Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan komutanlardan Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Süleyman Manka'nın odasında yapılan aramada bir dolarlık metal para, Sahil Güvenlik Ege Bölge Deniz Komutanı Kurmay Albay Murat Yılmazaslan'ın odasında ise "F serisi" bir dolarlık banknot ele geçirildi.

Alınan bilgiye göre, darbe girişimine yönelik İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan askeri personelin odalarında yapılan aramalar tamamlandı.

MANKA'NIN DİNLENME ODASINDA METAL 1 DOLAR ELE GEÇİRİLDİ

Savcılar nezaretinde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen aramalarda, Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Süleyman Manka'nın dinlenme odasında bir çanta içerisinde "Thomas Jefferson 1801-1809" baskılı metal 1 dolar ele geçirildi.

Ege Bölge Deniz Komutanı Albay Murat Yılmazarslan'ın odasındaki aramada ise dolap çekmecesinde "F serisi" bir dolarlık banknot ile "9 ülke" ile başlayan ve "13,5 milyar dolar" ibaresiyle son bulan not bulundu.

Ele geçirilen malzemeler delil torbalarına yerleştirilerek, savcılığa gönderildi.

1 DOLARIN SIRRI

Darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında, emniyet müdürlüğü ekiplerince yakalanan bazı zanlıların üzerinden ve iş yerlerinden çıkan bir dolarlık banknotların örgüt içindeki hiyerarşide şifre amaçlı kullanıldığı iddia edilmişti.

Paraların, FETÖ'nün elebaşı tarafından sözde "bereket ve işlerinin yolunda gitmesi" amacıyla okunarak gönderildiği, dolarları iş adamlarının bereket, askerlerin ise örgüte mensup olduğunu göstermek için taşıdığı, ayrıca metal paranın ise hiyerarşide üstte ve kilit rolde bulunan kişilerce taşındığı ileri sürülmüştü.

AA