Hakkari'nin Çukurca ve Yüksekova ilçelerinde teröristler gece saatlerinde sekiz ayrı asker ve polis noktasına silahlı saldırı gerçekleştirdi. Çatışmalarda 24 güvenlik görevlisi şehit düştü. 18 güvenlik görevlisi de yaralandı.

 

 

Teröristler dün gece saat 01:00 sularında güvenlik noktaları ve asker ile polis lojmanlarına ateş açtılar. Güvenlik kuvvvetlerinin anında karşılık vermesiyle, güvenlik kuvvetleriyle teröristler arasında çatışmalar başladı. Görgü tanıkları çatışmaların sabah saat 05:00'a kadar sürdüğünü aktardı.

Saldırıya uğrayan askeri birliklerin çoğu sınıra yakın bölgelerde bulunuyor. Teröristler saldırıyı gerçekleştirdikten sonra Irak'a kaçtı ve askerler sıcak takibe başladı.

Saldırı yapılan bölgelerden bazıları şöyle;

Çukurca İlçe Jandarma Komutanlığı
Çukurca Asayiş Bölük Komutanlığı
Çukurca Asayiş Tepe Üs Bölgesi
Çukurca Sivri Tepe Üs Bölgesi
TOKİ Polis Lojmanları
Gezitepe Jandarma Sınır Komutanlığı
Çukurca-Keklikkaya sınır noktası

8 NOKTAYA EŞ ZAMANLI SALDIRDILAR
Hakkari'nin Çukurca ilçesinde sayılarının 100'ün üzerinde olduğu sanılan teröristler, dün geceyarısı Çukurca İlçe Jandarma Komutanlığı, Asayiş Bölük Komutanlığı, Asayiştepe üs bölgesi, Sivritepe üs bölgesi, TOKİ Polis Lojmanları, Gezitepe Jandarma Sınır Komutanlığı, Keklikkaya sınır noktası, Bankardi sınır noktasına ağır silahlarla saldırdı. Roketatarlar ve uzun namlulu silahlarla yapılan eş zamanlı saldırıya güvenlik güçleri de anında karşılık verdi.

ÇATIŞMALAR SABAHA KADAR ARALIKSIZ SÜRDÜ
Çatışmalar İlçe Jandarma Komutanlığı, Polis Lojmanları, ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Keklikkaya sınır noktası, Sivritepe ve Asayiştepe üs bölgelerinde yoğunlaştı. Çatışmalar sabaha kadar aralıksız sürdü. Teröristler kaçarken, Kobra helikopterler de teröristlerin kaçış güzergahındaki bölgeleri ateş altına aldı. Çatışmalar sonrasında yaralılar, Hakkari ve Şırnak'taki asker hastanelerine kaldırılarak tedavi altına alındı.

 

 

 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞINDAN İLK AÇIKLAMA
İçişleri Bakanlığı Basın Müşaviri Mürselin Tan, sabah erken saatlerde yaptığı ilk açıklamada Çukurca'daki hain saldırıda 24 şehit, 18 yaralı olduğunu bildirdi.

Mürselin Tan, ''Çukurca'da saat 00.45 civarında terörist saldırısı meydana geldi. İlk tespitlerimize göre 24 şehit, 18 yaralı var. Yaralılar hastanelerde tedavi altına alındı. Güvenlik görevlilerinin sevk edildiği Çukurca'da güvenlik kontrol altına alındı. İlçede şu anda durum sakin. Bakanlarımız arasında konuyla ilgili toplantı yapılıyor. Detaylı açıklama daha sonra yapılacaktır'' dedi.

 

AJANSLAR VE HABERTURK.COM

1881 -
1938