Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney Balçiçek İlter’le Söz Sende’de son günlerdeki tartışmaları değerlendirdi.

Fatoş Güney CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Paris’te Yılmaz Güney’in mezarını ziyareti sonrası, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin tepkisini değerlendirdi.

Güney “gerçekten acı hissettim.Duygularımı ifade etmekte zorlanıyorum. İnsanın sevdiği birine haksızlık edildiğini görmesi çok üzüntü verici.Üstelik cevap veremiyorsa bu kişi. Bizim geleneklerimizde ölmüş kişinin arkasından konuşmak yok” dedi…

Fatoş Güney Kılıçdaroğlu’nun mezar ziyareti için ise “kabristanı  partileri adına ziyaretleri bize bir şey ifade etmiyor. Maalesef kimi zaman birtakım şeyler siyaset nedeniyle alevleniyor. Yılmaz büyük sinemacı-yazar ve bir mücadele insanı. Politik bir simge” değerlendirmesini yaptı.

O GECE NELER OLDU?
Fatoş Güney, Yılmaz Güney’in Yumurtalık Hakimi Sefa Mutlu’yu vurduğu geceyi de anlattı.

Geride kalanları rencide etmek, üzmek, kırmak istemediğini söyleyen Güney, “Allah rahmet eylesin diyorum. Ama gerçekleri de söylemem gerekiyor. O gece Hakim Bey son derece içkiliydi, kendini bilemeyecek kadar içkiliydi” dedi…

Fatoş Güney “Hakim Bey sözle olsun, şiddetle olsun saldırılarda bulundu. Yılmaz asla kendisini tanımıyordu. Fakat inanın ki bir sanatçı için bu olay ölümden beterdi. 7 buçuk yıl yattı haksız yere 19 yıl ceza almıştı” şeklinde konuştu.

Güney o anı şöyle anlattı: “Film çekimindeki sesleri denemek için bir silah getirilmişti. İyi kayıt yapılmadığı ortaya çıktı. Tekrar kayıt edebilir miyiz dedi..Sonra iş çok başka yerlere girdi. Hayatını kaybeden kişi maalesef bir taraftı. Katil suçlamalarından hicap duyuyorum.”

YILMAZ ÇEKİP TABANCAYI KİMSEYİ VURMADI…
Fatoş Güney şöyle konuştu: “Kesinlikle Yılmaz çekip tabancayı bir insanı vurmuş değil. Bir saldırı söz konusu oldu kendisine.Hatta Hakim Bey onu oradan uzaklaştırmak isteyen arkadaşlarının kollarından kurtulup,, bir sandalye alıp Yılmaz’ın koluna indirdi. Ertesi gün Yılmaz’ın kolu mosmordu. Olay gerçekten denizin ortasında gemiye çarpan serseri bir mayındı.”

Yılmaz Güney’in şiddet yanlısı olmadığını söyleyen Fatoş Güney “her zaman şiddete karşıydı. Ama o bazı olayların içine sürüklendi.Yılmaz büyük bir hümanistti. Ben asla onun herhangi bir konuda şiddet kullandığına tanık olmadım” dedi…

TRT YILMAZ GÜNEY FİLMİ GÖSTERMİYOR
Fatoş Güney TRT’nin eşinin filmlerini göstermediğini de anlattı. “TRT hayatta Yılmaz Güney filmlerini oynatmıyor. TRT Şeş için filmlerimizin Kürtçe dublajlarını yaptık. Ancak asla Yılmaz Güney filmlerini oynatmıyor. Bir taraftan demokrasi diyorlar diğer yandan da Yılmaz Güney gibi bir sanatçıya sansür uygulanıyor. Çok ikiyüzlü şeyler dönüyor Türkiye’de herkes dikkatli olsun.”

 

BAKMADAN GEÇME