margaret Thatcher 88 yaşında hayatını kaybetti. İngiltere'nin "Demir Leydi" lakaplı ilk kadın başbakanı Margaret Thatcher, 88 yaşında geçirdiği felç sonrası hayatını kaybetti.

Thatcher'ın sözcüsü Lord Bell yaptığı açıklamada, "Barones Thatcher'ın çocukları Mark ve Carol, annelerini kaybetmekten dolayı büyük üzüntü içindeler" dedi.

İngiltere'nin ilk kadın başbakanı olan 'Demir Leydi' lakabıyla da tanınan Margaret Hilda Thatcher 13 Ekim 1925 Grantham'da doğdu. Üç dönem boyunca başbakanlık görevini yürüttü. Getirdiği neo-liberal politikalarla Thatcherizm kavramını yarattı. Yakın tarihte Birleşik Krallık'ı en çok etkileyen kişilerden oldu.  Başbakan olduğu dönemde uyguladığı politiklar nedeniyle hem büyük destek gördü, hem de ciddi bir muhalefetle karşılaştı.

İngiltere'de küçük bir şehirde yaşayan inançlı bir Protestan esnaf ailesinden geliyordu. Gençliğinde parlak bir öğrenci olduğu gibi muhafazakâr bir öğrenci derneğinde siyasi etkinlikte de bulundu. Muhafazakâr Parti'ye genç yaşta üye oldu. Ardından zengin bir işadamıyla evlendi.

Thatcher 1975-1990 arasında Muhafazakâr Parti başkanlığı, 1979-1990 arasında da başbakanlık yaptı. Genel siyasi çizgisi liberal-muhafazakâr doğrultudaydı. 1980'li yıllarda batılı ülkelerinde devletin iktisadi yatırımlardan çekilmesi, özelleştirme, serbest pazar ekonomisinin desteklenmesi ve işçi haklarının törpülenmesi ile kendisini gösteren neoliberal siyasetin Birleşik Krallık'taki uygulayıcısı oldu.

Ülkesi içinde sol muhalefetle, uluslararası alanda ise Soğuk Savaş kapsamında Doğu Bloğu ülkeleriyle mücadele yürüttü. O dönem için radikal sayılabilecek sağ politikaları taviz vermeden uygulaması nedeniyle kendisine takılan Demir Leydi lakabını severek benimsedi.

Thatcher, partisi içindeki bölünmeler nedeniyle başbakanlığı ve aktif siyaseti bırakmak zorunda kaldı. Ancak etkisi öyle güçlüydü ki, başbakanlığı sonrasında devam etmekle kalmadı, İşçi Partisi'ni de etkileyecek şekilde İngiliz siyasetini temelden dönüştürdü.