Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Dünyanın en büyük enerji şirketlerinden biri olan ABD merkezli General Electric, geçtiğimiz günlerde Dow Jones endeksinden çıkmasının ardından bir önemli karar daha aldı ve dağıtık üretim bölümünü sattı.

Küresel bir özel sermaye şirketi olan Advent ile anlaşmaya varan Generel Electric'in söz konusu birimi 3.25 milyar dolar karşılığında elden çıkardığı ifade ediliyor.

DAĞITIK ÜRETİM NEDİR?

Dağıtık üretim kavramı, daralmalar yaşanan enerji sektörünün büyümekte olan kollarından biri olan tüketim noktasındaki enerji üretimini anlatmak için kullanılıyor.

Güneş panelleri, doğalgaz yakıtlı yakıt hücreleri, küçük rüzgar türbinleri, yedekleme jeneratörleri, biyokütle yakma, kombine ısı ve güç sistemleri vb. gibi kullanılacağı yerde ya da yakınında elektrik üreten çeşitli teknolojileri ifade eden dağıtık üretim, merkezi güç santrallerinde üretilmesi gereken elektrik miktarının azaltılmasına da yardımcı oluyor.

Dağıtık üretim, ev veya ofis gibi tekil yapılara hizmet edebileceği gibi büyük bir sanayi tesisi, askeri bölgelere de hizmet vererek şehirle entregre olabiliyor. 

100 kW ila 10 mW arasındaki ekipmanları bulunan Jenbacher ve Waukesha markalarıyla bilinen pistonlu motor üreticisi GE, 20 milyar dolarlık endüstriyel varlıkların üç yıllık plan kapsamında elden çıkarılması için birimi bir süre satışa koymuştu. GE, bu hamlesiyle bu yıl 10 milyar dolar bekliyor.

Jenbacher'in en büyük müşterileri arasında 20 adet Jenbacher motoru kullanarak 190 megavat enerji üreten Almanya'nın liman kenti Kiel bulunuyor. Söz konusu enerji santralı 1970 yılında açılan ve kömür kullanan termik santralin yerine kurulmuştu.

General Electric'in yeni yönetimi düşen kâr marjları ve azalan talep nedeniyle agresif bir kemer sıkma politikası izlemekle kalmıyor bilançolarını güçlendirmek için bazı birimlerini de elden çıkarıyor. Şirket, geçen yıl sonunda 12 bin çalışanını işten çıkarmıştı.

Son dönemde güç kaynağı satış ve hizmetlerinde yaşanan sert düşüş nedeniyle kârı azalan GE, endüstriyel gaz motorları bölümü satarak 35 milyar dolarlık enerji biriminin modernize edilmesi ve düzenlenmesine yardımcı olmasını bekliyor.

GE ve Advent arasındaki satışın 4. çeyrekte tamamlanması bekleniyor.

DAĞITIK ÜRETİME TALEP BÜYÜK

Öte yandan, uzmanlar rüzgar ve fotovoltaik (solar) jeneratörlerle eşleştirilen pistonlu motorlara son dönemde artan bir talep söz konusu olduğunu ifade ediyor.

Bu teknolojinin motoru çabuk başlatması ve güneş ya da rüzgarın yetersiz kalıp ihtiyaç gerekmediği durumda da doldurulup kendini kapatarak yakıtı koruyabildiği belirtiliyor. Büyük güç türbinleri ise aynı hızda motoru başlatamadığı gibi güneş ya da rüzgar kaynağı bol olduğu dönemde dahi kısmı güçle dönmek zorunda.

Advent'in yönetici ortağı Ranjan sen "Dağıtık üretim olağanüstü bir değer." diyerek küresel ölçekte ciddi bir büyüme potansiyeli bulunduğunu ve yetenekli personel arandığını söylüyor. 

General Electric'in dağıtık üretim birimine Kohler, Wartsila, Cummins, KKR gibi şirketler de talipti. Satış haberinin ardından GE hisseleri 2.3 puan düşerekl 12.75 dolara geriledi ancak hisselerde ciddi bir hareket olması beklenmiyor.