Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK

HABERTÜRK, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford’un bugünkü kritik ziyaretinde gündeme gelmesi beklenen “FETÖ dosyası”nın ayrıntılarına ve Fethullah Gülen’in iadesiyle ilgili yapılacak hamlenin perde arkası bilgilerine ulaştı. Fethullah Gülen’in iadesinde izlenecek süreç şöyle:

ÖRGÜT ORTADA
Dışişleri ve Adalet bakanlıkları, 15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ ile ilgili itiraflar ve ifadeler, örgütün yapısı, yönetim şeması, mali gücü ve kaynaklarını içeren kapsamlı bir dosya hazırladı. İki ülke adalet bakanlıkları arasında çalışma grubu kuruldu. Grup, hukuki sürecin ilkeler çerçevesinde sonuçlanmasını sağlayacak.

‘PENNSYLVANIA’ VURGUSU
Türkiye, stratejisini “iki stratejik ortak arasında teröristin iade edilmesi” üzerine kuracak. ABD’nin Pennsylvania’da yaşayan Fethullah Gülen’i iade etmesinin ilişkilerin güven esaslı yürümesi ve istikrarı açısından önemi, sıkça ve sürekli olarak yinelenecek. ABD yerine Pennsylvania öne çıkarılacak.

STRATEJİK ORTAK
İadede sürecini uzatma girişimi söz konusu olursa ya da siyasi nedenler öne sürülürse ABD’ye “stratejik ortaklık” daha etkili olarak anımsatılacak. İki ülkenin başta askeri olmak üzere ilişkilerine vurgu yapılacak.

‘MESAFE’ SİNYALİ
Üst düzey diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Türkiye’nin girişimlerinin ardından ABD, Fethullah Gülen’e mesafe koymaya başladı, bunun dillendirilmesini Ankara olumlu karşıladı.

O SÖZLERIN ARDINDAN
ABD Genelkurmay Başkanı Dunford’un bugünkü ziyareti, ABD Merkezi Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel’in “Muhataplarımız tutuklandı” sözlerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sert tepki göstermesi nedeniyle, hassas bir dönemde gerçekleşiyor. Ziyaret, darbe girişiminin ardından Türkiye’ye destek vermesi anlamını da taşıyor. Dunford, “Gülen’in iadesi” konusunun ABD ile Türkiye arasındaki askeri ilişkilere hasar vermemesi için çaba harcayacak. ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, mevkidaşı Orgeneral Hulusi Akar ile Suriye’deki Halep ve Menbiç operasyonlarıyla ilgili detayları da görüşecek.