Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

RTÜK Başkanı Davut Dursun, Türk medyasında radikal bir düzenleme yaptıklarını belirterek dizi ve filmlerde ilk kez “digital ürün yerleştirme” reklamına izin verdiklerini açıkladı.

Buna göre, film veya dizilerde sahne çekimi yapıldıktan sonra bilgisayar ortamında su, elektronik eşya ve benzeri ürünlerin reklamları sonradan yerleştirilecek.
1 saatlik yayında sadece 4 ürüne, ürün yerleştirme izni verileceğini belirten Dursun, haber bültenlerinde, çocuk programlarında ve dini tören yayınlarında ürün yerleştirmesi yapılamaycağını kaydetti.

Milliyet'in haberine göre Dursun, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB’de yeni uygulanmaya başlayan “ürün yerleştirme” uygulamasına geçeceğini kaydetti. AB’ye uyum çerçevesinde başlanılacak reklam uygulamasının, “normal reklam, tele-alışveriş, sopsorluk” dışında dördüncü bir tür olacağını belirten Dursun şunları söyledi:

"Ürün yerleştirme ilk kez uygulanacak. Düzenleme şöyle olacak: Bir saatlik dizi veya eğlence proramında 4 ürün yerleştirilmesi yapılabilecek. Bu 4 ürüne ilişkin ürün yerleştirme süresi 12 dakika olan normal reklam kuşağı süresinin dışında tutulacak."