Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

ABD, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere, Japonya ve Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi'nin ortak imzasıyla yayımlanan açıklamada, Navalny konusundaki tutumu nedeniyle Moskova yönetimi eleştirildi.

Açıklamada, Navalny'ın tutuklanmasının "siyasi motivasyonlarla" yapıldığı savunulurken, olayın ardından ülke genelinde yaşanan gösterilerde "binlerce barışçıl göstericinin ve çok sayıda gazetecinin de tutuklandığı ve bunun kabul edilemez olduğu" kaydedildi.

Rusya'daki insan hakları savunucularının ve sivil toplum unsurlarının susturulmaya çalışıldığı savunulan açıklamada, "Rus otoritelerine Bay Navalny'ı derhal serbest bırakma çağrısı yapıyoruz." ifadesi kullanıldı.

NAVALNY'IN TUTUKLANMASI

Rusya'nın Tomsk şehrinden Moskova'ya gitmek üzere 20 Ağustos 2020'de uçağa binen Navalny'ın uçuş esnasında fenalaşması üzerine uçak, Omsk şehrine inmişti. Omsk'taki hastaneye kaldırılan Navalny'ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği öne sürülmüştü. Navalny, 22 Ağustos 2020'de Omsk'tan özel bir uçakla Berlin'deki Charite Hastanesi'ne nakledilmişti. 44 yaşındaki Navalny, tedavi gördüğü Almanya'dan döner dönmez Moskova'daki havalimanında 17 Ocak'ta gözaltına alınmıştı.

Moskova'nın Himki ilçesindeki polis merkezinde kurulan mahkemede Navalny hakkında "29 Aralık 2020'den beri denetimli serbestlik süresini defalarca ihlal ettiği" gerekçesiyle duruşma yapılmıştı. Himkinskiy Bölgesel Mahkemesi heyeti, Kremlin'e muhalif Navalny'ın 15 Şubat'a kadar 30 gün tutuklu kalmasına karar vermişti.

Rusya'da, tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalny'ın serbest bırakılması için 23 Ocak'ta, on binlerce kişinin katıldığı izinsiz gösteriler düzenlenmişti. Ülke genelindeki gösterilerde 3 binden fazla kişinin gözaltına alındığı ifade edilmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Navalny'a destek amacıyla yapılan gösterilerin yasa dışı ve kabul edilemez olduğunu savunmuştu.